Kategoriler
Eğitim - öğretim Genel Konular Günlük hayat Günün Tarihi Öğrenci Konuları Toplumsal Konular Türkiye üzerine

Katsayı Kalktı

Son günlerde yapılan çalışmalar neticesinde meslek liseleri ve dengi liselerde katsayı kaldırıldı.Yani sayısal bölümde okuyan bir öğrenci puan kaybetmeden sözel bölümlere de tercih yapma hakkını kullanabilecek. Alınan kararla İmam hatiplilere hukuk ve siyasal gibi fakültelere girme kapısı aralandı. uzun yıllardır gündemden düşmeyen meslek liselerinin üniversiteye girişte kendi alanları dışındaki bölümlere gitmek istediklerinde yaşadıkları dezavantajlı duruma son vermesi çevrelerde farklı yankılara yol açtı.Kimi meslek liselerinin önü açıldı dedi kimi imam hatiplilere avantaj…Bu konu hakkında fazla düşünülmemesi gerekiyor aslında. İmam Hatipli de bizim öğrencimiz hukukcuda…

Buradaki kasıt bu sorunlardan pay çıkarmaktır.%99 u Müslüman olan ülkede İmam Hatiplilere farklı muamele uygulanıyorsa bu ülkenin sorunudur.Sınava gelecek olursak Sınav artık iki aşamalı olacak. Adları Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) olacak.Puan olarak da Meslek liseleri alanlarıyla ilgili bir bölüme yerleştirilirken, iki sınavdan hangisinin puanı yüksekse o dikkate alınacak.Peki başarı puanları ne? Ağırlıklı Orta Öğretim Başarı Puanları (AOBP) da en büyüğü 500, en küçüğü 100 olarak hesaplanacak.

En başarılı öğrencinin puanı 500 kabul edildiğinde, (0.15 katsayıyla çarpıldığında) sınavına 75 puan daha eklenecek. Başarı puanı 100 olan bir adayının puanına ise 15 puan daha eklenecek. Meslek lisesindeki bir öğrenci, kendi alanında devam etmek isterse, başarı puanı 500 ise, ayrıca 30 puan daha alacak.Evet katsayı uygulamasının açılımı da bu kadar.

Bütün arkadaşlarımıza ÖSS sınavında başarılar dileriz… 

Yazar selçuk KILIÇ

Bende 1 yumurta var, sende 1 yumurta var. Ben sana 1 yumurta versem, sen bana bir yumurta versen, bende 1 yumurta sende 1 yumurta olur.Bende 1 bilgi var, sende 1 bilgi var. Ben sana 1 bilgi versem, sen bana 1 bilgi versen, bende 2 bilgi, sende de 2 bilgi olur - Konfüçyüs - Yazilarimi artik kuaza da yayinliyorum (zamanim oldukca) :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.