Kategoriler
Genel Konular

Maliyet Azaltma Yolları

İşletmelerin en önemli hedeflerinden biri maliyetleri düşürmektir. Piyasanın rekabet koşullarında ayakta kalabilmek ancak bu şekilde mümkün olabilir. Maliyeti düşürmenin yolu önce onu meydana getiren faktörleri bilmekten geçer. Aslında bunu bilmeyen yoktur. Burada esas olan bu bilgiyi etkin bir biçimde kullanabilmektir, işte bunu engelleyen nedenleri bilmekte yarar var:

■ Enflasyon oranının sürekli yüksek değerlerde seyrettiği ülkelerde sadece ulusal para birimi ile hesaplanan maliyet, gerçeği söylemez.

■ Standart maliyet (ürünlerin önceden bilimsel yöntemlerle saptanan maliyetleri) ile fiili maliyet (gerçekleşen maliyet) beraber kullanılmıyor ise sapmalar ölçülemez, nelerin iyileştirilmesi gerektiği bulunamaz.

■ Maliyet rakamları geç elde edildiğinde önlem almak için de geç kalınmış olur.

■ Müşterinin durumu, ürün veya herhangi bir satışın kârlılığı ölçüle-miyor ise sorunun kaynağı da doğru olarak belirlenemez.

■ Maliyetlerini gecikmeden, ayrıntılı bir biçimde görmek isteyen bir işletme öncelikle stok sistemini buna uygun hale getirmelidir. En alt kademedeki ham malzemeden başlayarak en üst kademedeki son ham malzemeye kadar ürün sürecini gösteren ‘ürün ağacı’ gözden geçirilmeli, gerekiyor ise imalatın içinden bilgi toplayan bir düzen kurmalı ve bu işe uygun bilgisayar sistemini oluşturmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.