Duvar ya da yüzeye yapılan kabartma sanatı, rölyef nedir?

Kültürümüzde veya birçok milletin kültüründe çeşitli zanaat çalışmaları vardır. Bu zanaat çalışmaları ise aslında birer sanat ürünüdür. Bugün duvar ya da benzer yüzeye yapılan kabartma sanatı, rölyef nedir, anlatacağız…

Rölyef ya da kabartma nedir?

Genellikle kaya veya duvar üzerinde yapılan yükseltme ya da çökertmeye kabartma diğer adıyla rölyef denir. Rölyef mimarlıkta veya heykel sanatında sık kullanılan bir terimdir. Rölyef sanatının iki türü vardır alçak ve yüksek rölyef. Eğer kabartma çökelttirilerek yapılıyorsa alçak, yükseltilerek yapılıyorsa yüksek rölyef adını alır. Kabartma çoğu sanal dalında, endüstride, tarım ve günlük hayatta kullanılır.

Kabartma sanatı Antik Yunandan kalma heykel ve diğer tarihi eserlerde kullanılmıştır. Günümüzde mısır, yunan veya birçok milletin kültürlerine ait tarihi eserlerde kabartmaya rastlanmaktadır. Bu kabartma işlemi sadece kaya ve taşlara değil bakır yüzeyde de uygulanmaktadır.

Rölyef ya da kabartma nedir?

Duvar ya da yüzeye yapılan kabartma sanatı nedir, bulmaca?

Aslında günlük hayatta veya genel kültür olarak çok ismi bilinmese de Rölyef, zanaat veya mimari işlerle az da ilgisi olan birçok kişi tarafından bilinir. Bu sebeple de bulmaca veya bilgi yarışmalarında çok sorulan bir konudur. Eğer karşınıza bu tarz bir soru gelirse cevap ya kabartma ya da rölyeftir.

Eğer bu soruya Codycross oyununda görmüşseniz bu sorunun cevabı belli, “Rölyef” olacak. Şayet yazımıza bu bulmaca soruları için gelmişseniz sizin için hazırladığımız bir tablo var. Bahsedilen Codycross oyununda geçen bu sorunun dahil olduğu gruptaki soruların cevaplarını sizin için derledik.

Codycross Dünyamız – Grup 8 – Bulmaca 1 Cevapları

Codycross Dünyamız – Grup 1 – Bulmaca 4 Cevapları
BULMACA SORUSU VEYA TANITIMICEVAP
Duvar ya da yüzeye yapılan kabartma sanatı:
RÖLYEF
İri bir turp cinsi:
ALABAŞ
Ruhlarla konuşabildiğine inanılan kimse:
MEDYUM
Eğik yazı:
İTALİK
Kadın çorabında devrim yaratan icat:
NAYLON
Eşya saklanan, kilitli, büyük, ahşap kutu:
SANDIK
Bir sonu olan, fani:
ÖLÜMLÜ
Seyrek rastlanan ve çok değerli olan:
NADİDE
Çok uzun boylu ve boyunlu Afrikalı hayvan:
ZÜRAFA
Uzay ve içerisindeki her şey, evren:
KOZMOS
Çok uzun boylu, Afrikalı hayvan:
ZÜRAFA
Yolların kesiştikleri noktaya verilen ad:
KAVŞAK
Dağların içlerine doğru giren doğal boşluk:
MAĞARA

Sizlere bu tarz içerik hazırlamaya devam edeceğiz . Bu tarz bilgilendirici yazılarımız için Bulmaca soruları kategorimize göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.