Kategoriler
Faydalı Bilgiler Google plus (+)

Google plus 100 milyon üyeye yaklaştı!

Geçtiğimiz aralık ayında Google plus’nın 62 milyon üyeye ulaştığını duyuran Larry Page, 2011 yılı bitiş döneminde finansal sonuçları açıklarken google plus’ında 100 milyon üyeye yaklaştığını duyurdu. Bu heycan verici çünkü facebook 100 milyon üyeyi geçmek için 4 yıl gibi bir süre zaman geçirmişti. google plus nin bu hızı ilerleyen zamanlarda da giderek artacağını gösteriyor.

Facebook yakında 1 milyar üyeye ulaşacak diyerek açıklama yapan analist Paul Allen göre google + yıl sonuna kadar 400 milyon üyeye ulaşacakmış. Tabi bunlar önceden yapılan araştırmalara göre ileri sürülen ifadeler. Her he kadar oynamalar olabilirsede aynı sonuçlara yakın sonuçlar bekliyorum. Daha önceki google + yazılarımda da bu konuya yer vermiş, yakında facebook un yarısına erişecek üye sayısını toplayacak demiştim. nitekim bir çok araştırma ve analiste görede bu yönde bir seyir görülüyor.

Kategoriler
Az önce öğrendim Google plus (+) Günlük hayat

Google plus sayfa oluşturma özelliği!

Az önce farkettim, facebookdaki gibi arık google plus da şirket, ürün, marka, eğlence v.s gibi kategorilerde sayfa oluşturabiliyorsunuz. bunu zaten bekliyorduk ama sessiz sdaşız değil. Yani en azından ben yeni görmüş oldum :)

Ornek makaleci.com google plus sayfasi:

Bir ara sayfalar arasında kaybolabilir, profilinize yada diğer sayfalarınıza ulaşmakda zorlanabilirsiniz. Bunu değiştirmek çok kolay, aşağıdaki resimdeki alandan istediğiniz bölüme geçerek çalışmalarınıza ve gezintinize devam edebilirsiniz.

Google plus da sayfa oluşturmak yeni profil açmak gibi. Her sayfa için kendine özel çevreler oluşturabiliyorsunuz. bu özellik bir nevi güzel olmuş, böylece her sayfada ayrı sayfalar oluşturabilir, buna göre üyeleri kategorize edebiliriz.

Hadi herkes kendi sayfasını oluşturmaya başlasın :)

Kategoriler
Faydalı Bilgiler Google plus (+) Google servisleri

Google Apps hesabı olan herkes, google plus (+) da artık…

Google’nin son dönemlerde yeniliklerine ara vermediği görülüyor ki bunlardan en etkili olanı Google işletme hesaplarınında (google apps) artık google plus üzerinde etkin olacak olması.. Bu ne demek oluyor kuaza derseniz size şunu söylerim: Gmail hesabınız varsa google plus sayfasına girdiğinizde kullanım sözleşmesini kabul ederek direk google plus’i kullanmaya başlayacaksınız derim.

Yani google apps bünyesinde bir hesabınız varsa bunlara bir kaç bilinen örnekde: webmaster tools (webmaster araçları), adsense, adwords v.s’dir, buradaki hesaplarınızla artık direk google plus a geçiş yaparak hesabınızı google apps da bulunan hesabınız üzerinden 3 saniyede oluşturabilirsiniz.

Örnek webmaster tools ve adsense hesabımla google plus sayfasına girdiğimde direk hesabımı oluşturabiliyorum:

Google apps hesabi ile google plus sayfasina girdikten sonra..
Google apps hesabi ile google plus sayfasina girdikten sonra..

Bu google plus kullanıcı sayısını hatırı sayılır şekilde artıracak bir yenilik. Google plus nüfusu söylediğim gibi tahminen 1 yıl içinde facebook’un sayısına eşit düzeye yaklaşak. Bu googleden gelen bir açıklama değil ancak ilk günden beri söylediğim bir şey. google giderek kendisini daha zor durumda bırakan facebook’a karşı bir duvar örmeliydi. Bunu google plus aracılığı ile yapmaya başladı. Bir kaç servisinide kapatarak google plus’a ağırlık vereceğini söyleyen google, ilerleyen zamanlarda sosyal ağ savaşlarının büyüyeceğinide bir nevi vurguluyordu..

Zaman içinde yapılacak yenilikler google plus’a + bir etki katacak ve şuanda bile büyük bir kitleye sahip google plus’i dahada fazla kullanılabilir bir alan haline getirecek..

Bizi takipte olun arkadaşlar, söylediğim gibi, google plus nereye, biz oraya.. Facebook’u geçtiğinde de size haber veren ilklerden olmak istiyorum çünkü. Neden mi, bak kuaza dediydi deyin diye :D :D :D