Firefox'da GIF'ler Nasıl Durdurulur? 2

Herkes gibi GIF‘leri seviyoruz. Her şeye tepki vermek için harika bir yol. Twitter‘da özellikle aktif bir konu gördüğünüzde, GIF’lerle dolu olduğunu farkedersiniz. Ayrıca kolayca GIF’leri arayabileceğiniz ve paylaşabileceğiniz Giphy Klavye gibi klavyeler ile daha da popülerleşti. Hem Facebook hem de Whatsapp GIF’leri destekliyor. Ne yazık ki, kimsenin bir GIF’i aşırı kullanması veya kötüye kullanmasını engelleyen hiçbir şey yok. Buzzfeed, içeriğin kendi başlığına sahip olduğu az veya çok GIF’lerin bulunduğu post formatı dönüşümü kullanmaya başladı. Buzzfeed bu konuda yalnız değil. Birçok web sitesi GIF’leri gereksiz yere kullanıyor. GIF Blocker, GIF’lerin yüklenmesini durdurabilen bir Firefox eklentisi.

GIF’lerin Yüklenmesini Engelleyin

GIF Blocker eklentisini yükleyin ve engelleyin. Eklenti URL çubuğunun yanına bir düğme ekler. Firefox’ta GIF’lerin yüklenmesini durdurmak için bu düğmeye tıklayın. Etkinleştirildiğinde, eklentinin simgesi maviye dönüşür.

Block GIFEklenti, GIF yerine yerel bir vektör görüntüsü eklemeyi iddia ediyor, ancak testlerimiz sırasında bunu başaramadı. Söz konusu GIF’in başlığını bırakarak kaldırdı.

GIF engelleyiciyi araç çubuğu düğmesinden etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz, ancak etkinleştirme veya devre dışı bırakma GIF’leri otomatik olarak yüklemeyecektir. Eklentiyi devre dışı bırakırsanız, GIF’leri görüntülemek için geçerli sayfayı yenilemek zorundasınız. Eklentiyi etkinleştirirseniz, GIF’leri kaldırmak için sayfayı yeni bir sekmede açmanız gerekir.

GIF Blocker, normalde GIF’leri göstermek için oluşturulmayan web sitelerinde çalışır. Reddit veya Imgur gibi belirli resim türlerini göstermek için yapılmış web sitelerinde çalışmaz. Eklentinin, dosya paylaşımı ve dosya görüntüleme web uygulamaları üzerinde hiç işe yaramayacağı olası. GIF’leri yüklemek için tüm sayfayı yenilemeniz de eklentinin kötü yanı. Bu, yalnızca sayfanın tekrar yüklenmesini beklemek zorunda olduğunuz anlamına gelmiyor; ayrıca sayfadaki GIF’leri seçerek görüntüleyemiyorsunuz demek. Bir sayfada çok sayıda GIF varsa ve yalnızca bir veya iki görüntüleme yapmak istiyorsanız, eklenti size yardımcı olamıyor. Bu bir hep yada hiç eklentisi.

Eklentinin, nadir durumlarda, GIF olmayan görüntüleri de engelleyeceğini gözlemledik. GIF uzantılı ancak statik olan resimlerden söz etmiyoruz. GIF Engelleyicinin yanlışlıkla engellediği basit bir JPG dosyası hakkında konuşuyoruz. Eklenti çoğunlukla işe yarıyor, ancak bazı eksiklikleri bulunmakta. Bununla birlikte, herkesin GIF biçimini bu kadar çok kullanmasından bıktıysanız, bu eklenti gezinti oturumlarınızı düzeltecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.