[imdbpost id=”0410377″]

Sinemalar.com puanı: 7.0/10

Benim puanım: 8.5/10

Filmle ilgili daha fazla bilgi: http://www.imdb.com/title/tt0410377/

Öncelikle belirtmeliyim ki Macera Adası önyargıyla izlediğim filmlerden birisiydi. Hatta birkaç defa ara vererek izledim filmi. Çünkü kötü bir film için birkaç saatimi harcamaktan nefret ederim. Ancak başladığım bir filmi yarım bırakmayı sevmediğim için “ne olursa olsun” diyerek filme kaldığım yerden devam ettim.

Filmin konusu özetle şöyle:

Güney Pasifik’te yerini kimsenin bilmediği bir adada bilim adamı babasıyla yaşayan Nim isimli kızla New York’ta yaşayan ve dışarı çıkma korkusu olan, hayatını evinde macera romanları yazarak geçiren bayan bir yazarın öyküsünü anlatıyor bize Macera Adası. Babası yeni keşifler için okyanusa açılınca babasının yerine Alex Rover isimli yazarla yazışmaya başlayan Nim, adada bulunan volkanı incelerken düşer ve bacağını yaralar. Ayrıca bulundukları ada bir gemi tarafından keşfedilir. Babası da gittiği yolculuktan dönmeyince Nim çareyi büyük maceracı Alex Rover’ı adaya çağırmakta bulur. Ancak bilmediği bir şey vardır; erkek ve büyük maceracı sandığı Alex Rover aslında Alexandra Rover isimli agorafobisi olan bir bayan yazardır. Ancak yazar hayali kahramanı Alex Rover’ın da desteğiyle bu yardım çağrısına uyar ve korkusunu yenerek kızın bulunduğu adaya çeşitli maceralar yaşayarak ulaşmayı başarır.

Oyunculuklardan söz etmem gerekirse; öncelikle yazar rolündeki Jodie Foster’ın oyunculuğunu çok beğendim. Sempatik tavırları ve konuşmalarıyla kesinlikle çok başarılı. Ayrıca Abigail Breslin çocuk olmasına rağmen rolünün hakkını fazlasıyla vermiş. Çok fazla bir rolü olmasa da Gerard Butler’ın oyunculuğuna diyecek söz yok.

Şunu da unutmadan eklemek istiyorum; dublaj konusunda dünyada bir numara olduğumuzu ben zaten biliyorum. Buna inanmayanlar bu filmi izlesin. Dublajı yapan Meltem Cumbul ve Halit Ergenç çok başarılı iş çıkarmış. Tebrik ediyorum.

Senaryo gayet başarılı. Tabi eğer filmin devamı çekilecekse. Çünkü film hiç olmadık bir yerde bitiyor. Tek gördüğüm eksiklik; yerini kimsenin bilmediği bir adada internet dahil her türlü imkanın olmasıydı.

Akşamları ailecek oturulup izlenecek tarzda, sımsıcak öyküsüyle sizi saran başarılı bir film olmuş. Hiçbir kötü sahnesi olmayan filmi gönül rahatlığı içerisinde izleyebilir ve çocuklarınıza izletebilirsiniz.

Filmin bitmemesi gereken bir yerde bittiğini söylemiştim. Eğer filmin devamı çekilecekse –ki mutlaka çekilmeli- ikinci filmin oyuncuları hiç değiştirilmeden senaryosu şu şekilde olabilir:

Alexandra Rover, Nim ve babasının yardımıyla agorafobisini yenmeye uğraşır. Baba bilimsel çalışmalarına devam ederken Alex ve Nim adayı keşfe çıkarlar. Keşif esnasında birbirinden komik maceralar yaşarlar. Ayrıca yeni birkaç hayvanı daha yanlarına alıp evcilleştirirler. Alex yeni kitabını bu adada bitirir. Adaya yeni bir turist kafilesi gelir ve onu hep birlikte uzaklaştırırlar. Baba da yepyeni keşifler yapar bu adada. Daha sonra eve dönme kararı alırlar ve şehirde yaşamaya başlarlar. Tam her şey sıradan olmaya başlamışken baba yeni bir keşif için adaya gider. İkinci film de burada biter.

Şimdilik benim yazabileceklerim bunlar. Sabırla okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bir sonraki incelemede görüşmek üzere…

5 YORUMLAR

  1. seruven/macera filmleri herzaman ilgimi cekmistir, zaten iMDb puanı: 6.0/10 Olan bir film harika olur.. :)
    daha izlemedim ama yaziyi gordukten sonra izlemeyi dusunuyorum, tesekkurler.

  2. Geçenlerde Tv de tesadüfen rastladım, sabah işe gidecek olmama rağmen geç saatlere kadar izledim, gerçekten sürükleyici bir film. Fİlmde çok muhteşem bi konu yok, aksiyon macera falan da yok ama sürükleyici işte…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.