Size göre mutluluk nedir? Sadece birinin yüzüne bakıp tebessüm etmek mi? Yoksa kahkahalar atarak,katıla katıla gülmek mi? Bence ikisi de değil. Bana göre sizin dedikleriniz sadece görünen mutluluğun onda birlik kısmı.  Bana göre mutluluk nedir biliyor musunuz? Gözlerinizin boşluğa dalıp, sevgilinizle geçirdiğiniz güzel günleri hatırlayıp  yüzünüzün ufak bir tebessüm etmesidir. İşte o duygu mutluluğun ta kendisidir. Hayatta hiçbir şeye değişilmeyecek bir zamandır o an bence. Onun için siz “siz” olun o anlarınızın tadını en iyi şekilde çıkarın ve değerlerini bilin. Çünkü o an  o anlara sahip nadir insanlardan birisiniz…

 

                                                                  __ASIM US__

3 YORUMLAR

 1. Yazarın kendi mutluluk tanımlarından birini anlattığı kısacık bir yazı. Yazar girişte mutluluğu bize soruyor, size göre mutluluk nedir diyor, anlaşılan o ki bizi şaşırtacak ya da “işte bu” dedirtecek bir yanıtı var kendisinin. Daha sonra bizim adımıza mutluluk nedir sorusunu yanıtlıyor ve diyor ki “tebessüm etmek mi kahkaha atmak mı?” iyi de bana göre ikisi de mutluluk değil ki. Kaldı ki bana göre olmasa bile zaten bu durumlar kendi başına bir mutluluk değil, olsa olsa bir mutluluk göstergesi olabilir.

  Sonra da diyor ki “bana göre sizin dedikleriniz….” İyi de biz bir şey demedik ki, bunu siz söylediniz. Yani hem birçoklarımızın katılmadığı bir şeyi sanki bizim düşüncemiz gibi söyleyin, sonra da “sizin dedikleriniz eksik” deyin. Yazar burada “siz” derken kimleri kastettiğini söylese daha iyi olurdu ya da “eğer” kelimesini kullansa ve sadece bu yanıtı verenleri muhatap alsa yine daha iyi olurdu.

  Yazar, tebessüm etmek ve kahkaha atmak gibi halleri mutluluğun onda biri saymış, şimdi kendisi “mutluluğun ta kendisini” açıklayacak, mutluluğun onda onunu, tamamını… “Gözlerinizin boşluğa dalıp, sevgilinizle geçirdiğiniz güzel günleri hatırlayıp yüzünüzün ufak bir tebessüm etmesidir. İşte o duygu mutluluğun ta kendisidir.”

  Yazara göre sevgilisiyle geçirdiği güzel anları tebessümle anabilenler gerçekten mutludurlar. Sevgilinizle geçirdiğiniz mutlu anları bir tebessümle değil de gözyaşıyla anan pek çok insan biriyseniz yazara göre “mutluluğun ta kendisini” yaşayamazsınız.

  Mutluluğu “sevgiliye” bağlamak bana göre sığ bir düşüncedir. Onun için yazarın buradaki mutluluk tanımıyla bir makale değil anca bir şiir yazılabilirdi diye düşünüyorum.

  Yazıyı ilk okuduğumuzda etkileniyoruz, ancak bu çok kısa süren bir yanılsama. Yazının kof olduğunu görmemiz uzun sürmüyor. Bu arada deneyimli gözler yazıyı ilk okuduğunda hatalı cümleleri fark edecektir.

  Yazara önerim duygusal anlarında genelleme içeren yazılar yazmaması ya da duygusal yazılarında genelleme kullanmaması olur. Ayrıca cümlelerini tekrar gözden geçirmeli. Son olarak “görünen mutluluk” nedir bunun üzerinde biraz düşünmeli. Mutluluk görünür mü? Görünüyormuş demek ki, bir de görünmeyen kısmı varmış ama…

  Nazım Hikmet bir şiirinde “bana mutluluğun resmini yapabilir misin Abidin?” der, “işin kolayına kaçmadan ama” diye devam eder. Mutluluk gibi kelimelerin anlamını açıklamak bile zorken mutluluğun “mutluluğun ta kendisi budur” gibi kesin tanımlarını yapmak bana göre doğru değildir.

  Yazarın kendi görüşüne saygı duyuyorum, sevgilisiyle geçirdiği güzel anları hatırlayıp tebessüm etmesinin de mutluluk verdiğine inanıyor ve bu anların ona mutluluk vermesini de onun adına sevindirici buluyorum. Benim anladığım kadarıyla yazar, “eğer sevgilinizle geçirdiğiniz günleri size üzüntü vermeyecek şekilde, bir tebessümle anabiliyorsanız bunun çok mutluluk verici olduğunu, bunu yaşayabilen nadir insanlardan biri olduğunuz için çok şanslı olduğunuzu ve bunun değerini bilmeniz gerektiğini” söylüyor. Yazarın bu düşüncesine katılabilirim ama bir iki cümlelik bu düşünce yazıdaki diğer kısımlarla birleştiğinde, bu yazının bu makale yarışmasında benim gözümde değeri 100 üzerinden 5.

  Yazara başarılar dilerim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.