[imdbpost id=”1318514″ about=”Film, günümüz San Francisco’sunda maymunların zeka gelişimlerini inceleyen bir adamın bu deneyle ilgili tüm tecrübelerini anlatıyor. İnsanlar ve maymunlar arasındaki savaşta çok önemli bir figür haline gelen genç bir bilim adamı etrafında gelişiyor. Wild Rodman (james franco), maymunlar üzerinde Alzheimer hastalığına çare bulmak için testler yapıyor fakat maymunlardan Ceaser adındaki biri, hızlı gelişim göstermeye başlıyor. Bu yüzden Wild Rodman onu kendisiyle birlikte yaşaması ve acımasız doktorlardan korumak için evine götürüyor. Böylece kaçınılmaz maymun devri başlıyor.”]

Sinemalar.com Puanı: 7.4/10

Tür: Bilim Kurgu,  Aksiyon,  Dram,  Gerilim,  Macera

Senaryo (Kitap): Pierre Boulle

Özet: Film, günümüz San Francisco’sunda maymunların zeka gelişimlerini inceleyen bir adamın bu deneyle ilgili tüm tecrübelerini anlatıyor. İnsanlar ve maymunlar arasındaki savaşta çok önemli bir figür haline gelen genç bir bilim adamı etrafında gelişiyor. Wild Rodman (james franco), maymunlar üzerinde Alzheimer hastalığına çare bulmak için testler yapıyor fakat maymunlardan Ceaser adındaki biri, hızlı gelişim göstermeye başlıyor. Bu yüzden Wild Rodman onu kendisiyle birlikte yaşaması ve acımasız doktorlardan korumak için evine götürüyor. Böylece kaçınılmaz maymun devri başlıyor.

Yorumum: Benim gibi bilim-kurgu sevenler için gerçekten güzel bir film çekilmiş. Maymunların evrimleşip insan oluşunu farklı bir bakış açısından göz önüne sermiş.

Bu senaryo ilk defa 1968 yılında film olarak çekilmiş ve çok ilgi görmüş. Ancak daha sonra dört film daha çekildiyse de istenilen başarıyı yakalayamamış bu filmler.

Bunun üzerine 28 yıl tozlu raflarda kalan senaryo 2001 yılında yeniden sinemaya çekilmiş ancak yine bekleneni verememiş.

İşte bu filmin senaryosunun böyle bir geçmişi var.

Aynı senaryo, daha iyi çekim teknikleri ve farklı bir bakış açısıyla ele alınarak yorumlanmış. Bu defa sanırım bekleneni vermiş çünkü aldığı puanlar beğenildiğini gösteriyor.

Ben de gerçekten filmi beğendim. Ama yine de senaryo biraz eksik gibi geldi. Başlangıç filmi olduğunu düşünürsek senaryonun eksik bırakılması da normal aslında:)

Sanırım 2012 yılında devam filmi olan Yükseliş gelecek. Şimdiden sabırsızlıkla bekliyorum.

3 YORUMLAR

  1. Usta ben eskisinden simdikine kadar hepsini izledim bu serinin ama simdide olsa SIKILMADAN tekrar izlerim. Ben cok basarili buluyorum cunku bu seriyi, son filmi fazla izlemedim ama konu itibari ile baslangic’i ele aldiklari icin benim icin sinifta kaldi diyebilirim. Ama devam filminde bu kadar hafif olacagini zannetmiyorum ve daha bol aksiyon bizi bekliyor olacak gibi. O zaman bilimkurguyada aksiyonada doyacagiz gibi :)

  2. Ben de sadece 2001’deki filmi izledim ve çok saçma geldi. Bu film daha gerçekçi geldi bana. Eğer devam filmlerinde ilk filmlerdeki gibi uzay olaylarına girmezlerse bence daha süper olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here