2000'li Yılların En İyi Türk Filmleri 1

Bir neslin milenyum çağı olarak büyük teknolojik gelişimlerle bekleyip fakat pek fazla bekledikleri gibi olmayan 2000’li yıllar özellikle Türk sineması açısından oldukça elverişli oldu.

Türk sinema tarihi son zamanlarda kaliteli işler ortaya çıkarsa da bundan bir kaç yıl önce verimsiz ve genellikle pek fazla izlenmeyen filmleri ile kötü bir üne sahipti. Genelde Türkiye’de sinemaya giden insanların çoğu yabancı filmleri izlemeye gidiyordu. Ama son yıllarda özellikle 2000’li yılların başından itibaren ses getirecek Türk filmleri yapıldı. Bu dönemlerde ise akıllarda sadece belli başlı filmler kaldı. Akıllarda kalan 2000’li yılların en iyi Türk filmleri;

Vizontele

Yılmaz Erdoğan imzalı Vizontele filmi yayınlandığı günden bu yana halen unutulmamaktadır. 1974 yıllarda Van’da geçen bir hikayeyi konu olan Vizontele filminin oyuncu kadrosu da hikayesi kadar sağlamdı. Akıllarda kalan en unutulmaz repliği ise Cem Yılmaz’ın canlandırdığı karakterin “Peki Zeki Müren’de Bizi Görecek mi” sözü olmuştu.

Vizontele

Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak

Sinemaya tutkun olan iki köylü çocuğunun hikayesini etkili bir biçimde ele alan Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak filmi yayınlandığı zamanlarda büyük bir etki yaratmıştı. Senaryosunu yazan ve yönetmenliğini yapan Ahmet Uluçay yaptığı film ile 2004 yılında adından sıkça söz ettirmişti.

Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak

Bornova Bornova

Filmin ana konusu ele alındığında Türkiye’nin büyük bir sorunu olan işsizlik, karaktersizlik ve meslek eksikliği gün yüzüne çıkıyor. Öner Erkan, Damla Sönmez, Gonca Vuslateri, Selen Uçer, Erkan Bektaş gibi başarılı oyuncuların yer aldığı filmde genellikle bol diyaloglar ve etkileyici sahneler ile anlatışmış samimi bir hikaye anlatılıyor. Dram türünde 2009 yılında yayınlanan Bornova Bornova filmi 2000’li yılların en unutulmaz filmleri arasında yer alıyor.

Bornova Bornova

A.R.O.G

Cem Yılmaz imzalı A.R.O.F filmi eski çağlara gönderilen Arif karakterinin günümüze dönemk için verdiği çaba komik bir şekilde ele alınıyor. GORA filminin devamı niteliğinde olan A.R.O.G yayınlandığı yıllardan bu yana unutulmayan filmler arasında yer alıyor. Çektiği her film ile adından sıkça söz ettiren Cem Yılmaz filmin hikayesini anlatırken özellikle komedi yönü gelişmiş başarılı oyuncuları tercih ediyor. Özge Özberk, Nil Karaibrahimgil, Özkan Uğur, Muhittin Korkmaz gibi isimler filmde olan başarılı oyuncular arasında yer alıyor.

A.R.O.G

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.