Ana Sayfa Nasıl yapılır OneSignal ile WordPress sitelerinize bildirimler özelliği ekleyin!

OneSignal ile WordPress sitelerinize bildirimler özelliği ekleyin!

11
OneSignal ile WordPress sitelerinize bildirimler özelliği ekleyin!

OneSignal sitesi üzerinden sitenize giren kullanıcılara bildirimler gönderebilirsiniz. Son zamanlarda etkili kullanım alanlarına sahip bir uygulama olan bildirimler üzerinden sitenize kullanıcı ve hit çekmek için harika bir yöntem. Ayrıca email aboneliği gibi insanlara yeni yayınladığınız yazıları saniyeler içinde bildirim şeklinde iletebilir, konuya davet edebilirsiniz. Bugün sizlere wordpress sitesi olan admin arkadaşların OneSignal ile nasıl bildirimler oluşturacağınız, kısacası kurulumunu anlatacağım.

Konumuzda tarayıcılar üzerinden bildirim gönderme işlemini anlatacağım, ilerleyen zamanlarda mobil, akıllı telefonlar yada tablepler gibi farklı platformlar içinde nasıl app ve ayarlar yapılması gerektiğini yaacağım..

Öncelikle Burdan wordpress eklentisini kurun ve sitesine girip kayıt olun, zaten kayıtlı iseniz giriş yaparak bu sayfaya gidin:

OneSignal applications sayfasi

Oklarla işaretlenen yerlerden birine tıklayın ve açılan sayfada App isminizi yazıp gönderin, site ismi yada size hatırlatacak bir isim girebilirsiniz.
onsignal app ismi belirleme

App ismini girip gönderdikten sonra aşağıdaki gibi bir sayfa açılması gerekiyor, resimdeki gibi sırayı takip ederek website push bölümünü seçip gönderin.
Onesignal websitepush browser secme

Sonrasında sizden hangi tarayıcı için app oluşturacağınızı seçmenizi isteyecek, aşağıdaki gibi bir ekran gelecek. En çok kullanılan Chrome, firefox v.s olduğu için onu seçip devam edeceğiz, ancak tekrar bu sırayı takip ederek safari içinde etkinleştirebilirsiniz.
onesignal browser secimi

Sonrasında karşımıza böyle bir sayfa geliyor, resimdeki gibi kendinize göre doldurun ve gerekli alanlari olusturmak icin anlatimi okumaya devam edin..

site ayarlari onesignal

Yukaridaki ekranda bize gereken alanlari olusturmak icin asagidakileri sirasiyla yapalim.

Google developer sayfasına girin ve aşağıdaki gibi yapıp gönderin (kendinize göre düzenleyebilirsiniz)
google developer app olusturma

App oluşturma başarılı ise aşağıdaki gibi bir ekran gelecek, cloud mesajlaşmayı aktif etmek için kırmızı ok işaretinin olduğu butona basın ve bekleyin.
google developer cloud mesajlasmayi acma

Harika bize gereken APİ key ve Sender APİ anahtarlarını oluşturmuş olduk, aşgidaki gibi göreceğiniz ekranda bize iki bölümde gerekiyor.
google developer app olusturma bitti

Simdi OneSignal da app olusturma ekraninda tekrar donelim ve asagidaki alanlara google developerde olusturdugumuz kodlari ekleyelim:

Google Server API Key: Server API Key
Google Project Number: Sender ID
Choose Subdomain: site isminizi yada app isminizi grebilirsiniz. Ben makaleci.com için sadece kuaza girdim.
Default Notification Icon URL: Bildirimler için istek gönderildiğinde kullanıcılara gösterilecek resmi yada logoyu eklemeniz gerekli. 192×192 boyutundan büyük ve kaliteli olmasını öneririm.

Gerekli alanları girdikten sonra gönderin. Aşağıdaki gibi bir ekran gelecek, WordPress i seçip gönderin. Başka bir sistem kullanıyorsanız kendinize göre bir yol izleyin ancak konumuz wordpress olduğu için wordpress kurulumunu anlatacağım.
OneSignal wordpress app olusturma
Yukarıdaki ekranı geçtikten sonra karşımıza gerekli api kodları çıkacak, aşağıdaki anlatıma devam ederek bunları wordpress OneSignal push eklentisinin ayarlarına girelim.

Şimdi konunun başında wordpress eklentisini kurun demiştim (etkinleştirmiş olmanız gerekli), WordPress admin sayfasına gidin solda en alt da böyle bir alan var oraya girin: OneSignal Push

Google Project Number: Sender ID (google developerde olusturmustuk)
App ID: Your App ID
REST API Key: Your Rest API Key
OneSignal Subdomain: onesignal app olustururken girdik.

Diger ayarlar asagidaki resimde goreceginiz sekilde olacak, yapin ve kaydedin:
screenshot-modafo.com 2016-07-10 19-38-39

Ayarlarınızı kaydettikten sonra sitemizi ayrı bir sayfada açıyoruz ve bize bildirimleri almak isteyip istemediğimizi soracak bir ekran çıkacak.
OneSignal bildirimleri gormek istermisin soru ekrani

Kabul edin ve OneSignal (sitesine, eklenti ayarlarına değil) ekranına geri dönün. Check Subscribed Users Butonuna tıklayın ve yeşil yazının çıktığını görün, bu kadar.

onesignal kurulum bitti

OneSignal wordpress eklentisi için Türkçe çeviriler: Çevirilerde yanlış varsa yazarsanız sevinirim arkadaşlar, konuyu güncellerim hemen.
First-time visitor message (on notify button hover): Bildirimlere abone olmak için tıklayın
Tip when unsubscribed: Bildirimlere abone olmak için tıklayın
Tip when subscribed: Bildirimlere abone oldunuz
Tip when blocked: Bildirimleri bloke ettin
Message on subscribed: Abone olduğunuz için teşekkürler!
Message on re-subscribed (after first unsubscribing): Bildirimlere abone olduğunuz
Message on unsubscribed: Tekrar bildirim almayacaksınız
Main dialog title: Site Bildirimlerini Yönet
Main dialog subscribe button: ABONE OLUN
Main dialog unsubscribe button: ABONELİĞİ KALDIR
Blocked dialog title: ABONELİĞİ KALDIR
Blocked dialog message: Bildirimlere izin vermek için şu talimatları izleyin:
Action Message: Bildirimlerini görmek istiyor musunuz?
Example Notification Title (Desktop): Her zaman haberiniz olsun!
Example Notification Message (Desktop): Bildirimleri açarak bizi takip edin…
Example Notification Title (Mobile): Her zaman haberiniz olsun!
Example Notification Message (Mobile): Bildirimleri açarak bizi takip edin…
Example Notification Caption: (istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz)
Accept Button Text: EVET (Kabul et)
Cancel Button Text: HAYIR

Benim anlatımım karışık gelebilir arkadaşlar, öyle bir durum olursa farklı anlatımlarada bakabilirsiniz. Küçük bir arama ile burdaki konuyu buldum, ayrı olarak faydalanabilirsiniz.

11 YORUMLAR

  1. Merhabalar dediğiniz eklentiyi siteme kurdum harfiyen tüm ayarları yaptım ve sonunda yeşil yazıyı gördüm. Sorun şu benim dışımda kimseye bu bildirim gitmiyor. Bir çok bilgisayar ve telefondan denedik ancak bildirim almak istiyor musunuz penceresi bir türlü gelmiyor. 4 kere kurdum fakat sonuç aynı.

  2. Merhabalar.

    Detaylı anlatım için teşekkürler. Şunu merak ediyorum. Bu ücretsiz versiyonda herhangi bir kullanım sınırlaması var mı? https’li bir site olmak zorunda mıyız?

    Teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.