Google amp faydaları ve faydasızlıkları

Amp google destekli bir oluşum olup interneti daha hızlı hale getirmek için hayatımıza soktuğu başlarda iyi olan ancak sonralardan eksilerinin artılarını geçtiği başarısız bir girişim olarak noktayı biz kuaza severler olarak koyuyoruz.

Nerdeyse ilk çıktığı günden bu yana amp yi kullandık, amp yi destekledik ve bütün olumsuzluklarına rağmen onu bırakmadık. Neyse bu olumsuzluklar kısaca hatırlatalım:

  • Google adsense kazançları yarı yarıya düştü, bu ilerleyen zamanlarda düşerek devam etti. To oranlarını vererek onu pohpohlayan web site sahiplerine cahillikleriyle insanlara yol göstermek yerine başarısız bir girişimi övdükleri için teşekkür edemiyoruz.
  • Web site sahipleri için tam bir işkenceydi. Var olan web sitenizin yanında birde ayrı olarak amp versiyonu ile uğraşmanız gerekiyordu. Masaüstü versiyon, mobil versiyon derken hayatımıza bir ayrı ders amp versiyonu çıkmıştı. Bununla beraber ampyi var olan mobil versiyona benzetmekte ayrı bir dertti. Son zamanlarda hazır sistemler için desteklenen tasarımlara var olan tasarımı amp ye dönüştürmede geldi ancak buda yetmiyor ve bir çizgide burdan atıyoruz.
  • Amp ayrı bir url almak zorundaydı. Yani sonuna ?amp yada /amp gibi bir eklemeyle normal linklerden ayırmak gerekiyordu. Bir dönem web sitesini tamamen amp olarak kullanmak istedim (mobil) ancak maalesef bu sondaki url muhabbeti yüzünden vazgeçmek zorunda kaldım. Hala neden amp için ısrarcı olduğumu merak edenlere, en baştan hız ve kullanıcılarımız için en iyi deneyimi oluşturmak içinde demek istiyorum, ilerde çok duyacaksınız bunu söyleyim.
  • Son zamanlarda google haberlerde amp nin mecburi olmayacağını duyuruyor ve amp’nin popülerliğini kaybettiği sinyalini bizlere vermeye başlıyor. Bir çok büyük web sitesi google haberlerde çıkmak için amp gereksinimini karşılamak için her şey yaptı. Ve artık bu gereksinim kalmadığına göre neden hala amp destekleyelim mi ? Özellikle reklam gelirlerinin azalmasından sonra.
  • Google aramalarda çıkan şimşek işareti ile amp li web sitelerinin belirtilmesi durumuna gelince, bu da kalkıyor. Yani aramalarda web sitenizin bir sonucu olursa amp ibaresi yer almayacak ve normal web siteleri gibi görünecek.
  • Google aramalarda amp nin hiçbir sıra etkisi yoktur, çoğu zaman kötü etkilemiştir.
  • Amp yavaş web siteleri için geliştirilmiş, interneti daha hızlı hale getirme gayesi vardı. Adı üstünde yavaş bir siteniz varsa kullanmanız gerekiyordu. Biz ne yaptık ? amp den daha hızlı olan web sitemizi amp ye geçirerek Google ye negatif bir sinyal verdik. “Sitemiz yavaş amp ye geçiyoruz ama öncekinden daha yavaş oldu, hadi çek bizi aşağılara da akıllanalım”… Ne kafa ama..

Bütün bu olumsuzlukların yanında faydaları vardı tabi, google destekli olması… Bunun haricinde geriye dönüp baktığım 3-4 senede kuaza ya kattığı tek bir faydayı göremiyorum. Maalesef ilk dönemde de yazdığım bir yazıda belirttiğim gibi web sitemizin kazançları o dönem için yarı yarıya düşmüştü. Bu sunucu masraflarını reklamlardan karşılayan bir kuaza için çoktu. Kazançlarımız ve site hitlerimiz gelen güncellemelerle tabiki kötüleşti. Bunu saklayacak halimiz yok. Başladığımız günde, şimdide kazanç odaklı değil kullanıcı odaklı ve interneti daha güzel bir yer haline getirmek için kaliteli içerik üretmek için çalışıyoruz. Varlığımız kuazaya armağan, kuazada biz varlıklı insanlara :)

Geldiğimiz bu noktada AMP yi artık başarısızlıklarından dolayı websitemizden kaldırıyoruz. Bununla beraber siteyi yavaşlattığı için google adsense reklamlarınıda kaldırıyoruz. Amp nin kaldırılması kalıcı olacak ancak sitemizde yürüttüğümüz hızlandırma denemeleri ve testleri devam ederken reklamları kullanmayacağız. İlerleyen dönemlerde sayfa hızlandırma konusundaki tecrübelerimizi ve googlenin bu konuda da ne kadar saçma hatalar yaptığını yayınlayacağız.

Konuyu sonlandırmadan önce küçük bir nokta yada değinmek istiyorum. Google web site sahiplerinden sitelerini hızlandırmasını istiyor ancak kendi servisleri web sitelerini yavaşlatan en büyük etken maalesef. Bunlardan en önemli iki uygulaması google adsense ve google analistik servisleri. Geldiğimiz bu zamanlarda bizlere daha yenilikçi düşünce ve fikirler gerekiyor. Basitleştirilmiş bir internet kullanımı, hız artışı ve internet teknolojileri arasındaki iletişimde iyileştirmeler. Bellimi olur, gelecek belki de bizlere farklı teknolojilerle saliseler içinde açılan web siteleri getirecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.