Kategoriler
Güncel Haberler Günlük hayat Günün Tarihi iletişim Kişisel makaleler Toplumsal Konular

Mutlu Ömürler (eskiyen dünyaya)

“yeni bir yıl daha geliyormuş, her şey çok güzel olacakmış… Ne kadar ikiyüzlüyüz, vefasızız! Daha geçen yıl için de ne güzel diyorduk, şimdiyse nefret ediyoruz. Bu gireceğimiz yıl çok mu farklı olacak sanki! Değişen bir rakam sadece, boşa harcadığımız bir zaman… Hadi kutlayın yine; bağırın, sokakları inletin! Ama geçen yılı sakın ha unutmayın, çünkü gelecek yılda bir gün geçmişte kalacak…”

Çok olumsuz bakmıyorum hayata, böyle düşünmenizi istemem. Ben hayatı sorgulamayı seviyorum ve değerini bilmeyi, bazen en basit bir şeyin bile, günün birinde benim için çok anlam taşıdığını… Bu yılda kaybettiğim birçok şeyin biri bana yen yılda kazanacağımın garantisini veriyor mu? Ya kalp kırıklarım ne olacak? Bu dünyayı terk eden sevdiklerim gelecek mi yeni yılda… Güldürmeyin beni, inanın bu umut denen küçük çukurlar bizi oyalamıyorsa, bu yazdıklarımı unutun gitsin!

Vefa bilirim ben, şimdilerde semt ismi diyorlar. Yakında o semtin ismini de değiştirirlerse hiç şaşırmam. Zaten neye şaşırsam hep gerçek oluyor. Dünya gerçekten de yuvarlak, yoksa dönüp-dolaşıp bizi bulmazdı bu yaptıklarımız. Dini kitaplar gönderilmeseydi bile, aptal olan biri dahi anlardı ilahi bir gücün adaletini. Hani bire on veren o sonsuz güce. Evet, aynen öyle! Bir sistemin içindeyiz. Dışından baksak, çok güleceğimiz kesin, en çokta kendi hallerimize. Halimize demiyorum, hallerimize… Bunu da unutun-gitsin!

Şimdi kimileri bana çağ dışı der, kimileri yobaz, kimileri çokbilmiş… Desinler, demedikleri zaman zaten yaşamıyorlardır bu dünyada. Sizler yaşayın dostlarım, ben sizlerle bu dünyayı paylaştığım için çok mutluyum! Yalnız bazen farklı düşünebilmek, insanın gerçeği görmesini sağlar. İlk doğduğunuz yılı hatırlamazsınız, ama sizin doğduğunuz yıl aileniz için ne kadar unutulmazdır. Ve siz geçmişte kaç tane yıl hatırlıyorsunuz ki sizin için çok anlamlı ve unutulmaz. Rakamlara aldanmayın, öyle küçük sevinçlerle ömrünüzü törpülemeyin!

İnsanoğlu farklı uğraşları kendine layık göremedikçe, isterse on yıl sonraki yıllar birden gelsin, değişen hiçbir şey olmaz. Artık yeni yıllara çok anlamlar yükleyip, onlarıda derdimize, kaderimize ortak etmenin bir anlamı yok! Kaybettiklerinden, hatalarından ders alan ve yapmamaya çaba gösteren her insan için yeni bir gün zaten yeni bir umut demek değil midir? Değişime, güzelliğe, insanı insan yapan duyguların samimiyetine inandığımız sürece zaten her şey daha güzel olacaktır.

Dünya, sandığımız kadar çok iyiye gitmiyor. Açlık, işsizlik, aklınıza gelebilecek her türlü kötü işler çoğalmakta. Sebepleri var bunların hepsinin. Kendimize aynadan bakamıyoruz hiç! Yüzleşemiyoruz, yarın bizim de kötü durumda olabileceğimizi aklımıza getiremiyoruz! İnanın insanın cebimdekilerin değeri azaldıkça, etrafı çok değişiyor. Bir tek ilahi güce eskisinden daha da çok bağlanıyor. Bu senede bir seferlik farklı düşünün, bildiğiniz-tanıdığınız bir aileye yardım yapın. Boş-verin gereksiz eğlenmeyi; ailenizle tombala oynayın. Annenizin kucağına yatıp, çocukluğunuzu anlattırın! Belki gelecek yılda en sevdikleriniz olmayacak yanınızda. Tabi çok olumsuzda düşünmemek gerekir. Gelecek zamanda güzel bir iş sahibi olursunuz, belki evlenirsiniz. Bunları da düşünmek lazım ama önce biraz vicdan…

Bizim dünya canlıları olarak eğlenmeye lüksümüz yok artık! Biz yeterince eğlendik, eğlendikçe de tükettik her şeyimizi. Farkında değiliz neleri kaybettiğimizi. Duyarsızlığımızdan, tepkisizliğimizden, korkaklığımızdan neden bu halde olduğumuzu görebilsek! Ve önce değişime kendi ailemizden, çevremizden, semtimizden, ülkemizden başlasak çok mu komik olur acaba? Olsun gülünç olsun, inandırıcı olmasın ama o yolda yürümek başkadır yine de. Sanki saçma umutlarla girilen yeni yıllarda her şey çok mu güzel oldu! Boş verin, yine bildiğiniz gibi yaşayın, zaten ne söylenilse önemsenmez ki hiç. Ne aydınlar, ne peygamberler, ne liderler söylemiş, altı üstü emre onbey söylemiş ne olacak ki…

Siz en iyisi bu yazdıklarımı hiç hatırlamayın… Ama yine de mutlu yıllar be!

Emre onbey

Yazar emre_onbey

Bir asi adam o. Kapıları olmayan dünyasının, karanlık girmez odalarında yaşayan. Gizemli, ruhani esaretin en yakın zindanında gezen, basit bir adam. Çocukluğunun oyun hikâyeleriyle yaşadığını sanan küçük bir polyannacı/ biraz pinokyo! Bedelini ödediği tek şey yazdıklarında saklı.

Kendi kalemiyle,” ben asla ispatlama gereği duymam kendimi; olmayan bir şeyi, ispatlamak aptallıktır!” diye hayıflansa da, annesi onu” hüzünlü efe” diye anlatır. Yazarken içinde bulunduğu kimlikse, sadece muammadır!

“neden yazdığımı bilmiyorum, ama şayet bir gün neden yazdığımı anlarsam, işte o gün bu işi bırakırım” diyebilecek kadar da cesurdur… Biz, onun hep yazmasından yanayız! En çok kendi hikâyemizi…

“Mutlu Ömürler (eskiyen dünyaya)” için 14 yanıt

Gelde bu yaziyi unut simdi :) Emre onbey hocam cok guzel yazmissin, gercek degerler doslarimizla sediklerimizle yillari gecirmek, ancak insanlar yeni yilar girerken kendilerini avutmayi cok isterler, belkide bu yuzden yilda 1-2 gun dunyada olani biteni birakip sadece eglenmeye odaklaniyorlar. Dunyada aclik, issizlik, savas olaylari o kadar arttiki seninde vurgulama istedigin olayi cok iyi anliyorum. Bu kadar zor bir donemden gecerken neden insanlar bu denli vurdumduymaz olabiliyor ?

Ben yil basini karim, ve dunyalar tatlisi (benim icin) kizim ile gecirecegim. Gercek mutluluk da bu degilmidir ? ne dunyada olani biteni unutuyorsun, nede sevdiklerinden uzakta kaliyorsun.

Herkesin yeni yili kutlu olsun ama mutlu bir gelecekde sizin olur insallah..

saygilar.

hocam yine yazdık birşeyler, neden yazdığımı bilmiyorum. harfler kendileri kelime,cümle oluyorlar. bu seferki de böyle oldu… bilinçli eğlenmeye karşı değiliz, insanların özgürlüklerini de kısıtlamak doğru değil. ama ne bileyim üç tane zengin istediği gibi eğlenecek diye öteki tarafta binlerce insan ne yapsın… dünya kirleniyor, yeniy ılda ne olacak savaş olacak, askerlerimiz şehit olacak. bizlerse yine demokrasi hakkımızı kullanmayıp sessizce evlerde dizi,film izleyeceğiz…

biraz tebessüm en iyisi, ailenize,sevdklerinize ve yuvanızın gülünüze benden selamlar :)

a.s. tesekkurler :) sen yazinca aklima geldi, eglenen kisilerde para harciyor, bu birazda issizler icin ekmek parasi anlamina gelebilir, tabi sadece belli bir kisim icin. ilk paragrafi okudugumda aha da yandik dedim emre fena kizdi falan diye dusunmustum: ) ama yazinin amacini ve gercek anlamini tam okudugumda anladim. Dunya bu degismez. En iyisi biz sinavimizi en iyi sekilde verelim. Varsin diger tarafta mutlu olalim :-)

ben hayatta günü kurtarmaları sevmiyorum güzel hocam. neden birgün eğleniyoruz ki. hergün eğlenelim, hergün güzel düşüncelerle icraatlar yapalım. hayatımızı o kadar çekilmez hale getiriyoruz ki… dışarıda kimse mutlu değil, herkes yalancı gülümsemelerde, millet nasıl gülecek ki :)) hayatı basit yaşayıp ama yerinde yaşamak varken, şu bulunduğumz duruma bak yavvv…

öteki tarafta sınav baya ağır olacak, şimdiden kopya hazırlamaya bakalım biz

tebessümle :))

Bi sinavi verebilirmiyiz bilmiyorum acikcasi :) Allah yardimcimiz olsun. Ve sana katiliyorum 1 gun degil hergun mutlu olmak icin ugras vermek 365 gunde 1 saat den daha iyidir :) onemli olan bunu yaptim, yapacagim diyebilmekte. Sivri kaleminle yeni ve doyumsuz yazilarini okumak dilegiyle saygilar:)

eyvallah hocam… herşeyin en güzeli artık. pek sivri değildir benim kalem, incitmedn yazarım genelde ama :)) dua etsinler de büyük gazetelerde yazmıyorum. ah elimde olsaböyle bir imkan. çok yazacak konum varda! o günde gelir…

sevgilerle…

Hocam bundan sonra yazilarinizi buraya bekliyoruz :) sayfam.us sitesi bir sure sonra el degistirecektir. yazilarinizi daha kalici sitelere eklemenizde yarar olacak :)

Yazinizida okudum, gercekten guzel olmus, yabanci ulkelerde anlamsizca kutlanan 365 gunde bu son gun, zaman icerisinde anlamini ve nedenlerini degistirmis. Toplumlarda dunyaya ayak uydurmak adina, arada sacmalayabiliyorlar:)

makalemi okudugunuz icin size tsk..ederim “Makaleci”
tavsiyelerini düsünecegim sayfam.us,la ilgili. zaman araligi bulmaliyim adi gecen sitedeki yazilarin hic olmazsa bir kismini buraya aktarabilmek icin…
gerci daha cok arastirma ve ceviri yazilari ama yine de uc noktalarda gezebilecek yazi türleri…
selam ve sevgiler daima

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.