Ana Sayfa Sinema ve Tiyatro Oyuncular Münir Özkul’un Unutulmayan Filmleri ve Karakterleri

Münir Özkul’un Unutulmayan Filmleri ve Karakterleri

0
Münir Özkul’un Unutulmayan Filmleri ve Karakterleri

Türk sineması bugün büyük bir kayıp yaşadı. Adını hafızalara kazıtan Münir Özkul 93 yaşında hayata gözlerini yumdu. Ardında ise defalarca izlenmesine rağmen büyük keyif alınan filmler bıraktı. 

Türk sinema tarihinde yıllardır unutulmayan, yaptığı işler ile hafızalara ismini kazıtan Hababam Sınıfı dizisinin Mahmut Hocası Münir Özkul 93 yaşında vefat etti. Uzun süredir mücadele ettiği KOAH ve DEMANS hastalıkları nedeni ile daha fazla dayanamadı. Ardında ise nesiller boyu unutulmayacak filmlerde oynadığı karakterleri ve sıcak gülüşünü bıraktı. Adile Naşit ve Münir Özkul Türk sinema tarihinin en sevilen oyuncularından oldu. Filmlerde sürekli birlikte rol almaları ve aile sıcaklığını yansıtmaları onları kendi anne ve babalarımıza sıkça benzetmemize neden oldu. Vefat eden Münir Özkul’un ardında bıraktığı nesiller boyu izlenecek unutulmayan filmleri ve karakterleri;

1) Hababam Sınıfı- Mahmut Hoca

Türk sinema tarihinin en iyi filmlerinden olan Hababam sınıfı dizisi her izlendiğinde insanın yüzünde tebessüm bırakmayı başaran nadide filmler arasında yer alıyor. Filmde yer alan usta oyuncular da en az film kadar seviliyor. Hababam Sınıfı filminde Münir Özkul lisenin müdür yardımcısı olan Mahmut Hoca karakterini canlandırdı. Halen bile Mahmut Hoca olarak çoğu kişinin aklında yer edindi.

Hababam Sınıfı- Mahmut Hoca

2) Mavi Boncuk- Baba Yaşar

Münir Özkul Emel Sayın’ın halı içerisinde kaçırıldığı Mavi Boncuk filminde Baba Yaşar rolünü canlandırdı. Filmde karaborsa ile geçinen 6 arkadaşın ünlü bir ismi kaçırma hikayesi anlatılıyor.

Mavi Boncuk- Baba Yaşar

3) Bizim Aile- Yaşar Usta

Yeşilçam filmleri arasında yer alan en unutulmaz filmlerden biri olan Bizim Aile filminde Yaşar Usta’yı canlandıran Münir Özkul herkese kendi hayatından bir parça sundu. Filmde kendi ailemizden bir sahne izliyormuşuz gibi bir baba rolünde oldu.

Bizim Aile- Yaşar Usta

4) Gülen Gözler- Yaşar Usta

Türk sinemasının unutulmayan sahnelerinden Vecihi’nin eve uçakla dalma anının yaşandığı Gülen Gözler filminde Münir Özkul Yaşar usta karakterini canlandırdı. Filmde kızı Fikret’i Vecihi’ye vermeyen ama en sonunda aşklarına izin veren bir baba rolünde yer aldı.

Gülen Gözler- Yaşar Usta

5) Neşeli Günler- Kazım Bey

6 çocuklu bir ailenin anne ve babası turşu yüzünden kavga edince aile parçalanır. 3 Çocuk babada 3 çocuk annede kalır. yıllar sonra çocuklar buluşur ve hikaye tekrar başlar.

Neşeli Günler- Kazım Bey

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.