Gözyaşlarıyla Islanmış Bir Tövbe

Herbir günah içinde küfre gidecek bir yol vardır.” [1]

Üstadın bu sözünden de anlaşıldığı gibi en küçük bir günahı dahi tövbe ile temizlemez isek, küfre giden bir süreci başlatmış oluruz.

Aslında işlediğimiz küçük günahları bir fidana benzetebiliriz. Nasıl ki bir fidanı düzenli olarak sulamak gerek, ancak düzenli sulamazsak zamanla çürür, aynen öyle de işlediğimiz küçük günahlarıda düzenli, samimi bir tövbe ile yıkamaz isek o günahlar zamanla büyür büyür ve imanımızı zedeler ve hatta imanımızı kaybetmemize bile neden olabilir.
Allah(c.c) buyuruyor ki: “Kim tövbe edip iyi davranış gösterirse, şüphesiz o, tövbesi kabul edilmiş olarak Allah’a döner.” [2]

Bu ayette bizlere 2 müjde veriliyor kardeşlerim; Birincisi samimi bir tövbe ile günahlarından arınmak isteyenlerin tövbesinin kabul edileceği, ikincisi tövbe edenin tövbesinin kabul edildikten sonra Allah(c.c)’a döndürüleceğidir.

Bizler bu şekilde müjdeleniyorken şeytanın boş, nefsimize hoş gelen dünyevi emellerle bizleri kandırmasına izin vermeyelim. Son olarak bir kişinin çok sevdiğim bir sözünü aktarmak istiyorum: “Gözyaşlarıyla ıslanmış bir tövbe, şeytanın bütün emeklerini boşa çıkartır.

1)Bediüzzaman Said Nursi 2.Lema Birinci Nükte.
2)Furkan Suresi 71.ayet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.