Bu konumuzda google cloud translate api kullanarak istediğiniz dillerden çeviri yaptırabileceğiniz anlatımı bulabilirsiniz (html/jquery).

Googlenin çeviri hizmeti olan google translate hizmetini uygulamalarınıza yada çalışmalarınıza entegre ederek projelerinizin verimini artırabilirsiniz. Böylece dil çeviri özelliğine ihtiyacınız olduğu durumlarda, uygulamanızdan yada sitenizden çıkıp google translate ye girmek zorunda kalmazsınız. Tabi bu hizmetin malesef belli bir ücreti var, çok pahalı değil ama aşırı bir kullanım yapmayı düşünüyorsanız parayıda gözden çıkarmanız gerekecek.

Ücret 1 milyon karakter çeviri için 20$ olarak belirlenmiş. ancak belirteyim boşluklarıda sayıyor :). Detaylı ücret bilgisine burdaki sayfadan ulaşabilirsiniz. Fiyat kısmında dikkatimi çekense çevrilecek yazının dilini belirtmediğinizde otomatik kendisi buluyor ve bunun içinde ücret alıyor olması. Bu kötü oldu biraz ama yinede fiyatı düşürmek için optimizasyon yapılabilir.

Kabaca hesaplarsak, 1 milyon karakter 20$, eğer çevrilecek yazıları otomatik bulması için bir dil belirtmezsek isteklerde (örnek scriptde otomatik özelliği bulunuyor) 20$ da ona ücret biçiyor 1 milyon karakter için. Yani aylık 1 milyon karakter çeviri yaparsanız ücret malesef 40$ a denk geliyor. Bunu yarı fiyatına indirmek için çeviri hizmetini yaparken çevrilecek yazının dilini belirtebilirsiniz.

Konuyu fazla dağıtmadan örnek kullanım videosunu verelim, nasil çalıştığını gömeniz için:

Paylaşacağım scriptin örnek halinede https://makaleci.com/demo/kuaza_google_translate/ bakabilirsiniz, ancak özelliklerini kısıtladım, malum çeviri hizmeti ücretli olduğundan, ay sonu dağ gibi fatura ile karşılaşmak istemeyiz.

Hazır script kodlarını indirmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz:

Html (jquery) scripti indir

Scripti geliştirmek ve çalışmalarınıza entegre etmek için yardımcı kaynak olarak google translate doc sayfasını kullanabilirsiniz.

Hemen kullanmak için Google translate api key oluşturmanız yeterlidir arkadaşlar, oluşturduğunuz api key i indirdiğiniz klasörünün içindeki index.html dosyasını açarak aşağıda belirtilen yere girmeniz:

   // buraya api anahtarinizi gireceksiniz.
   var api_key = "sdfgdfgXcINAT6DQsdfgdfhdfdfgdGHHHGssdffgsGGHG";

Kaydedip kullanmaya yada özelleştirmeye başlayabilirsiniz ;)

Api key nasıl oluştururum derseniz aşağıdaki adımları takip edin.

Google cloud translate api key oluşturma

Öncelikle buraya girerek giriş yapın ve sonrasında aşağıdaki resimleri takip ederek ilerleyin ve api kodunuzu alın:

Sonrasında oluşturulacak olan proje kısmına yukarıdaki projeleriniz bölümünden geçin. Eğer var olan bir projeniz üzerinden yapmak isterseniz yeni bir proje oluşturmak yerine onu seçerek ilerleyin.

Sonrasında proje sayfanızdan aşağıdaki kısma tıklayın:

Sonrasında sol menüden kitaplık kısmına girelim:

Açılan sayfada arama kısmına translate yazın, yada varsa ana sayfada resimdeki gibi göreceksiniz seçerek devam edin:

Google Translate APİ etkinleştirme kısmına geldik, burdan apıyı açıp aktif hale getirelim:

Api etkinleştiriliyor dedikten sonra sırasıyla aşağıdaki sol menüden kimlik bilgileri kısmına girip, mavi kimlik bilgilerini oluştur butonuna basın:

Açılan menüde en üstdeki api Anahtarı kısmını seçin ve devam edin.

Sonrasında Api anahtarımız oluşturulmuş olup, aşağıdaki ekrandaki gibi gösterilecektir, kopyalarak kullanabilirsiniz ;)

Ekstra bir uyarı çıkarsa bu işlemler sırasında yapmanız gerekebilir, örneğin fatura adresi oluşturmanız ve ödeme yöntemi eklemeniz gerekebilir, çünkü yapılan kullanımın ücretini önceden ayarlamanız gerekecektir.

Ücretlendirme her ayın sonunda hesabınıza yansıtılır ve belirlediğiniz ödeme yöntemi ilede çekilir.

Uyarı: Api oluşturma anlatımı kısmında kısıtlama özelliğini anlatmadım. Bu ne anlama geliyor ? Api kodunuzu bilen herkes kendi projelerinde de kullanabilir demektir. Bu sebeple api kodunuzu aldıktan sonra kısıtlama seçeneğini kullanmanızı ve belirli sitelerden yada ip adreslerinden gelen isteklere cevap vermesini sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.