Kategoriler
İnternet Dünyası Makale Yazıları - Yarışma

Iyiye mi Kötüye mi ?

Net alemi sigara ve alkol gibi yaş sınırlamasının git gide düştüğü bir ortam oldu. Bugünlerde insanlar Webmasterl’lığa başlarken ilk hedefleri yüksek Miktarda para kazanmak oluyor, bunun yolununun da yüksek hitlerden geçtiğini sanıyorlar. Bu uğurdada ellerinden geldiğince hit çekmeye ve böylece insanlara faydalı olmaktan çok onları 1 kereliğinede olsa sitelerine çekip para kazanmayı hedefliyorlar. Peki gerçekten yalnızca insanları siteye çekmekle para ve başarı elde ediliyor mu ?

Bu sorunun cevabı açık ortada, kesinlikle hayır ! Neden mi ? Bırakalım tüm bu muhabbeti büyük siteleri ele alalım. Google’ı her zaman doğru örnek olarak görmüşümdür. Çünkü insanları istediklerini veriyor, onlara faydalı oluyor ve bir kere ziyaret eden bir kere daha ziyaret ediyor. Facebook, insanların gerçek hayatta da aradığı fakat her zaman elde edemediği "sosyal ortamı" insanlara veriyor. Bu sebeple sürekli ziyaret ediliyor. Bu örnekler çok fazla çoğaltılabileceği için ben 2 tanesiyle yetindim. Ama hiçbir zaman başka sitelerden içerik çekerek veya insanları yalnış yerlere yönlendirerek büyük parayı görmüş olanı bilmiyorum. Her ne kadar insanımız "Kolay Para"yı elde etmeye çalışsada genelde, ters köşe oluyor ve bu şekilde başladığı her işte olduğu gibi Webmaster’lıktanda soğuyor.

Ben tüm bu anlattıklarımı tek bir sonuca bağlamak için yazıyorum, Türkiye’deki internet alemi iyiye mi gidiyor ? Eğer gitmiyorsa iyiye Gitmesi için neler Yapılmalı ? Her işte olunması gerektiği gibi çalışmalı ve Sabırlı olunmalıdır. Benim sitem ettiğim tek noktada budur.

Kalın Sağlıcakla…

“Iyiye mi Kötüye mi ?” için 7 yanıt

Konu iyi ama maalesef bir hayli imla hatası var. Webmaster kelimesi cümle başında olmadığı zaman büyük harfle başlamaz. Bununla birlikte

Eğer gitmiyorsa iyiye Gitmesi

buradaki “Gitmesi” kelimesi

lk hedefleri yüksek Miktarda

buradaki “Miktarda” kelimesi

için neler Yapılmalı

buradaki “Yapılmalı” kelimesi yine gereksiz yere büyük harfle başlamış.
Bağlaç kullanımların çok çok hatalı. Ayrı yazılması gereken birçok bağlacı bitişik yazmışsın.
İmla yönünden 100 üzerinden 20…

“Net alemi sigara ve alkol gibi yaş sınırlamasının git gide düştüğü bir ortam oldu.”
Giriş cümlesi hatalıdır. Sigara ve alkolün yaş sınırlaması yoktur. Sigara ve alkol satışında, alıcının belirli bir yaş da olması gerekir. Bir de toplum tarafından konulan yazısız bir “sınırlama” vardır, ama kastedilen bu olsa bile, en azından “sigara ve alkol kullanımı” denilebilirdi. Giriş cümlesi şu anki durumuyla bir başka hataya daha sahip. Net ortamı sigara ve alkol gibi bir ortam değildir, sigara ve alkol bir ortam değildir. Yazar söylemek istediğini söyleyememiş.

İlk paragrafta yazım hataları da var, bu yazım hatalarının en göze çarpanı, gereksiz yere büyük harf kullanılması. Daha sonra ayrı yazılması gereken “-da”nın ayrı yazılmaması.

Alfabemizde olmayan bir harfi, Türkçe bir yazıda kullanıyorsanız, kullanıldığınız kelimenin özel isim olmak gibi kimi ayrıcalıklara sahip olması gerekir. Ancak yazıda kullanılan “webmaster” kelimesi özel isim değildir, alfabemizde olmayan bir harfle başlayan, sözlüklerimizde yer almayan bu kelimenin Türkçe karşılığı aranmalıydı. Bulunan Türkçe karşılık, yazıda ilk kullanıldığı yerde parantez içinde webmaster kelimesiyle açıklanabilir, daha sonra parantez içinde açıklama olmadan kullanılabilirdi. Böyle basit hataları yapan bir yazarın “Türkçe elden gidiyor!” feryadı yapmaya hakkı yoktur, umarım yazar böyle feryatlar eden biri değildir, eğer öyleyse bu çok üzücü.

“Bu sorunun cevabı açık ortada, kesinlikle hayır !” Cümlesi de hatalıdır. Bu sorunun cevabı açık mı yoksa ortada mı? Bu iki kelime burada aynı anlam için kullanılmış, ama biri seçilerek diğeri yazılmamalıydı.

“Neden mi ? Bırakalım tüm bu muhabbeti büyük siteleri ele alalım.” Yazar kendi kendine bir soru soruyor, bizim için soruyor tabii, çünkü bir şey açıklayacak. Daha sonra da “Bırakalım tüm bu muhabbeti” diyor. Ya hu hem ortadaki durumun nedenini açıklayacakmış gibi bir soru sor, hem de bırakalım bunları de. Olacak iş mi bu? değil. Sonra yine vazgeç bu sefer kendince nedenleri sıralamaya başla. E hani bırakacaktık bu muhabbeti? Sahi bu arada hangi muhabbet? Bu belirsizlik de ayrı bir hata.

Yazının gerisi için daha fazla inceleme yazmak istemiyor, bunları kendime saklıyorum. Böyle iki satırlık yazılara, yazının kendisinden uzun eleştiri yazmak yorucu geliyor. Yazar önce yaptığı basit hatalardan dersini çıkartmalıdır.

Yazının tamamı 212 kelime, bu yazının anlatmak istediğini ben 100 kelimeyle anlatabilirdim. Yazar gereksiz kelimeler, gereksiz cümleler kullanmış. Gereksiz diyorum çünkü ne bir anlamı var o kelimelerin, ne bir etki ne de bir sanat değeri.

Yazının ilerleyen yerlerindeki hatalar daha vahim. Yazının devamı için yazmayacağımı söylesem de yazar isterse diğer hatalarını da gösterebilirim.

Notum 100 üzerinden 5 (düzenlenmiştir)

Yorumlar için teşekkürler :). Siz diyince gördüm ki gerçekten çok yazım hatası yapiyorum kendi blogumda bundan sonra bu belirttiğiniz maddelere dikkat edeceğim.

“Bu örnekler çok fazla çoğaltılabileceği için ben 2 tanesiyle yetindim” buradaki “çok fazla” gereksiz olmuş ayrıca “için” kelimesi doğru seçim olmamış. Yani sizin iki örnekle yetinme nedeniniz örneklerin çok sayıda olması mı? Burada bir kurgu hatası var. Şöyle olabilirdi: Bu örnekler çoğaltılabilir ancak ben iki tanesini yeterli gördüm” yeterli gördüm kelimesini önerdim çünkü kullandığınız yetinmek kelimesi doğru bir seçim olmakla birlikte, yetinmek kelimesinin kanat etmek, iktifa etmek anlamı var. Yetinmek kelimesinin yaptırdığı bu çağrışım anlatmak istediğiniz durumla bence uyuşmamış.

Hatalarınızı azalttığınızı görmek, daha iyi işlenmiş yazılarınızı görmek isterim

Yarışmada başarılar,
İlşad.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.