Kategoriler
Günlük hayat İslam Dini

Namazın Aşkla Şevkle Ve Huşu İçinde Kılınması

Müslümanların namazlarını huşu içinde kılmaları;

Bütün ibadetler arasında en önemli ibadet namazdır. Kıyamete imandan sonra ilk önce namazdan sorulacaktır. Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem buyurdu ki: “küfür ve İslam arasını ayıran şey namazdır.” Bu konuda bundan başka daha birçok rivayetlerde vardır.
Allahu Teala buyuruyor ki: “ kim benim bir veli kulama düşmanlık yaparsa, ben ona savaş ilan ederim. Hiç kimse benim kendisine farz kıldığım şeyden daha üstünüyle ban yakınlık kazanamaz. Yani bana en fazla yakınlık ve beraberlik farzları ede etmekle elde edilir. Kulum bana nafilelerle git gide yaklaşır, nihayet ben onu kendime sevgili kılarım da onun duyan kulağı ve gören göze olurum. Tutan eli ve yürüyen ayağı olurum. Benden bir şey isteyince ona veririm. Bana sığındığı zaman onu korurum.

İZAH: Allahu Teala nın o kişinin gözü, kulağı olmasından maksat, o kişinin görmesi, dinlemesi, yürümesi, gezmesi hepsi Allah’ın rızasına uygun olması ve onun rızasına aykırı olmaması demektir. Farzların yanı sıra çokça nafile ibadet etmeye Tevfik verilen ve bu nimet kendilerine nasip olan kimseler, ne kadar bahtiyardırlar. Allahu Teala kendi lütfü ile ban ve dostlarımıza bunu nasip eylesin amin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.