Afganistan'ın Resmi Dillerinden Biri, Bulmaca - Afganistan Resmi Dilleri

Bugün bulmaca ve bilgi yarışmalarında bolca gördüğümüz konulardan birini açıklayacağız. Çeşitli dillerin konuşulduğu Afganistan’ın resmi dilleri neler ve hangi diller konuşuluyor: göreceğiz. Ek olarak bu aralar sıkça karşılaşılan Afganistan’ın resmi dillerinden biri bulmaca sorusuna cevap bulacağız.

Afganistan Resmi Dilleri

Afganistan genelinde iki dillilik oldukça yaygındır. Zaten buradan da belli olacaktır ki Afganistan’ın 2 resmi dili vardır. Ancak ülkenin çeşitli kesimlerinde ek olarak birçok dil de hakimdir. Bu diller arasında azınlık dilleri olarak geçen Özbekçe, Arapça, Türkmence gibi dillerle beraber genelde eğitimli kesimlerin bildiği Urduca ve İngilizce dilleri de konuşulmaktadır.

Afganistan Resmi Dilleri

Ana konumuza gelirsek dediğimiz gibi Afganistan’ın iki resmi dili bulunmaktadır. Bunlar Darice ve Peştuca’dır. Bu diller arasında ülkede en yaygın dil genelde Peştuca’dır. Zaten Peştuca dili; Afganca, Paştuca ve Pahtuca olarak da bilinmektedir. Ülkenin iki resmi dili olmasına rağmen genelde Peştuca ülkenin ana resmi dili olarak da bilinir. Bu dil hakkında kısa bir bilgi de verecek olursak 45 harflik bir alfabeye sahiptir ve Afganistan’da ve Pakistan’ın batısında konuşulur.

Afganistan’ın Resmi Dillerinden Biri, Bulmaca Sorusu

Afganistan’ın dilleri hakkında genel bir bilgi verdikten sonra karşımıza sıkça çıkan bulmaca soruna ve cevabına geçebiliriz. Bazı bulmacalarda bu sorunun cevabı Darice veya Peştuca olacaktır. Ancak bu soru şu sıralar Codycross bulmaca soruları arasında olduğu için o uygulamada bir cevap doğru kabul edilmekte. O cevap ise “Peştuca”. Eğer bu uygulamada bu soruya gelmişseniz bu sorunun dahil olduğu grubun cevaplarını da sizlere verelim.

Codycross Dünyamız – Grup 1 – Bulmaca 4 Cevapları

Codycross Dünyamız – Grup 1 – Bulmaca 4 Cevapları
BULMACA SORUSU VEYA TANITIMICEVAP
Afganistan’nın resmi dillerinden biri:PEŞTUCA
Çini ve porselenle ünlenmiş olan şehir:
KÜTAHYA
Bağdat Caddesi bu ilçededir:
KADIKÖY
Oliver Stone’un yönettiği Vietnam Savaşı filmi:
MÜFREZE
Yüzde iki tane bulunan kemik:
ELMACIK
Televizyonu uzaktan kontrol etmeye yarayan cihaz:
KUMANDA
Tahtelbahir adlı denizaltıyı yapan Türk devleti:
OSMANLI
Yıkanacak giysi:
ÇAMAŞIR
Çini ve porselenle ünlü Ege şehri:
KÜTAHYA
Arıların petek yapmak için kullandıkları madde:
BALMUMU
Sinir hastalıkları uzmanı:
NÖROLOG
Hem bolluk, hem yağmur demektir:
BEREKET
Eski milli basketbolcu, İbrahim __:
KUTLUAY
Bebeklere süt içirmekte kullanılan şişe:
BİBERON
Motorlu araç kullanmak için gerekli yetki belgesi:
EHLİYET
Oryantal müzikte kullanılan uzun dümbelek:
DARBUKA
Bağdat Caddesi bu İstanbul ilçesindedir:
KADIKÖY

Bu konuda daha fazla çalışmaya Bulmaca soruları ve bulmaca cevapları sayfalarından ulaşabilirsiniz. Takipte kalın, keyifle kalın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.