Kaynak Kodu Nedir, Ne İşe Yarar?

Yazılımla veya web tasarımlar uğraşanların ya da bu alanlara başlayanların merak edebileceği bir konuya daha açıklık getireceğiz. Bu yazımızda web tasarımda, oyun tasarımında veya herhangi bir programın temeli ve düzenlenebilir kaynak kodu tam olarak nedir, bu soruya cevap vereceğiz.

Özellikle e ticaret, programlama veya web tasarım konularında ilgiliyseniz her zaman karşınıza çıkacak bir şeydir kaynak kodu. Bir programı siz yapmak yerine başkasına yaptırdığınızda da kaynak kodunu almanız gerekebilir. Genel olarak baktığımızda ise özellikle internet alemi için çok önemli bir yere sahiptir. Kaynak kodu, HTML altyapılı metin ve belgelerin, tarayıcı üzerinde birer görsel olarak görülebilmesini sağlamaktadır.

kaynak kodu nedir

Kaynak kodu nedir sorusundan önce bu kavramın kısa geçmişine bir göz atmalıyız. Bilgisayar denildiğinde akla gelen ilk isimlerden biri olan Tom Kilburn tarihte kaynak kodu olarak bilinen ilk kodu yazmıştır. Bu kaynak kodu sayesinde ise bilgisayar için bilinen ilk dijital program yazılmış oldu. Yazılım ve teknolojinin büyümesiyle kaynak kodları açık olarak yazılmaya başladı. Bu sayede bu sektör bir birikimle kısa bir sürede bu seviyeye kadar gelebildi.

Kaynak Kodu Nedir?

Kaynak kodu, bir yazılımın veya programın oluşturulmasında yer alan kodların tamamıdır. Basit bir mantıkla yazılımcılar tarafından yazılan satır satır yazılım kodlarıdır diyebiliriz. Bu kodlar makine diline çevrilerek sistemde işlenir. Makine dilinde işlem yapmanın oldukça zor olması nedeniyle kaynak kodlar sayesinde programı değiştirebilir, düzenleyebilir veya bam başka bir program haline getirebiliriz.

Web tasarım alanında da kaynak kodundan bahsedebiliriz. Web siteler başlı başına bir yazılımdır aslında. Bu web sitelerin oluştuğu temel kodlara ise kaynak kodu denir. Web site yazılımında kullanılan birçok programlama dili HTML kaynak kodunu kullanmaktadır. Kaynak kodu evrensel bir dili temsil eder. Bir yazılımcı veya programcı ilgili kaynak kodlarına bakar algoritmayı ve programın işleyişini çözebilir ve anlayabilir. Bu kaynak kodları genelde internet için HTML biçiminde olsada farklı dillerde de kaynak kodları oluşturabilir.

<div class=”text”>
<p>Web Tasarım <a href=”https://www.makaleci.com” title=”Kuaza Web Tasarım”>Kuaza</a> Kuaza</p>
</div>

Farklı dillerde basit kaynak kodu örneklerini sizlere verdik.

Kaynak kodu nedir, örnek. Wikipedia alıntısı
Kaynak kod nedir, örnek. Wikipedia alıntısı

Kaynak Kodu Ne İşe Yarar?

Bir web siteden örnek vermek gerekirse, bir web sitede gördükleriniz aslında satırlarca kod tarafından oluşturulmuştur. Kaynak kodları bu sayfalarca kodları tarayıcı üzerinde görsele döker. Bir sitenizin veya programınızı açık kaynak kodunu eğer paylaşırsanız farklı kişiler sizin programınızın işleyişini ve algoritmasını kullanabilir. Farklı yazılımcılar sizin programınızın aynısını veya aynı temelde bam başka bir programı sizin kaynak kodlarınız sayesinde kolayca oluşturabilir. Bazı kuruluşlar buluşlarını veya yazılımlarını direk olarak açık kaynak olarak paylaşırken diğerleri ise kar güden kuruluşlar olarak sadece aracı kaynak kodlarını paylaşmakta.

kaynak kod ne işe yarar

Kaynak kodu özellikle web siteler için bir yol haritasıdır. İnternet üzerindeki tarayıcı algoritması oldukça karışıktır bu yüzden kaynak kodları birçok önemli kod kaynağını birleştirir ve bir yol haritasına dönüşür. Bu sayede kodlar hedeflendiği işlevde çalışır.

Kaynak kodları ile ilgili son olarak ise yazılımcılar ister açık kaynak olarak hayati yazılımları paylaşabilir, isterlerse kaynak kodu sınırlayabilirler isterlerse de kodların arasına işleyişte yer olmayan ama yazılımcıların görebileceği yorumlar ekleyebilirler.

Size rehber olması için ise web tasarım nasıl yapılır veya internet sitesi hit arttırma yöntemlerini verdiğimiz linklerden okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.