Kategoriler
Geçmiş Tarih Hayat üzerine iletişim İnternet Dünyası internet hizmetleri Kitap Görüşleri Kuaza Network Hizmetleri Şair Sevdiğim şeyler Tarih Makale Türk Tarihi Yazar

Şabbat Romanı

Şabbat Romanı önümüzdeki günlerde ( www.rozayayinevi.com ) tarafından “Şabbat” piyasaya sürülecek! Aslında şarkısözleri ile yıllardır ruhumuzun pasını silen söz yazarı yani “Çingenem” ve “Geberiyorum” gibi şakıların sözyazarı sevgili dostum Sedat Erdoğdu bir adım daha atarak edebiyatımıza kalıcı eserler bırakmakta kararlı görünüyor.

Şabbat Romanı
Babasını Kurtuluş Savaşı’nda kaybeden Macit küçüklük yaşından itibaren Ortakaköy’de evlerine yakın bir Yahudi mezarlığında çalışmaya başlar. Yahudi Mezarlık bekçisi Joseph Bey tarafından okuma yazma öğrenir. Joseph Bey’in kızı Sara ile birbirlerini severler. Macit askerlik çağı geldiğinde apar topar yakalanarak İzmir’e askeri birliğine gönderilir. Bu sırada 1942 Varlık Vergisi çıkar. Yapılan bir yanlışlıkla Joseph Bey’e ödeyemeyeceği kadar bir vergi borcu yüklenir. Joseph Bey varını yoğunu satar fakat parayı tamamlayamaz. Erzurum-Aşkele’ye sürgüne gönderilir.

Bu yeni Şabbat Romanı,na sahip olmak istiyorsaniz lütfen yukarıdaki yayınevi linkine tıklamanız yeterli.

Yakup Icik

Kategoriler
İnternet Dünyası Kuaza Network Hizmetleri Web Site Tanıtımları

Bilgili Mekânlar: Makaleci.Com

İnternet; hepimizin eli, kolu, gözü, kulağı gibi oldu değil mi? İnternet olmadan adım atamaz duruma geldik. Başlı başına bir evren oluşuverdi yanımızda ve her an, bu evrenin giderek genişlemesine, gelişmesine tanıklık ediyoruz. Gerçek evrende göremediğimiz pek çok şey, sanal dediğimiz bu evrende çıkıyor karşımıza. Tatma ve koklama duyularımız dışında, günlük yaşantımızda yapabildiğimiz her eylemi, internette yapabiliyoruz.

İnternetin, sınırsız alanda çok ciddi hizmetler verdiği kaçınılmaz bir gerçek. Olumsuz yönlerinin de hayli fazla olduğu internet, her şeye rağmen insanoğlunun en büyük buluşlarından biridir. Ben de bu hafta sizlere, bu buluşun hayatımıza kattığı sayısız güzelliklerden birini anlatmak ve bir siteye dikkatinizi çekmek istiyorum.

İnternette edebiyat, bir dönem oldukça hararetli ve derin tartışmalara neden olmuş, çok sayıda dergi ve gazete konuyu ele alan dosyalar hazırlayarak okura sunmuştu. Tartışmalar ve hatta kavgalar, internette yayınlanan yazınsal ürünlerin, edebiyat açısından bir tehdit mi, yoksa imkân mı olduğu noktasında alevleniyordu. Kontrol ve denetim altında tutulduğu ve doğru şekilde işlendiği sürece, internetin edebiyata ciddi katkılar sunacağını her zaman savunmuşumdur.

Bu savunmamı destekleyen birçok site var sanal âlemde. Bunlardan birisi de, amatör yazarların da çalışmalarını paylaşabildikleri Makaleci.Com.

Makaleci.com; amatör ve deneyimli yazarların, ağırlıklı olarak düşünce yazıları olmak üzere edebi çalışmalarını sergileyebildikleri, aynı zamanda eğitsel birçok konuyu ele alarak düzeyli tartışma ortamı oluşturabildikleri, faydalı bir mekân yaratmasını başarmış. Bu yönüyle site, internette yararlanılması gereken siteler arasında ilk sırada yer almayı fazlasıyla hak ediyor.

Site, yazarlığa ve edebiyata ilgi duyan gençler için kaçırılmayacak bir fırsat değerinde. Her gün çok sayıda yazının eklendiği sitede, birçok konuda düşün ve bilgi yığını oluşmuş bile. İçeriği amatörce veya profesyonelce olsun, toplumun ve bireyin hizmetine sunduğu bilgi paylaşımı ve yarattığı samimi ortam nedeniyle, bu tür siteler her zaman desteklenmeli ve ön plana çıkarılmalıdır. İnsanların, internette ne kadar kolay ve özgürce iletişim kurduklarını göz önüne aldığımızda konunun kavranması daha da önem arz edebilir.

Bilirsiniz, okul hayatında birçok insan çekingen davranır veya yeterince kendisini okulun atmosferine kaptıramaz. Yanlış söylemekten, çözmekten korkar. Alay edilme korkusuyla derslere katılmaz. Azar işitebileceği endişesiyle yeterince ilgi göstermez. Belki de birçoğumuz böyle benzer duyguları yaşadık öğrencilik yıllarımızda. Fakat internette durum daha farklı, daha serbesttir. Dolayısıyla Makaleci.Com gibi sitelerin yarattıkları ortamlar oldukça önemlidir. Gerekli kontrol ve denetimler sağlandığında, bu sitelerin başlı başına bir okula dönüşebilmesi hayâl olmasa gerek.

İnternetin kendisini bir üniversite, makaleci.com gibi siteleri de bu üniversitenin birer fakültesi saymak gibi bir benzetme de yapabiliriz diye düşünüyorum.

Makaleci.com’da edebiyattan teknolojiye, bilimden spora, kültürden sanata, coğrafyadan tarihe kadar sayısız konuda makâle okumak ve yayınlamak mümkün. Kısacası site, internette zaman harcayan insanların her gün ziyaret edebilecekleri güzel mekânlardan birisi. Tavsiye eder, esenlikler dilerim.

Selçuk ERAT
18.08.2009, İstanbul

Kategoriler
Anketler Günlük hayat iletişim İnternet Dünyası Kuaza Network Hizmetleri Makaleci.com Hakkinda

Makaleci.com gelir paylaşımı modeli ve öneriler!

Merhaba makaleciler. Uzun zaman önce bir kaç deneme ile yazarlarımızın da para kazanabilmesini hedeflemiştik ama geçen zaman içinde bu model tam olarak işleyişini gösteremedi. Kazanç durumunu belirleyemediğimiz için yazarların kendi reklamlarını ekleyebilmesini v.s sağlamıştık ama bununda geri dönüşü olmadı çünkü çoğu yazarın yayınlayıp para kazanabileceği reklam sistemleri yoktu. Şimdi ise bu gelir paylaşımını tekrar gündeme getirip sizlerinde yorumlarını almak istedim.

Bu model ile yazarlarımızın yazılarına, görüntülenmesine, oylanmasına, yorum yapılmasına göre para kazanmasını sağlamak amacındayım. Burda tabi siz makalecilerin ve kullanıcılarında görüşleri önemli benim için. Çünkü makaleci.com bir değişim rüzgarına girdi, bu değişimde herkesin katkısının olmasını, bizimde herkese katkımızın olmasını hedefliyoruz.

Reklam firması olarak Google adsenseyi kullanmayı düşünüyoruz. Firma reklamlarını konu içerisine ve sayfanın bir kaç yerine yerleştirerek konunuz aracılığı ile elde edilen gelirlerin %50-%70 kadarını yazar ile paylaşmayı düşünüyoruz. Adsense gelirlerini google analytics aracılığı ile takip etme şansımız var buda elde edilen gelirin yazarlara doğru orantılı paylaşımını eksiksiz sağlıyor.

Burda kazanç sadece Reklamlardan olmayacak tabiki, farklı konularda etkili olacak: bunları da aşağıda listeliyorum:
Yazılarınızın okunma sayısı.
Yazılarınıza yapılan yorumlar.
Yazarların başka yazılara yaptığı yorumlar.
Yazılarınıza verilen oy, puan.
Yazılarınızın facebook da beğenilme sayısı.
Yazılarınızın google +1 sayısı.
Yazılarınızın Twitter da paylaşılma sayısı.
Yazılarınızın google buzz da paylaşılma sayısı.
v.s v.s bunun gibi bir çok etkeni göz önünde bulunduracağız.

Yukarıdaki durumları editörlerimiz inceleyerek aylık olarak belirleyecekler. Eklenen yazılar için ilk 3 aylık bir değerlendirme süresi düşünüyorum. Böylece eklediğiniz her yazınızdan 3 aylık yorum, gösterim v.S gibi etkenlerin değerlendirilmesiyle para kazanabileceksiniz. Bunun yanında adsense kazançlarınız ise yazılarınız sitede durduğu sürece devam edecektir.

Ben bu şekilde düşündüm, eksik tarafları olabilir, yada fazla kaçan tarafları, bunları tartışarak iyileştirebiliriz. Bu gelir paylaşımı modeline bir kaç gün içerisinde başlamayı planlıyorum. Bu yüzden arkadaşlar olumlu olumsuz görüşlerinizi yazarsanız sevinirim.

Not:
* Eklediğiniz bir yazının okunma sayısı, oylama puanı, yapılan yorumlar, sosyal sitelerde paylaşım sayısı gibi etkenlerden sadece ilk 3 ay kazanç sağlayabileceksiniz, sonraki dönemlerde bu etken artık geçerli olmayacaktır. Ancak yazarın başka yazılara yaptığı yorumlardan, oylamalardan devamlı olarak para kazanması sağlanacaktır.

* Yazılarınızda bulunan reklamlardan elde edilen kazançlar yazılarınız ve reklam modeli geçerli olduğu sürece kazanç elde edeceksiniz, bunun bir sınırı v.s yoktur.

* Reklam modeli yazarlarımıza moral olması ve daha kaliteli yazılar çıkarabilmesi için destek amacıyla hayata geçirilecektir, sırf para kazanmak için bu işi yapmayın çünkü doğru olmadığını düşünüyorum.

* Amacımız kaliteli bir yapı inşaa etmek, bu temeli beraber atacaksak herzaman birbirimize destek olmalıyız.

* Gelir modelini kullanabilecek kişiler siteye yazı gönderebilecek herkes için geçerlidir(bütün üyeler), ancak yazının yayına alınabileceği garantisini veremiyoruz, çünkü özgün olmayan ve kopya yazılar içeriğe dahil edilmeyecektir..

* Kendini kanıtlamış, kaliteli üyeler zaman içerisinde YAZAR statüsüne yükseltilerek yetkileri artırılacaktır. Böylece yazıları incelemeye takılmadan direk olarak sitede yayınlanabilecektir. Bunun kötü amaçlar için kullanılmaması için editörlerimiz ve yayın yönetmenlerimiz devamlı olarak incelemelerde bulunacaktır.
* Reklam modelinin hayata geçirilmesinden sonra makale yarışması için gerekli çalışmalar devam edecektir, kısa sürede yarışma için gerekenlerin hazırlanıp duyurusunun yapılması sağlanacaktır..

[poll id=”12″]

Kategoriler
Kuaza Network Hizmetleri Wordpress

KuazaHaber LITE versiyonu geliyor :) UCRETSIZ

Bir cok kisinin hayran oldugu kuazahaber ucretli versiyonun daha az sorgu harcayan, stabil, optimize edilmis, seosu yapilmis versiyonunu yakinda cikartacagim arkadaslar. Bazi arkadaslarin SEO konusunda memnun olmadigi bu versiyonun daha etkili olacagini dusunuyorum. Bu sebeple iki sistem hazirliyorum.

Birisi Ucretli versiyonun hatalarinin duzeltildigi, w3c standartlarina uygun xhtml 1.1 kodlama, belirtilen oneriler, sorunlar v.s halledildigi ucretli versiyonun devami.

Digeride ucretsiz dagitmayi dusundugum KuazaHaber LITE versiyonu.

KuazaHaber LITE versiyon nedir, nasildir?
Genelde kisisel site sahiplerini uygun.
Haber sistemi tarzindan biraz olsun arindirilmis.
CSS ve XHTML optimizasyonu yapilmis.
Site ici SEO su yapilmis.
Ucretli versiyonun profesyonel ozelliklerini icinde barindiran.
Admin ayar sayfalari
Bilesen destegi
7 farkli renk destegi.
MENU destegi : 4 alanda ozellestirilebilir.
Sorgu optimizasyonu yapilmis.
Bilesen destekli reklam alanlari.
onizleme resmi destegi (ozel alan, gorsel yukle v.S)
belirlenen yazilarin site uzerinde renklendirilmesi.
galery turu yazilarin site icerisinde renklendirilmesi.
v.s v.s

Destege yine devam edecegim, sistem optimizasyonu ve sorgu azaltmalari icin de dokumanlar yazacagim ancak Bu dokumanlara LITE versiyonun lisansina sahip kullanicilar ulasabilecek.

Ucretsiz dagitacagim arkadaslar ancak destek icin yine Kuaza.com forumunu kullanacagim ve lisans kosullarina uyan site sahiplerine suresiz destek verecegim, yeni guncellestirmelerden de ucretsiz yararlanabilecekler..

KuazaHaber LITE versiyon icin demo site: http://kuazahaberlite.demohere.net

Sitenin en altinda sorgu sayisini gorebilirsiniz. Normal magazine temalarda olan sorgu sayisindan azdir.

SEO sunu iyi dereceye getirecegim, daha bir kac ozellik eklemeyi dusunuyorum. Boylece index hisininda iyilestirilecegini dusunuyorum.

Tabi bunu denemeden bilemeyiz.

Bu versiyona sahip olmak icin oncelikle Lisans kosullarini sartsiz kabul etmis sayilmaniz gerekli. Kullanan kisilerin bu kosullara uymamalari halinde destek, guncelleme yetkileri kaldirilacaktir. Ileriye donuk gicik olduklarimda olursa seve seve mahkemeye verecegim 

Yakin zamanda guncellemeler bittiginde yeniden paylasim konusu acacagim. Ucretli versiyonu alan kullanicilar icinde guncellestirme bitmek uzere. Bir cok duzenleme ve yenilik yaptim. Hatalari giderdim v.s

KuazaHaber Ucretli versiyon icin DEMO: http://kuazahaber.demohere.net

Ucretli versiyon nispeden prof siteler icin arkadaslar, sorgu sayisi fazla oldugundan sunucu iyi optimize edilmis olmali ve ve sunucu dahil wordpress sisteminizde de CACHE eklentilerinin olmasi gerek.

Ucretsiz versiyona sahip olmak isteyenlerin Destek verecegim Kuaza.com a uye olmalari gerekmektedir. Cunku msn, mail v.S hic biri ile destek vermeyecegim. Bu sistem icin farkli bir uye grubu olacak ve sadece onlara yetki verilecektir, yardim, dokuman dosya icin. Yani istiyorsaniz uye olmaniz  ve beni bilgilendirmeniz gerekli. Bu konuya lutfen dikkat edelim.