Yaz aylarının son zamanlarını yaşadığımız bu günlerde saçlarınızı ve cildinizi kışa hazırlamanız için bakım önerileri hazırladık. 

Her mevsim saç ve cilt bakımı farklı olmalıdır. Çünkü değişen hava koşulları saç ve cildi yıpratmaktadır. Yaz aylarında aşırı sıcaklar saç ve cilt sağlığını etkilerken kış aylarında ise soğuk havalar etkisini gösteriyor. Soğuk havalar cildin çabuk çatlamasına, susuz kalmasına ve nemini yetirmesine neden oluyor. Nemsiz kalan cilt ve saçlarda çabuk yıpranmalar meydana gelebiliyor. Kış aylarında saçlarımız soğuk hava nedeniyle çok çabuk bozulma ve elektriklenme yaşayabiliyor. Tüm bu sorunların önüne geçmek için ise kışa özel bakımlar yapmak gerekiyor.

Kış Aylarında Saç ve Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Saç Bakımı

Soğuk ve sert havalar saçın sağlığını etkilemektedir. Özellikle çok yağmur ve kar alan bir bölgede yaşıyorsanız saçlarınız daha nemsiz kalmaktadır. Saçlarınızın kış aylarında kuru, nemsiz, kırılan kısaca sağlıksız bir yapıda olmaması için ilk yapmanız gereken bakım nem bakımlarıdır. Saç tipinize uygun nemlendirici şampuan seçimi yapmanız gerekiyor. Ayrıca nemlendirme konusunda oldukça etkili olan doğal yağları kullanmayı da ihmal etmeyin. Argan, zeytin, badem, yılan, menekşe yağlarını karıştırıp saçlarınıza haftada 2 defa maske olarak uygulayıp bekletin. Bu sayede saçlarınız sürekli nemli kalacaktır. Saçlarınız kötü havalar nedeniyle bozulacağı için çok fazla ısı işlemi uygulamayın. Isı ve soğuk birleşince saçlarda kalıcı zararlar ortaya çıkabilir.

Saç Bakımı

Cilt Bakımı

Sürekli soğuk havaya maruz kalan ciltte nem kaybı yaşanır. Cilt kurur, dökülür ve çatlar. Cildinizin sağlığını korumak için cilt tipinize uygun bir nemlendirici mutlaka kullanmanız gerekmektedir. Nemsiz kalan ciltte özellikle çatlama sorunu ortaya çıkar. Eller ve yüz bölgesi sürekli olarak soğuk havaya maruz kaldığı için sürekli neme ihtiyaç duyar. Bal ve limonu karıştırıp kendi doğal nemlendiricinizi yapabilirsiniz. Düzenli olarak ellerinize ve yüzünüze sürmeyi unutmayın.Ayrıca her duştan sonra mutlaka cildinizi nemlendirin. Bebek yağını duştan sonra vücudunuzu kurutmadan sürün. Böylelikle cildin nem dengesini düzeltir su kaybını önlemiş olursunuz. Özellikle dışarı çıkmadan önce mutlaka cildinize ve ellerinize nemlendirici sürmeyi unutmayın.

Cilt Bakımı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.