Batman / Yarasa Adam

Ülkemizde “Yarasa Adam” adıyla da tanınan Batman dünyadaki en popüler çizgi roman kahramanlarından biridir. İlk olarak 1939 yılında “Detective Comic’s” dergisinin 27.  Sayısında çizilen Batman, “Bob Kane ve Bill Finger” tarafından yaratılmıştır. “Gotham” şehrindeki zengin bir ailenin çocuğu olan “Bruce Wayne” küçük yaşta anne ve babasının ölümüne tanık olmuştur ve hayatını Gotham şehrindeki suçlularla savaşmaya adamıştır.

Batman kimliğiyle geceleri suçlularla savaşır. Çoğu süper kahraman gibi doğa üstü güçlere sahip değildir. Gücünü zekası ve ailesinden kalan servet sayesinde ulaştığı teknolojiden ve bilimden alır. Yayınlandığı ilk bölümlerde ateşli silahlar kullanan ve suçluları öldüren sert bir imaj çizmiştir fakat daha sonra Batman’in yöntemleri biraz yumuşatılmıştır.

‘’Robin’’ adında bir yardımcısı ve ‘’Alfred’’ adında bir uşağı vardır. En büyük rakibi ‘’Joker’’dir. ‘’Two-face, Poison Ivy, Harley Quinn ve Bane’’ de Batman’in maceralarında sıklıkla karşılaştığı rakiplerindendir.

Kısa sürede büyük beğeni toplayan Batman bir çok kez çizgi filme ve sinemaya uyarlanmıştır. Hatta Yeşilçam sinemasında bile Batman karakteri yer bulmuştur. İlk olarak 1943 yılında sinemaya uyarlanan Batman; ‘’Tim Burton, Joel Schumacher’’ gibi önemli sinemacılar tarafından perdeye aktarılmıştır. Günümüzde en önemli örnek olarak 2005 yılında ‘’Christopher Nolan’’ tarafından yönetilen Batman Başlıyor’la başlayan seri kabul edilmektedir.

2016 yılında da ‘’Zack Snyder’’ tarafından yönetilen ‘’Batman v Superman:Dawn Of Justice’’ filminde ‘’Ben Affleck’’ tarafından canlandırılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.