İnternet alemi (yani sanal alem) o kadar büyük bir dünya ki… Bunu kelimelerle ya da sayılarla ifade etmek imkansız gibi bir şey. Her geçen gün büyüyen bu alemi keşfedebilmemizi sağlayan pencereler ise web tarayıcılardır.

Bugün sizlere bu tarayıcıları tanıtmaya çalışacağım. Piyasada farklı farklı onlarca tarayıcı olmasına rağmen bunlar içerisinde 4 tanesi en önemlileridir; Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera ve İnternet Explorer.

Google Chrome

Piyasaya çıktığı günden beri sürekli atta birkaç haftada bir yeni sürüm çıkartarak) geliştirilen ve bu sayede kullanıcı sayısını arttıran Chrome’un en önemli özellikleri sade görünüşü ve hızı. Ayrıca son zamanlarda Eklenti desteğini de arkasına alan Chrome şu anda tarayıcı sıralamasında 2. sıraya yerleşti.

Simgesine tıklandığı an açılan tarayıcı, web sayfalarını da çok hızlı şekilde görüntülemektedir. Ayrıca flash player’ı otomatik olarak güncelleyip kurmasıyla bizi bir zahmetten daha kurtarmaktadır. Yeni sürümleriyle birlikte donma, çökme gibi hatalardan kurtularak daha stabil bir hale gelmiş ve son teknolojilerden olan HTML5’i de desteklemeye başlamıştır. Arkasında Google gibi bir dev olan tarayıcı her geçen gün İnternet Explorer’ın tahtını daha şiddetli sarsmaktadır.

Mozilla Firefox

İnternet Explorer 6’nın hantallığından bıkan insanlar yeni arayışlara girmeye başlamıştı ki Firefox (ateş tilkisi) imdada yetişti. Gerek hızı gerekse eklenti desteği ve kişiselleştirilebilmesiyle gönüllere taht kurmuştur. Ancak hızlı açılması ve eklentileri bir süre sonra tarayıcıyı aşırı ram kullanır hale getirmiş ve bu yüzden insanları kendinden soğutmaya başlamıştır.

Bir türlü çıkmak bilmeyen 4. sürümü insanları (tabi beni de) iyice bıktırmış ve yeni çıkan chrome’a kaçmaya mecbur etmiştir. Şu anda chrome gibi sürekli güncellenir hale gelse de chrome’un yükselişine engel olamayıp ikinciliği kaptırarak 3. sıraya yerleşmiştir. Yine de büyümesini sürdüren firefox, internet explorer’dan pay koparmaya devam etmektedir. Özellikle download yöneticisinin ayrı pencere olarak açılması beni geri dönmemek üzere bu tarayıcıdan koparmıştır.

Opera

Kendi halinde büyümesine devam eden ve kendi çapında fanatikleri olan bu tarayıcı özellikle yenilikçi çizgisiyle adından söz ettirmektedir. Turbo moduyla web sayfalarını sıkıştırarak en düşük bağlantı hızlarında bile iyi bir performans sağlayan tarayıcı, diğer tarayıcılarda eklentilerle sağlanan birçok özelliği bünyesinde barındırmaktadır.

Opera’nın çıkardığı yenilikler diğer tarayıcılar tarafından kopyalandığı halde opera maalesef istediği oranda büyüyememektedir. Şu anda 4. sırada olup yavaş da olsa büyümesini sürdürmektedir.

İnternet Explorer

İlk ortaya çıkan tarayıcı olan Netscape Navigator programı çok fazla tutulunca Microsoft da kendi tarayıcısı olan İnternet Explorer’ı piyasaya sürdü. Özellikle 6. sürümü o kadar çok tutuldu ki insanları daha güvenli olan yeni sürümlere yönlendirmek için Microsoft İE6’yı kendi elleriyle öldürdü ve mezar taşı bile dikti :)

İçerisinde çok aşırı güvenlik açığı bulunan, çok hantal ve yavaş olan bu tarayıcı az çok internetten anlayan insanlar tarafından derhal terkedilmiştir. Beş-on yıl önce %70-80 arası kullanım payına sahip olan İE, şu anda %50’den aşağılara düşmüş ve hala düşmektedir.

Yıllar sonra Microsoft, HTML5 destekli 9. sürümü piyasaya sürse de düşüşün önüne geçememiştir. Bunun en baştaki sebebi 9. sürümün sadece Windows 7 işletim sisteminde çalışabilmesidir. Eklenti desteğinin olmaması, tasarımındaki tuhaflık ve yeterince hızlı olmaması gibi olumsuz özelliklerin yanında tek artısı çok nadir çökmesi bence.

Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de İE en çok kullanılan tarayıcı konumundadır. Bunun en önemli sebebi maalesef bir çok sitenin sadece bu tarayıcıda stabil çalışabilmesidir. Özellikle de Devlet siteleri diğer tarayıcılarda resmen kullanılamaz halde olduğu için İE hala yedek tarayıcı olarak varlığını devam ettirmektedir.

Bu tarayıcıların haricinde piyasada; daha çok Mac işletim sisteminde tercih edilen Safari, pek bilinmese de hala kullanıcıları bulunan Maxthon, bir zamanların favorisi olmasına rağmen şu anda neredeyse unutulan Netscape Navigator, İE üzerine inşa edilen ve daha fazla özellik sunan Avant Browser, Chrome üzerine inşa edilen Comodo Dragon Web Browser gibi çok az kullanılan tarayıcılar da mevcuttur.

Yıllardır istememe rağmen ülkemiz kendi internet tarayıcısını çıkartamamıştır. Bir ara İE üzerine inşa edilmiş olan GEZGİN ISURFER isimli tarayıcı Türk bilgisayar uzmanları tarafından piyasaya çıkarılsa da çok fazla bilinmemektedir. Hatta bir ara bizzat Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı tarafından çıkarılacağına dair müjde verilen tarayıcımız maalesef hala yapılamamıştır.

3 YORUMLAR

  1. Daha once okudugum ancak yorum yazamadigim bir yazi, cok guzel ele almissin olaylari. Ben uzun suredir firefox kullaniyordum ama sonrasinda cokmeler, yavaaslik, bilgisayari kasmasi gibi gereksiz problemlerinden oturu googl chrome ye gectim, 1 yila yaklasti sanirim onu araliksiz kullaniyorum:D hobilerim geregi bir cok tarayici bilgisayarimda vardir, bunlarin yaninda en cok sevdigim safari dir. ozellikle apple nin bu tarayicisi kendi urunlerinde harika performans gosteriyor.

    Tekrar tesekkurler, bilgilendirici bir yaziydi :)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here