Oyun Geliştiricileri İçin Ücretsiz ve Açık Kaynak
Oyun Geliştiricileri İçin Ücretsiz ve Açık Kaynak

Oyun yapmayı düşünen veya fiilen işe girişmiş ya da belli seviyede bilgisi olanlar için yararlı bir içerik hazırladık. Her geçen gün oyun geliştirici dünyasında birçok yazılım veya grafik üretiliyor. Bazı üreticiler bu grafik veya yazılımları ücretsiz satmak ister bazıları ise bağış yoluyla size ücretsiz sunar. Piyasada aradığınız neredeyse her tür grafik veya yazılımı belli kalitede ücretsiz bulma ihtimaline sahipsiniz. Peki oyun geliştiricileri için ücretsiz ve açık kaynak bulma nasıl oluyor, size bu yazımızda ayrıntılı olarak anlatacağız.

Oyun Geliştiricileri İçin Ücretsiz ve Açık Kaynak

Oyun geliştiricisi olmak uzun bir süreçtir. Bu süreçte araştırmayı bilmek, dayanıklı olmak ve en önemlilerinden elde edebileceğiniz kadar tecrübe sahibi olmanız gerekir. Başlangıç olarak araştırıp kendinize uygun bir oyun motoru seçmekle başlayabilirsiniz. Bu konuda rahat olun, dilerseniz piyasanın en iyilerini tek tek deneyebilirsiniz. Tek tek deneme süreci size kesinlikle zaman kaybettirmeyecek üstüne oldukça tecrübe kazanacaksınız. Eğer kendinize daha bir oyun motoru seçmediyseniz araştırmanıza bu yazımızdan başlamanız anlattıklarımızın paralel olması nedeniyle yardımcı olacaktır.

Bir oyun motoru seçtikten sonra o oyun motoruna özel üretilmiş grafikler veya yazılımları açık kaynak olarak araştırabilirsiniz. Araştırma konusunda da dikkat etmeniz gereken şey İngilizce dilinde aramalar yapmanız. Yazılım, oyun geliştiriciliği, teknoloji konularında neredeyse tüm kaynaklar İngilizcedir. Onun için arama motorlarında da İngilizce bilmeseniz de çeviri sayesinde İngilizce aramalar yapmalısınız. Makaleleri ise otomatik olarak Translate sayesinde Türkçe’ye kolayca çevirebilirsiniz.

Oyun Geliştiricileri İçin Ücretsiz ve Açık Kaynak
Oyun Geliştiricileri İçin Ücretsiz ve Açık Kaynak

Az sonra sizin için bazı oyun motorları için kullanışlı linkler vereceğiz ancak buradaki mesele sağlam bir araştırmayla var olan imkanları internette bulabilmek. Öncelikle yabancı Webmaster forumlarından veya oyun geliştirici açık kaynak sağlayan forumlardan takip etmeniz internette zor bulunan birçok bilgiyi kullanıcılar sayesinde bulmanızı sağlar. Onun haricinde ise arama motorunda şöyle İngilizce terimler aratarak oldukça geniş kaynak bulabilirsiniz…

  • Free Assets for game
  • Free assets for 2D game
  • Free Assets for 3D game UE4
  • Free Assets for 3D mobile game Unity

Bu tarz aramalar yaparak açık kaynak veya satış yapan siteleri bulabilirsiniz. Bazen ücretsiz kaynak yerine gözünüzün tuttuğu içerikleri satın almakta oldukça iyi bir seçim olabilir. Bizim özellikle ücretsiz ve açık kaynakları vurgulamamamızın sebebi ise bu kaynakların yeni başlayan kişiler için oldukça yararlı olması. Direk olarak bir oyun yapmak yerine bu kaynakları nasıl kullanabileceğinizi parça parça öğrendiğinizde ciddi bir projede tecrübelerinizi konuşturabileceksiniz.

Öneri Bağlantılarımız

Oyun Geliştiricileri İçin Ücretsiz ve Açık Kaynak
Oyun Geliştiricileri İçin Ücretsiz ve Açık Kaynak

Son olarak bahsettiğimiz araştırma aşamalarına başlangıç olarak bir kaç bağlantı vereceğiz. Bu bağlantılarda internette araya araya zor bulabileceğiniz siteler bulunmakta.

  • İlk olarak UE4 özel resmi forumundaki topluluk listesini sizlere verelim. Bu link içerisine aradığınızı bulabileceğiniz yüzlerce veya binlerce kaynağı bulabilirsiniz.
  • Unity kullanıyorsunuz eğer oyun motorunun kendi sağladığı kaynaklarla beraber mağazasını ve forumlarını takip edebilirsiniz. Bu link sizin için yararlı olacak.
  • Size bu listede çok fazla link veremeyeceğimizden en yararlı linkleri vermeye çalıştık. Genel olarak birçok oyun motorunda çalışan kaynaklar üreten Kenney Studio’nun ürünlerini ise kişisel tecrübeyle sizlere tavsiye edebileceğim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.