Ana Sayfa Kültür & Sanat Müzik dünyası Dört Mevsim adlı eserin bestecisi kimdir?

Dört Mevsim adlı eserin bestecisi kimdir?

Dört Mevsim adlı eserin bestecisi kimdir?
Dört Mevsim adlı eserin bestecisi kimdir?

Klasik müziğin en sevilen parçalarından biri Dört Mevsim adlı parçadır. Dört Mevsim (İtalyanca: Le quattro stagioni), 1725 yılında keman için bestelenmiştir. Bu parçada yer alan her özgün konçerto adını aldığı mevsimin özelliklerini gösterir. Gelin bu dört mevsim adlı eserin bestecisi kimdir, görelim.

Dört Mevsim parçası Barok müzik ve klasik müzik repertuarının en ünlü örneklerindendir. Bu kesimlerce de çok sevilen bu parça İtalyan besteci Antonio Vivaldi tarafından bestelenmiştir. Başta dediğimiz gibi bu eserin her özgün konçertosu adını aldığı mevsimin özelliklerini yansıtır, hissiyatını verir. Örneğin “Kış” yüksek notalardan çalınırken, “Fırtına” olarak da adlandırılan son bölümünde adeta bir fırtınayı canlandırır.

Dört Mevsim adlı eserin bestecisi kimdir?

Bu konçertolar ilk kez 1725 yılında Vivaldi’nin on iki konçertodan oluşan Op. 8 konçertolar serisi gibi Uyum ve buluş arasındaki yarışma adıyla yayımlandı. Bu parçada yer alan her konçerto birisi yavaş ve diğerleri biraz hızlı olarak üçer bölümden oluşmaktaydı.

Dört Mevsim adlı eserin bestecisi kimdir – Bulmaca Sorusu

Klasik müziğin en sevilen parçalarından biri olan Dört Mevsim adlı parçanın genel özelliklerinden bahsettik. Klasik müzik camiasında bilindik bir parça olduğu içinde gerek bulmacalarda gerek bilgi yarışmalarında bu soruyla karşılaşabilirsiniz. Dediğimiz gibi bu parçanın bestecisi Antonio Vivaldi’dir. Ancak sizden istenilen karakterlere göre genelce cevap Vivaldi olacaktır.

Eğer bu soruyu Codycross bulmacaları için arıyorsanız cevabınız “Vivaldi” olacaktır.  Şayet yazımıza bu bulmaca soruları için gelmişseniz sizin için hazırladığımız bir tablo var. Bahsedilen Codycross oyununda geçen bu sorunun dahil olduğu gruptaki soruların cevaplarını sizin için derledik.

Codycross Dünyamız – Grup 11 – Bulmaca 5 Cevapları

Codycross Dünyamız – Grup 11 – Bulmaca 5 Cevapları
BULMACA SORUSU VEYA TANITIMICevap
Mevlana’nın yazdığı ünlü eser:
MESNEVİ
İşe yaramayan, parçalanmış bez:
PAÇAVRA
Özbekistan’ın başkenti:
TAŞKENT
Bir ülkeye ekonomik yaptırım uygulama:
AMBARGO
Güneş __, Güneş ve gezegenlerden oluşan yapı:
SİSTEMİ
Tüm dünyada olan, global:
KÜRESEL
Salçanın ana maddesi olan bitki:
DOMATES
Bahçe katında bulunan üstü kapalı balkon:
VERANDA
Yaşlanmış, yaşı ilerlemiş olan kişi:
İHTİYAR
Birdenbire, beklenmedik bir zamanda:
ANSIZIN
Akrabalık:
KAN  BAĞI
Mide zarının iltihaplanması:
GASTRİT
Dört Mevsim adlı eserin bestecisi:
VİVALDİ

Bu yazımızda Klasik müziğin en sevilen parçalarından biri olan Dört Mevsim adlı parçanın genel özelliklerinden bahsettik. Bu tarz bilgilendirici yazılarımız için Bulmaca soruları kategorimize göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.