Dünyaca Kullanılan Türkiye'de Yasaklı Olan Siteler 5

Geride bıraktığımız bir kaç yıl içerisinde Türkiye’de Dünyaca ünlü bazı sitelere erişim yasağı getirilmişti. Her ne kadar internet kullanıcıları bu durumdan rahatsız olsa da erişim yasakları deva ediyor. 

Yaşanan belli başlı olaylar nedeniyle popüler bazı web siteleri Türkiye’de yasaklandı ya da Türkiye’den çekilme kararı aldı. Türkiye’de yaşanan siyasi olaylar, terör olayları, 15 Temmuz Darbe girişimi gibi nedenlerden dolayı internet erişimine son zamanlarda sık sık kısıtlama getiriliyordu. Bu kısıtlamalar kısa süreli olsa da bazen tamamen erişim yasaklanıyordu. Her ne kadar internet özgürlüğü kısıtlanabilir olmasa da Türkiye’de bu kısıtlamalar devam ediyor. Dünyaca kullanılan Türkiye’de yasaklı olan siteler;

Vikipedi

29.04.2017 tarihinden bu yana erişimin engelli olduğu Vikipedi sitesine getirilen engel büyük tepki çekti. Büyük bir bilgi dağarcığının olduğu ve hemen hemen her konuda bilgiye sahip olabileceğimiz Vikipedi sitesine şuan erişim halen yasaklı. Erişime engel kararı ise Türkiye’nin Suriye’de yaşanan iş savaşı desteklediğini öne süren iki içerik oldu. Şimdilerde ise Vikipedi Türkiye’yi özledik sloganı ile geri dönme kampanyası başlattı. Vikipedi sitesinin tekrar aktif olup olmayacağı ise halen belli değil.

Vikipedi

Imgur

Yüklediğiniz görselleri başkaları ile paylaşmanızı sağlayan Dünya çapında milyonlarca kullanıcısı olan Imgur sitesi 2015 yılından beri erişime kapalı. Sitenin erişime kapatılma sebebi ise sağlık ürünlerinin site üzerinden reklamının yapılması oldu. Sadece bu alana yasaklama getirebileceklerine tüm siteye erişim kısıtlaması yapmaları da büyük tepki çekti.

Imgur

Dizi Siteleri

Defalarca yasaklanan dizi siteleri Türkiye’de erişimin kısıtlı olduğu siteler arasında yer alıyor. Türkiye’de popüler olan dizimag, dizibox, dizipub, dizilab gibi siteler sürekli yasaklanıp kapatılıyor. Dizi sitelerinin engellemesinde ki en büyük neden ise Netflix, BluTv gibi dizilerin telif haklarını satın alıp sadece kendi sitelerinde gösteren web siteleri oldu. Bu siteler ise şuan üyelik sistemi ile çalışıyor. İzleyiciler para vermek istemediği için sevdikleri dizileri de telif haklarından dolayı izleyemiyor.

Dizi Siteleri

Booking

Dünya çapında kullanılan ve gittiğiniz herhangi bir yerde bulunan otelleri uygun fiyatlı görmenizi ve konaklamanızı sağlayan Booking mart 2017 tarihinden bu yana yasaklı siteler arasında yer alıyor. Türkiye’den siteye girip herhangi bir işlem yapamıyorsunuz. Fakat yurt dışındaki kullanıcılar Türkiye’de yer alan otellere rezarvasyon yaptırabiliyor.

Booking

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.