Tasarımcılar ve Grafikerler için 10 Pasif Gelir Kaynağı
Tasarımcılar ve Grafikerler için 10 Pasif Gelir Kaynağı

İnternete pasif gelir kaynakları yazdığınızda otomat, oto kiralama gibi birçok farklı yöntem çıkmakta. Biz bu gelir kaynaklarını daraltarak daha çok internet ve bilgisayar üzerinden yapabileceklerimize odaklandık. Özellikle grafik tasarımcılar ve grafikerler için 10 pasif gelir kaynağı derlememizi yazımızda verdik. Tabi yazının sonunda kodlamanın veya eğitimin içinde olduğu bir kaç farklı yöntemden de belirteceğiz.

10 Pasif Gelir Kaynağı

Tasarımcılar ve Grafikerler için 10 Pasif Gelir Kaynağı
Tasarımcılar ve Grafikerler için 10 Pasif Gelir Kaynağı

Pasif gelir kaynakları direk ücret almak yerine uzun süreli parça parça kazanç kaynaklarıdır. İlk başta o pasif gelir kaynağı için zaman, emek ve gerekirse maliyet harcarsınız. Oluşturduğunuz pasif gelir kaynakları uzun yıllar hatta ömrünüzün sonuna kadar size parça parça gelir getirebilir. Buradaki mesele tek bir pasif gelir kaynağı oluşturmak değil boş vakit buldukça oluşturabildiğimiz kadar kaynak oluşturmak. Bunu belli bir alan ve kaynak türünde yapabiliriz yada tecrübemizi farklı gelir kaynaklarını kullanarak satabiliriz.

Tasarımcılar ve Grafikerler için 10 Pasif Gelir Kaynağı
Tasarımcılar ve Grafikerler için 10 Pasif Gelir Kaynağı

Daha önce grafik tasarım yaparak para kazanma konusunu işlemiştik hatırlarsanız. Aslında benzer bir konu olacak ancak bu yazıyı alt bir kaynak olarak düşünebilirsiniz. O yazımızda grafik tasarım yaparak para kazanmanın temelinden almıştık. Şimdi ise bu işi yaparak pasif gelir kaynağı oluşturma nasıl olur, bu konuya odaklanacağız.

Stok Fotoğraflar Satmak

stok fotograf satmak

Bildiğiniz üzere gelir elde edilen projeler için telif sıkıntısı olmayan görsel bulmak gerekir. Bu ihtiyacı karşılamak içinde stok fotoğraf sektörü gelişmiştir. Siz yüksek kalitelerde fotoğraf çekerek stok fotoğraf sitelerinde satışa sunabiliyor isterseniz bağış yoluyla ücretsiz de sunabilirsiniz. Stok fotoğraf sitelerinin linkini buraya bıraktık.

WordPress Temaları – Pasif Gelir Kaynağı

WordPress Temaları - Pasif Gelir Kaynağı
WordPress Temaları – Pasif Gelir Kaynağı

Web tasarım konusunda tecrübeniz varsa hem grafik hem kodlama yoluyla WordPress temaları oluşturup dolar üzerinden satışa sunabilirsiniz. İster webmaster forumlarında ister bu konuya özel satış sitelerinde temanızı ilana koyabilirsiniz.

Adobe Temelli Çözümler Oluşturarak Gelir Elde Etme

Adobe Temelli Çözümler Oluşturarak Gelir Elde Etme
Adobe Temelli Çözümler Oluşturarak Gelir Elde Etme

Adobe programları çok geniş bir kitleye hitap etmekte. Arayüz ve kullanım olarak da birbirlerine yakınlar ve öğrenilmeleri oldukça kolay. Zaten grafik tasarım üzerine çalışıyorsanız bu programları kullanıyorsunuzdur. Burada bahsetmek istediğimiz nokta bu programlara özel pratik çözüm projeler oluşturup satmanız. Örneğin, Photoshop fırçaları (Bursh)Lightroom şablonlarıAfter Effects eklentileriyazı tipleri ve mockup… Bu tarz çözümleri diğer Adobe kullanıcılarına satabilirsiniz. Tüm Adobe programları için bu geçerli, bu programların hepsini görmek için buraya gidin.

Tasarım, Kodlama Dersleri ve Kurslar

Tasarım, Kodlama Dersleri ve Kurslar
Tasarım, Kodlama Dersleri ve Kurslar

Birçok alanda olduğu gibi bu tarz web tabanlı alanlarda da tecrübenizi aktararak para kazanmak mümkün. Bu tecrübeleriniz bildiğiniz tasarım uygulamaları, kodlama, grafik türleri gibi konularda olabilir. Tecrübelerinizi özel ders olarak aktarabileceğiniz gibi tek bir kere videoya çekip bir kurs oluşturarak ta pasif gelir kaynakları arasında bir gelir oluşturabilirsiniz. Bu kursunuzu ise ister Udemy üzerinden para karşılığı satın istersen Youtube üzerinden ilerideki projeleriniz için bir kitle çekmek için kullanın.

E-kitap veya Basılı Kitap Satmak

E-kitap veya Basılı Kitap Satmak

Artık e kitaplar da basılı kitaplar da bilgisayar üzerinden oluşturulmakta. Tabi basılı kitabın maliyeti yüksek olduğu için artık bir yazar bile olsanız basım sizin için bir hayli dert olacaktır. Daha basit konularda, veya direk roman olarak da e kitap oluşturup internet üzerinden satışa koymanız da oldukça mantıklı. Maliyeti yok ve ulaşılabilirliği kolay. Size e kitap yayınlayabileceğiniz siteleri bu yazımızda bunlardan en ünlü olan Google Play’a kitap eklemeyi de bu yazımızda gösterdik.

Tişört ve Diğer Baskı Ürünleri

Tişört ve Diğer Baskı Ürünleri

Dediğimiz gibi basılı veya baskı ürünlerinin hepsi artık bilgisayar tabanlı tasarımlardan ibaret. Aslında kendi ürününüzü baskılamanız ve onu satışa sunmanız da oldukça kolay. Dilerseniz tişört ve baskı ürünlerinin tasarımını yapabilir, projenizi satabilirsiniz. Dilerseniz ise kendiniz bir tekstil firmasıyla anlaşıp kendi ürünlerinizi üreterek satışını yapabilirsiniz.

 Yazı Tipi Tasarımı ve Satışı – Pasif Gelir Kaynağı

yazi tipi tasarimi yapmak

Aslında bu pasif gelir kaynağı size yine bir örnek olabilir. Web tabanlı birçok alt konularda tasarımlar yaparak veya pratik çözümler oluşturarak para kazanabilirsiniz. Sonuçta bu web, pazarlama, grafik tasarım dünyasında her küçük ayrıntı büyük farklar yaratabilir. Yazı tipi tasarımı gibi örneğin png dosyaları hazırlayarak da satışa sunabilirsiniz.

Çok Maksatlı Grafik Şablonları Satmak

Çok Maksatlı Grafik Şablonları Satmak
Çok Maksatlı Grafik Şablonları Satmak

Yine Adobe programlarını kullanarak sunabileceğiniz pratik çözümlerden biri ise çok maksatlı grafik şablonları tasarlayıp satmak. Ayrıntı gibi görünse de her gün tonla şirket ve kişiler bu tarz şablonları kullanıyor. Bu tarz şablonları oluşturup dövizle de para kazanabilirsiniz.

Pazarlanabilir Tasarım İçerikleri – Pasif Gelir Kaynağı

Pazarlanabilir Tasarım İçerikleri

Uzmanlaşmak istediğiniz tasarım alanlarında pazarlanabilir içeriklerini iyice araştırın. Mesela oyun tasarımı konusunda sadece oyun içi objelerin grafiğini tasarlayarak para kazanabilirsiniz. Yada tasarımlar için png dosyaları hazırlayarak. Bununla birlikte bir Youtube kanalı, blog, sosyal medya hesabı gibi platformlarda etkin olarak bir kitleye sahip olabilir bu kitle sayesinde reklamlardan ve pazarlamalarınızdan da para kazanabilirsiniz.

Oyun Tasarımı Yaparak Para Kazanmak

Oyun Tasarımı Yaparak Para Kazanmak

Son olarak oyun tasarımı alanına değinmek istiyorum. Geleceğin mesleklerinden olan oyun sektörü hızla gelişmekte. Sizde pasif gelir kaynağı olarak projeler oluşturabilirsiniz. Küçük çaplı mobil oyunlar oluşturabilir veya oyun yapımı için kullanılacak tasarımlarını satabilirsiniz. Örnek olarak ücretsiz oyun materyalleri yazımızdaki materyallere bakabilir o tarz tasarımlar yaparak pasif gelir kaynağı oluşturabilirsiniz. Ayrıca oyun yapmak için de oyun motoru önerimizi buradan görebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.