Kategoriler
Eğitim - öğretim Genel Konular Günlük hayat Kişisel makaleler Öğrenci Konuları Toplumsal Konular Türkiye üzerine

Milli Güvenlik Dersi

Milli Güvenlik Dersi

Liselerde yıllardır okutulan bir ders var. Milli Güvenlik Dersi. Lise yıllarımda Milli Güvenlik Dersimize Binbaşı rütbeli bir asker giriyordu. Tabi o dönemler rütbeleri pek bilmiyorduk (hâlâ karıştırıyorum ya neyse). Binbaşı her hafta ders başlamadan yoklama sırasına göre bir öğrencinin gelip kışladaki asker gibi tekmil getirmesini istedi. Böylece vatan borcumuzu ödemeye lisede başlamıştık. Yine bir gün Milli Güvenlik dersiydi. Binbaşıya aklıma takılan bir soruyu sormak istedim. Hocam diye hitap ettim(asker de olsalar ders anlatıyorlardı). Türkiye Müslüman devlet değil mi? diye sordum. Binbaşı’nın biraz yüzü asıldı. ‘Hayır, Türkiye Müslüman bir ülke değil’ dedi. Biraz gençliğin verdiği heyecanla tekrar sordum. Ama herkes öyle diyor, dedim. Binbaşı da; ‘ kimse öyle demiyor sadece Avrupalılar Müslüman diyor’ dedi. O zamanlar gençtik. Karşımızda komutan hem de Binbaşı, o yüzden çok üstelemedim. Ama içimde bu komutanın sözleri yankılandı durdu. Müslüman değilmiş bizim ülke. İlginç olan Türkiye’nin yüzde doksanı hiç kuşkusuz Müslüman olması. Herhalde Laiklik ile Müslümanlığı karıştırdı sayın Binbaşı. Bir yıl boyunca derslerimize geldi durdu komutan. Bize Milli Güvenlikle ilgili her şeyi(!) öğretti. Rütbeleri de öğretti. Ama şimdi hiçbirini hatırlamıyorum. O komutanı hatırladıkça askerliğin nasıl bir şey olduğunu hayal eder korkardım. Ya ben de askere gittiğimde böyle bir komutana denk gelirsem diye.

İşte Milli Güvenlik Dersi bu şekildeydi. Asık suratlı bir komutan ve hazır ol vaziyetinde bekleyen askerler(öğrenciler). O dönemlerde milli güvenlik dersi ne işimize yarayacak diye sorardım. Hâlâ ne işe yarıyor diye sormadan edemiyorum. Daha kendi güvenliğinin sağlayamayanlar(karakol baskınları) gelmişler bize güvenlik dersi veriyorlar(ya da vermeye çalışıyorlar). Önce kendi ve vatanın ve askerlerimizin güvenliğinin sağlayın sonra ders verin. Aslında ders vermeyin. Ders sizin neyinize. Derste öğretmen olur. Sizin yeriniz kışla.

[email protected]

Yazar mehmetsarr

1985 yılında Şanlı Urfa'da doğan yazarın çocukluk ve gençlik yılları Mersin'de geçti.Ortaöğretimi ve lise eğitimini Mersin'de tamamladı. Üniversiteyi Denizli de okudu. Liseden beri yazarlığa ve edebiyata merakı olan yazar bir türlü yazmaya başlayamadı. İlk olarak üniversite 2. sınıfta En İyi Dostum adlı hikayeyi yazdı. Daha sonra ara verdi. Derslerin yoğunluğundan dolayı yazamadı. Üniversiteyi bitirince yeni bir hikaye yazdı şuan onun basımıyla uğraşıyor.
Yazıları
mehmetsarr.blogcu.com
www.yenimakale.com
www.makaleci.com

sitesinde yayınlanıyor.

Daha çok şiir,edebiyat, güncel konular, dini konular,hikaye türünden yazılar yazıyor.

“Milli Güvenlik Dersi” için 7 yanıt

Türkiye, Müslüman bir devlet değil, Müslüman bir ülke. ülke yerine devlet kelimesini kullanmanız yanlış. ikinci olarak, kendi güvenliğini sağlayamayanlar demek ne demek?

size sorarım, doğuda can güvenliği sağlanamadığı için oraya gidip adam gibi karakol inşa edemeyen firmaların olduğunu ve bu sebeple akerin kendi imkanlarıyla o karakolları kurduğunu biliyor musunuz? firmaların oraya gidişinin ve can güvenliklerinin sağlanması konusu hükümeti ilgilendirir. hükümet talimat verir, devletin güvenlik birimleri talimat üzerine üzerine düşeni yapar.

askeri eleştirene kadar, onlardan kanunen sorumlu olan hükümeti eleştirmeniz ve ilk önce hükümetten hesap sormanız daha gerçekçi, daha akılcı, daha samimi bir yaklaşım olacaktır.

kötü örnekleri genelleme yapmak için kullanmayınız. muhafazakar olup, hatta hacı olup insanlara eliyle, diliyle, eylemleriyle zarar verenler yok mu? bu örneklere bakıp bütün Müslümanlar (veya muhafazakarlar, hacılar vs) böyledir şeklinde bir hüküm verilebilir mi? o kişi belki siz soruyu yanlış sorduğunuz için, belki de gerçeklere kendi görüşünü karıştırdığı için öyle cevap verdi. bu o kişi için bir kusurdur. mensup olduğu kurumu bağlamaz.

milli güvenlik dersi neden var sorusuna gelince. bu soru din dersinin varlığını sorgulayan ve bu dersinden varlığından rahatsız olan kesimi aklıma getirdi. din dersi neden varsa, milli güvenlik dersi de onun için var. burada yine muhatap olarak alınması gereken, hükümetin bir üyesi olan milli eğtim bakanı’dır. milli güvenlik dersinin içinin boş olup olmaması milli eğitim bakanlığı’nın sorunudur.

yazıyı paylaşmandan ötürü teşekkür ediyorum.
ayrıca şu konda biir netlik getirmek istiyorum. aslında sana katılıyorum. liselerde din dersleri, milli güvenlik dersleri ve türk edebiyatı derlerininin bazı konuları olmaması gerek. ancak milli güvenlik derslerinin temel nedeni gençleri uyandırmak olsa gerek. yani milli güvenlik derslerinde çok fazla müfredata uyulmaz diye düşünüyorum. yani en azından şuanda böyle. müfradatla ilgili bir kaç konuyu gözden geçirir ve asıl günden konuşularak sistem yargılanır. günümüzde çoğu liselerde böyle….

teşekkürler yazı için.

sayın Turk3005 kardeşim haklısın bir genelleme yapmak yanlış belki ama teröristlerin ülkenin sınırından geçip askerlerimizi şehit etmesi, aklınıza neden güvenlik önlemleri bu kadar zayıf sorusunu getiriyordur sanırım. yaklaşık 30 yıldır terör örgütü ile savaşan bir ülke olduğumuz için artık monoton hale gelen karakol baskınlarını engellemek gerekmiyor mu? genel kurmay başkanı açıklama yaparak bahar aylarında saldırı beklediklerini açıkladı. evet bahar aylarında baskınlar artıyor. bu bilindiği halde neden önlem alınmıyor. şuan milli hasılanın büyük çoğunluğu savunma bakanlığına yani askerlere gidiyor. siz diyorsunuz ki hükümeti hiç suçlamıyorsunuz. evet hükümetin tasvip etmediğim bir çok uygulaması var bir ara bu konuyla ilgilide bir yazı kaleme alacağım. karakol savunmalarını güçlendirmek için hükümeti eleştirmemiz gereklidir belki haklısınız ama hükümet onay verir asker uygular yani bizim güvenliğimizden asker sorumludur. paraların boş yerlere gideceğine karakola harcasınlar. artık şehit haberi duymak istemiyorum.

ayrıca milli güvenlik dersi var olacak ise de bir asker değil öğretmen derse girsin. boş bir çok öğretmenlik var. onların yerine milli güvenlik öğretmenliği açılsa ve öğretmen derse girse amenna. ama asker derse girmesin. okul kışla değildir.

birde haklısınız devlet tabiri yanlışmillet demem lazımdı.
saygılarımla

Mehmet Şar sizin askeri bilginiz üst düzey mi? Gayri nizami harp teknikleri konusunda ihtisasınız mı var? Yoksa antiterör uzmanı mısınız?
Saldırı ihtimalini herkes biliyor. Neden önlem alınmıyor diyorsunuz. Önlem alınmamış da karakol düşmüş mü? Hırsıza kilit dayanır mı? Siz askeri arazi aramasına çıkarırsınız pusuda şehit olur. Karakolda tutarsınız baskında şehit olur. Karşınızdaki teröristler hayalet gibi. Yeri yurdu mekanı olmayan dağ maymunları hepsi. Sizin yeriniz yurdunuz belli. Karakoldasınız.
Siz sabitsiniz. Adamlar mobilize. Siz savunmadasınız. Adamlar saldırıda. Burada konunun uzmanı gibi karakol baskınları için niye önlem alınmıyor diyorsunuz. O önlemler alındığı için şehit veriyoruz ama toprak vermiyoruz o karakollar düşmüyor. 90’lı yıllarda teröristlerin bir şehir merkezini işgal ettiğini hatırlamaya yaşınız yeter mi bilmiyorum.
Sanki büyük zaafiyet varmış havası estiriliyor, terör örgütünün psikolojik propogandasına alet olunuyor. Karakollar o alanlara terör örgütünün hakim olmaması için kuruluyor ve şehit vermek pahasına orada tutuluyor. Bu ülkedeki her kurum gibi askeriyenin içinde de çürük yumurtalar vardır elbette. Hatalar yanlışlar olur. Hatta okullardan askerlerin çıkarılmasını gerektiğine de sonuna kadar katılıyorum.
Ama itham ederken de bilinçli konuşmak lazım. O teröristleri engellemek için araziya çıkarılan askerlerden 5 tanesi mayına bassaydı daha mı iyi olacaktı sizin için? Önemli olan zaiyat vermemek mi karakol baskınını engellemek mi?
Gazetelerde yardımcı kuvvetler geç intikal etti diye haberler çıkıyor. Teröristler sadece gelecek yardımcı kuvvetleri pusuya düşürmek için karakollara taciz saldırıları yaparlar. Böyle herkes anlamadığı konuda hesap sorarsa olacağı bu. Eğer şehit sayısından sıkıntınız varsa bir sonraki seçimde terörü bitirip şehitlerin kanını yerde bırakmayacak bir partiye oy veriniz. Çünkü bu ülkedeki şehitlerin sorumluları orduda değil sandık başında aranmalıdır.

milli güvenlik dersi nee yani burda bizim daha önemli dersler görmemiz yerine neden milli güvenlik tmm diyebilirizki erkekler subay felan olmak istiyor ders görüyo kızlar peki onlara niçin lazım biz kendi güvenliğimizi koruyabiliriz onlar tüm halkın insanları koruyacaklr bence ders biraz açma geliyor önce vatan diyorlar gitsinler savaşsınar o zamn okulda ne işleri var…..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.