Ücretsiz Stok Fotoğraflar Nasıl Bulunur
Ücretsiz Stok Fotoğraflar Nasıl Bulunur

Freelancerlar, dijital veya web tasarımcılar ya da en basiti bloğu olanlar için önemli konulardan biri projelerinde kullanmak için etkileyici görseller bulmaktır. Bu konuda ücretsiz veya ücretli, çeşitli linsanlarda stok fotoğraflar bulmak mümkün peki nasıl bulunur, gelin görelim.

Stok Fotoğraf ve Fotoğrafçılık Nedir?

Nasıl ücretsiz fotoğraflar bulacağınızı göstermeden önce bu konuya ek bir açıklama yapacağım. Piyasada projelerde kullanılmak için birçok görsel ihtiyaç vardır. Bu projeler kurumsal projeler veya reklam içerikleri de olabilir. Firmalar veya kişiler ortaya çıkardıkları projelerde atıf yaparak reklam vermek istemezler. Onun için belli bir ücretle veya şartla telifsiz kullanabileceği görseller ararlar. İşte o görseller stok fotoğraflar olarak geçmektedir.

Ücretsiz Stok Fotoğraflar Nasıl Bulunur - Stok Siteler
Ücretsiz Stok Fotoğraflar Nasıl Bulunur – Stok Siteler

Az sonra vereceğimiz sitelerde veya birçok ücretli platformlarda insanlar kendileri stok fotoğraf çekip satışa sunarak gelir etmekteler. Bu iş modeline ise stok fotoğrafçılığı denmektedir. İleri ki zamanlarda gerekirse bu konuya ek, bu iş modelini de ele aldığımız bir yazı yazabiliriz. Gelin yine stok fotoğrafçıların ücretsiz yayınladıkları platformlar nelerdir, görelim.

Ücretsiz Stok Fotoğraflar Nasıl Bulunur?

Ücretsiz Stok Fotoğraflar Nasıl Bulunur - Kaliteli
Ücretsiz Stok Fotoğraflar Nasıl Bulunur – Kaliteli

Stok fotoğraflar konusunda birçok ücretli veya atıf gerektiren içerik bulunduran siteler bulunmaktadır. Stok fotoğraf sektörünün önde gelen Shutterstock, Getty Images, iStockPhoto gibi sitelerde de ücretli ve hayliyle kaliteli içerik bulunmakta. Bu platformlara ek toplum katkısıyla ve bağış sistemiyle çalışan ücretsiz stok fotoğraflar bulabileceğiniz bir dizi site de bulunmakta.

Aşağıdaki sitelerdeki fotoğrafları yayınlayanlara bağış yapmak isterseniz de yine platformlar üzerinden yapabilirsiniz. Gelin yüksek çözünürlüklü ve kaliteli içerik bulunduran siteleri özelliklerine göre sıralayalım.

1-Pexels

Pexels
Pexels

En spesifik konularda dahi ayrıntılı arama motoru sayesinde birçok yüksek çözünürlüklü içerikler bulabilirsiniz. Belki az sonra vereceğimiz yine bu platformla yarışta olan Pixabay’a göre çeşitliği biraz daha az olsa da kalite bakımından ilk tercihiniz olmalı.

2- Pixabay

Pixabay
Pixabay

Yukarıda da söylediğimiz gibi dünyanın en çok tercih edilen platformlarından ikisi olan bu sitelerde küçük bir çeşitlilik farkı bulunmakta. Pixabay’da kalite bazında biraz daha düşük ama çeşit bakımından birçok konuda içerik bulunmakta. Zaten eğer projenize tam uygun bir görsel arıyorsanız sadece bir siteye bakmak yerine en azından bu listede ki ilk 3 siteye sırayla bakabilirsiniz.

3-Stocksnap

StocSnap
StocSnap

Biraz daha çeşitlilik ve çözünürlük olarak geride olup 3. sıraya oturan bir platform. Ancak birçok konuda ve özellikle popüler aramalarda çok güzel görseller bulabilirsiniz.

4-Unsplash

Unsplash
Unsplash

Kullanıcılar için API servisi de sunan bu sitede kendi ilgi alanınıza göre birçok kaliteli içerik bulabilirsiniz.

5-Shopify Burst

Shopify Burst
Shopify Burst

Bu platformda çeşitlilik biraz daha az bile olsa eğer aradığınız terim genel bir terimse ilk bakmanız gereken sitelerden biri ise bu platform. Dünya çapında birçok fotoğrafçının yüksek çözünürlüklü ve gerçekten kaliteli içeriklerini bulunduram bir stok fotoğraf platformu.

6-Rgbstock

RgbStock

Bu sıradan sonra çok çeşitli içerik sunan siteler olmasa da sizin istediğiniz görseli bulmanız yararlı olacak alternatif platformlardan biri ise Rgbstock.

7-Lifeofpix

Lifeofpix
Lifeofpix

Yine dediğimiz gibi alternatif bir site. Ancak birçok konuda sizi hayran bırakacak görselleri de bulunmakta.

8- I’m Free

IM Free
IM Free

Adı üstünde kullanıcılarına her alandan tamamen ücretsiz görsel sunmak için kurulmuş bir platform. Yine birçok alternatif ve tamamen telifsiz, ücretsiz görsele buradan ulaşabilirsiniz.

9- Picography

Pıcography
Pıcography

Geniş arşivlere sahip bir platform olmasa da sahip olduğu her fotoğraf sizi hayran bırakacak.

10-Stockvault

StokVault
StokVault

Listemizin sonunda ama arşiv bakımından durmadan gelişen bir platform. Zaten size verdiğimiz tavsiyelere göre bu sitelere ilk başta bir göz atın hoşunuza giden siteleri yıldızlayıp gerektiğinde hepsine bakarak tam istediğiniz görseli bulun.

İlginizi çekebilir: Grafik tasarım ile para kazanma

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.