Google Play'de Nasıl E Kitap Satılır
Google Play'de Nasıl E Kitap Satılır

Teknoloji ve matbaa geliştikçe nitelik önemsenmeden birçok kitap baskı olarak piyasaya çıktı. Artık bir yazar kendi kitabını yayınlamak için ön maliyetini ödemek zorunda kalıyor. Yayın evleri eskisi gibi artık bir kitabı beğenerek bir maliyet istemeden kitap basmıyorlar ver daha çok tutan kitaplara yöneliyorlar. Hal böyle olunca bir kitap yazsanız bile satamıyorsunuz. Onun için maliyeti olmayan bir yol var aslında. Google Play’de ve benzer platformlarda nasıl e kitap satılır ve nasıl e kitap yayınlanır gelin görelim.

Google Play’de e kitap satmak

Google Play Kitaplar, Amazon, Kobo, İdefix gibi platformlar sizin için e kitaplarınızı bir miktar komisyonla satıyor. Bu tarz platformları şu yazımızda size sıraladık, o yazımızdaki sitelerden e kitap satabilirsiniz. Bu yazımızda bu siteler içinde Google Play’a nasıl kitap eklenir ondan bahsedeceğiz.

Google Play’de Nasıl E Kitap Satılır?

Google Play'de Nasıl E Kitap Satılır
Google Play’de Nasıl E Kitap Satılır

Aslında bu işlem oldukça basit bir işlem. Kitap yükleme ayrıntılarını yaklaşık 8 9 maddede sayalım.

 1. Google Play Kitaplar İş Ortağı Merkezi‘ne giderek oturum açın veya kaydolun.
 2. Sol kısımda Kitap Kataloğu bölümüne tıklayın.
 3. Kitap ekle kısmına basın.
 4. Kitabınızın ISBN numarası varsa ISBN’yi ekleyin. ISBN 10 haneli veya 13 haneli olabilir. Herhangi bir ISBN’niz yoksa, kitabınıza salt Google tanımlayıcısı bir nevi lisans (GGKY) atamak için “Bu kitabın ISBN’si veya başka bir tanımlayıcı yok” seçeneğini işaretleyiniz.
 5. Açılır menüye tıklayarak kitap türünü seçin. Bu kitabınız fiziksel olarak baskı ve dijital sürüm için aynı kitapsa doğru fiziksel biçimi seçin. Tanımlayıcı, dijital sürüme özel tamamen farklı ise Dijitali seçin.
 6. Oluştur seçeneğini seçin.
 7. Kitap hakkında istenilen tüm bilgileri vermeye çalışın. O bilgiler için sekmeleri kullanabilirsiniz.
  • Meta veri bölümünde kitabın biçimi formatı, başlık ve emeği geçenler(yazar) gibi temel bilgileri girin.
  • İçerik sekmesinde kitaba ait belge ve dosyaları ekleyebilirsiniz.
  • Fiyatlar sekmesinde kitabın nerede satılacağını belirleyin. Tüm dünyayı seçerseniz başka ülkelerden de satın alınabilir. Ayrıca hangi ülkelerin desteklendiğini bu Google makalesinden öğrenin Google Play Kitaplar için desteklenen ülkeleri öğrenin. Son olarak fiyatınızı belirleyin, para birimi ile birlikte.
  • Ayarlar sekmesi kısmında bu kitabın ön izleme ve dağıtımının özelliklerini ayarlayın.
 8. Bu kitabı yayınlamaya hazır hale getirdiğinizde, İçerik sekmesine gidin ve içeriğinizi ve kapak yükleme işlemlerini yapın.

Kitabınız yayınlanmaya hazır ancak 1 2 günlük bir inceleme süreci olacaktır. Bu süreçte eğer bir sorun olursa ana sayfanızda sorunun kaynağı belirtilir. Bu sorunları ise Google’ın şu makalesinde Google Play Kitaplar iş ortağı merkezi hatalar kısmından bulabilirsiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.