Kategoriler
Genel Konular Sosyal medya Toplumsal Konular

TEKNOLOJİ DENİLEN BAĞIMLILIK

Şuan ister hayır deyin ister evet deyin içinde kendimizin de dahil olduğu teknoloji bağımlısı bir dünyada yaşıyoruz. İstesek de istemesek de. Bu durum artık hepimizi sarmış durumda.Ve bazılarımız çözüm yollarını arıyor.

Ancak bence en iyi çözüm ,bu işi   başlamadan bitirmek.Yani uzak durmak.Tabi şimdi dediğimin mümkün olmadığını söyleyebilirsiniz.Sonuçta  teknolojiden haberi olmayanlar da yavaş yavaş bağımlı hale geliyor.

Halbuki her gün 1-2 saat, hadi diyelim 3 saat bilgisayar telefon veya televizyon yeterli de artar bile.

İşte biz de eğer bugün , bu çağda biraz daha bilinçleşirsek , en azından bu konuda katkıda bulunmuş oluruz. Sizlere de bunun basit tedbirlerini göstermek istiyorum.Bir de dikkat çekmek isterim ki ;eğer vereceğim bu nasihatları kafanıza yerleştirirseniz  daha iyi bir dünyanın varlığını  hissedeceksiniz.Başlıyayım:

– Eğer internet vv. teknolojik aletlerin dışında herhangi bir müzik ,resim veya başka bir sanat dalıyla ilgiliyseniz onunla uğraşın.

-Kitap okumak belki de dünyanın en rahatlatıcı 2. eylemidir.Tavsiye ederim.

-Bir grup veya topluluk ile beraberseniz bir oyun oynamak hiç de fena sayılmaz.Burda kastettiğim oyunlar kutu oyunları zeka oyunları ve bilmeceler …

-En iyi yöntemlerden birisi ise , konuşmaktır.Biliyoruz ki insan sosyal varlıktır. Ve konuşmadan edemez. Bu yüzden herhangi bir kişiyle konuşmak oldukça rahatlatır.Konuşamay(sohbete)başlamadan önce bir konu seçerseniz sıkılmamış olursunuz.

-Düzenleyin.Evet yanlış duymadınız , bir yeri bir şeyi düzenleyin.Hem oyalanmayı sağlar hem de yararlı bir iş gerçekleştirmiş olursunuz.

BU YAZIDA BURADA BİTİYOR.UMARIM AZ DA OLSA BAĞIMLILIĞIN ÖNÜNE GEÇEBİLMİŞSİNİZDİR…

 

Kategoriler
Amo-Seo-PR Faydalı Bilgiler Sosyal medya

Sosyal medya sitelerinde popüleriteyi artırma yolları!

Çok uzun uzadıya üstünde durmayacağım, önemli noktalara değinerek sosyal medayada kendinizi yada hedef sitenizin popüleritesini artırmanız için yapmanız gerekenleri madde madde yazıp açıklayacağım.

1: Hashtag kullanımı (#makaleci gibi)

Bir çok kişinin göz ardı ettiği bu olay hemen hemen bir çok sosyal medya sitesinde desteklenmetedir. İçerik aramalarında yada keşiflerinde hastagların inanılmaz bir önemi bulunmaktadır. Örneğin bir yayın paylaştınız ve başlığında yada açıklamasında hashtag kullandığınızda o kelimede yada hastag aramalarında içeriğinizde görüntülenecektir. Örnek ben #beautiful hastag’ini bir paylaşımımda açıklama kısmına ekledim ve o hastag’i aradığımda 2. sayfada paylaşımımı gördüm:

soszyal paylasim siteleri ve hastag

Bu tarz paylaşımlarımdan çoğuna tanımadığım ve yakınımda olmayan insanlardan +1 geldi (google plus). Yani artık hastagların önemini ve gücünü kavradık, artık bu çerçevede yaptığımız paylaşımlarda konuyla alakalı hastaglar eklemeyi unutmayın.

2: Başka insanların paylaşımlarını beğenin yada paylaşın

Bu yöntem aslında hashtag kadar etkilidir. Başka kullanıcıların eklediği içerikleri beğendiğinizde bunu görecekler ve bunun geri dönüşü çoğu zaman olacaktır. Onlarda bizim paylaşımlarımızı beğenecek, arada bir etkileşim oluşacaktır. Bunun akabinde arkadaş yada takipçi listenizi genişletmeniz çokda uzak da kalmıyor. Bu yönteminde faydasını gördüm arkadaşlar, beğendiğim paylaşımların sahipleri çoğu zaman benimde paylaşımlarımı beğenmiştir.

Bunun nasıl olduğuna küçük bir örnek vermek gerekirse, biz bir paylaşım beğendiğimizde sahibide bizim profilimizi ziyaret eder ve merakını gidermeye çalışır. Bu sırada paylaşımlarımızada bakmayı ihmal etmez, burdaki paylaşımlardan onu etkileyen olursa beğenmek zorunda kalıyor :)

3: Bilgilerinizi doğru ve açıklayıcı girin

Kullanıcı bilgilerinizi doğru ve dürüst girmeniz, takipçi listenizi artıracağı gibi sizi tanıyanlarında takibine girmenizi kolaylaştıracaktır. Bu aynı zamanda bir iyi niyet ve dürüstlük örneğidir. Sanal alemde ise bu çok önemlidir.

4: Profilinizi herzaman güncelleyin

Yeni paylaşımlarda bulunun, resimler ekleyin, siyasi olmayan açıklamalar yada yazılar girin, komik fıkralar paylaşın. Bunların en önemlisi ve etkilisi resimli olanlardır, renki oldukları için okunması ve takip edilmesi daha etkilidir.

5: Paylaşımlara önem verin

Dikkat çekici ve güzel paylaşımlarda bulunun, resimli paylaşımlar etkili olacaktır. Yazı taraflı paylaşımlarda ise uzun olmamasına önem gösterin, çünkü insanları sıkıp paylaşımı yarıda bıraktıracaktır.

Kendiniz ile ilgili daha fazla resim paylaşın, bu güvenilirliğinizi artıracağı gibi insanlarında hoşuna gidecektir. Bunu abartmadan yapmanızda fayda var, örneğin insanları itecek tarzda resimler paylaşmak sizi kötü anlamda etkileyecektir.

6: Varsa sitenize bağlantılar ekleyin

Genelde bir çok kişinin websitesi yada blog adresi bulunmakta. Böyle durumlarda google +, twitter, facebook gibi sosyal medya sitelerinde ki profilleriniz için bileşen yada bağlantılar ekleyin, böylece sitenizdeki kullanıcılarında sosyal mecra ile sizi takip etmesini sağlayabilirsiniz.

Şimdilik bu kadar, aklıma geldikçe bu makaleyi güncellemeye çalışırım arkadaşlar.