Belki de meşgaleyle boş birbirine tamamen zıt iki kavram. peki bu zıt iki kelime yan yana gelince anlamlı bir bütün oluşturuyor mu? Evet. Hem de yanlışların doğru olarak benimsendiği ,geçmişten günümüze baştan ayağı değişen ülkemizde iki zıt kelime bir çok şeyin açıklayıcısı olabiliyor.
Artık hayatımız bizim olmazsa olmaz dediğimiz , adeta hayatımızın kalbi durumuna gelmiş bir sürü boş meşgalelerden oluşmaktadır.magazin programlarının müptelaları , sanal alemde büyüyen çocuklar,alışveriş fedaileri….
Bireylerin boş zaman bulamıyoruz demeleri de bu gibi boş meşgaleleri hayatın olmazsa olmazları olarak kabul etmiş olmalarından olsa gerek.Çağımızda yaşayan bireyin hiçbir zaman spora okumaya… vakti yoktur.Bunları boş meşgalelerden kalan artı zamanda yapmakta bile zorluk çekerler.
Her gün gazetenin bir sayfasını monitöre yapıştırsak kimse bilgisayar başına oturup da o ekrana bakmaz ama güya bilgisayarlarımız gazetenin derginin güncel haberlerin ekrana aktarılmış hali ve biz bilgisayarı sadece bu amaçla kullanıyoruz. Ne kadar inandırıcı???
24 saatimizin yarısı bizim için nefes almak kadar önemli olan boş meşgaleler geçmekte ve biz bunu görmemekte ısrar etmekteyiz…

3 YORUMLAR

 1. sayın sosyolog size canı gönülden katıldığımı belirtmek isterim. aynı duygu yoğunluğunda ben inanın resmen acı çekmekte ve kendi oğluma bunları devamlı olrak bir örnek verirek anlamsını sağlamaktayım ve bu yüzden bazen ona baskı yaptığımı düşünürüm.
  yalnız şunu açıklamak isterim çok şükür oğlum bu boş meşgalelerin tutsağı değil henüz.
  ama ben ne olur ne olmaz diyerek böyle bir durumun tutsaklığında kendini kaybetmesinden önce , en büyük okyanuslarda bile kürek çekmenin kendisine kazandıracağı değerleri anlatmaya çalışıyor ve sizinde verdiğiniz güzel ve değerli hazineleri önüne sürmekten asla çekinmiyorum.
  teşekkür ederim bu konuya değinmeniz beni gerçektende mutlu etmiştir.
  umarım bu konunun devamını ayrı örneklerlede bizlere sunar ve hazinelerimizi fazlalaştırmamıza yardımcı olursunuz.
  saygılarımla,
  arzu koç

 2. Günden güne cok kiymetli yazilarini okudugum http://www.makaleci.com da Bazen ” boş meşgaleler ” kimilerinin ince fikirler edinmesine yolaciyor! Sizin evhamli duygu ve düsüncelerinizi gayet iyi anlayabiliyor Toplumsal olaylara daha iyimser ve egitici gözüyle bakiyor olmanizi alkisliyorum. Virtüel alem polifonik bir ortam, bu ortamda secicilik önem arzediyor.
  Yaziniz benim (iyi) kategorilendirdigim yazilar arasinda!
  tsk..ederim düsündes tavriniz icin.

  selam-sevgi-saygi ile

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.