WordPress de birden fazla yazının kategorisini toplu olarak bir kerede değiştirmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

WordPress de farkettiğim kullanışsız özelliklerden biriside bir yazının kategorisini değiştirmek istediğinizde malesef önceki kategorileri kaldırmak yerine, değiştireceğimiz kategoriyide önceki kategorilerle beraber eklemesidir. Aslında bir bakıma iyi bir özellik gibi görünebilir ancak bütün kategorileri kaldırıp, yeni kategori ekleyeceğimiz zaman malesef bu yöntem işimize yaramıyor. Bunun yerine bir eklentiden yardım alacağız. Bulk Move eklentisini yükleyip aktif ederek anlatımımıza başlayalım.

Geçici bir kategori oluşturalım

Şimdi kategorisini toplu olarak değiştireceğimiz yazıları seçip, düzenle diyerek bu geçici kategoriyide seçelim. Yeni kategori oluştur kısmındaki geçici kategori ismi ile aşağıdaki resimdeki seçtiğim kategori ismi aynı değil, siz aynısını seçeceksiniz, ben tekrar oluşturmak için aşağıdaki resmi gösteriyorum. Yani oluşturduğunuz kategoriyide ekleyeceksiniz değiştireceğiniz yazılara.

Sonrasında yükleyip aktif ettiğimiz Bulk Move eklentisini açalım:

Sonrasında aşağıdaki gibi bir ayar kısmı gelecek, resimdeki ayar kısmını kullanacağız.

Burda ilk bölüme geçici oluşturduğumuz kategoriyi seçiyoruz. sonraki bölümede bu kategoride bulunan yazıları taşıyacağımız kategoriyi seçiyoruz. Alt kısımdaki Remove them seçeneğinide seçiyoruz, böylece değişecek yazılarda başka kategori seçili ise o kategorileri kaldırıyoruz ve sadece seçtiğimiz kategoriye ekleme yapıyoruz. Sonrasında altdaki Bulk Move butonuna tıklayarak işlemi başlatıyoruz. İşlemin sonunda geçici oluşturduğumuz kategorideki bütün yazılar seçtiğimiz kategoriye eklenmiş olacak, diğer seçili kategorilerde silinmiş olacak.

Sonrasında geçici kategoriyi silebilirsiniz, ilerde tekrar böyle birşeye ihtiyaç duyarsanız, işlemleri tekrar etmeniz yeterli olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.