Doğal ve Ev Yapımı Vücut Nemlendiricisi Tarifleri 5

Yaz aylarında sıcaklıklardan dolayı kuruyan vücudunuzu ev yapımı ve doğal nemlendiriciler ile nemlendirebilirsiniz. Sizler için 2 faklı doğal nemlendirici tarifini derledik. 

Vücudumuz hava koşullarına göre kuruma, nemini kaybetme ve tahriş olma gibi sorunlar ile karşı karşıya kalabilir. Her cilt tipinin kendine özgü ihtiyaçları vardır. Fakat nem her cilt tipinin ihtiyacı olan bir gereksinimdir. Nemini kaybeden bir cilt sağlıksız olur ve çatlama denilen kuruluk meydana gelir. Zaten kuru bir cildiniz var ise nemlendirmediğiniz takdirde daha da kötü olacaktır. Cildinizin nemlendirmek için doğal ve ev yapımı vücut nemlendiricisi tarifleri;

Kahveli Vücut Nemlendiricisi Tarifi

Kahve kokusunu sevenler kahveli vücut nemlendiricisini yaparak her banyodan sonra sürebilir.

Gerekli malzemeler: 1 yemek kaşığı shea yağı, 5 yemek kaşığı kakao yağı, 2 çay kaşığı aspir yağı, kahve çekirdeği ve kahve yağı gereklidir.

Hazırlanışı: Tüm malzemeyi homojen şekilde karıştırmak için öncelikle yağları eritmek gerekir. Bunun için benmari usulü denilen yöntem ile eritmeniz gerekmektedir. Bir tencere içerisine su koyun ve kaynamaya bırakın. Daha sonra tencerenin içine bir kap yerleştirip shea, aspir ve kakao yağlarını içerisine atın ve suyun sıcaklığı ile erimesini bekleyin. Eridikten sonra isterseniz düz isterseniz şekilli bir kalıp içerisine dökün. Dökmeden önce kahve çekirdeklerini kaba yerleştirin. Son olarak üzerine 2-3 damla kahve yağını da ekleyip katılaşmaya bırakın.

Kahveli Vücut Nemlendiricisi Tarifi-2
Kahveli Vücut Nemlendiricisi Tarifi-1

Limonlu Vücut Nemlendiricisi Tarifi

Gerekli malzemeler: 1 yemek kaşığı shea yağı, 5 yemek kaşığı kakao yağı, 2 çay kaşığı aspir yağı, rendelenmiş limon ve limon yağı gereklidir.

Hazırlanışı: Aynı şekilde yukarıda ki tarifte anlattığımız gibi benmari usulü shea, aspir ve kakao yağlarını eritin. Kullanacağınız kalıbın içerisinden bir limonun kabuğunu rendeleyip yerleştirin. Daha sonra üzerine eritmiş olduğunuz yağ karışımını dökün. Son olarak ise üzerine isteğiniz kadar limon yağı damlatın ve soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra kalıp haline gelen nemlendiricinizi her banyodan sonra tüm vücudunuza sürebilirsiniz. Oda sıcaklığında beklettiğiniz de sıvı halde de kullanabilirsiniz. Limon yaz aylarında kokusu ile oldukça ferahlatıcı bir meyvedir. Limonlu nemlendiricinizi özellikle yaz aylarında kullanıp doğal bir parfüm kokusu da elde edebilirsiniz.

Limonlu Vücut Nemlendiricisi Tarifi-1
Limonlu Vücut Nemlendiricisi Tarifi-2

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.