Blog yazmaya başlıyorum diyorsanız öncelikle bazı şartların olgunlaşması gerekiyor. İnternette iyi bir alan ve alan adına ihtiyaç duyacağız. Eğer bir blog yazmayı düşünüyorsanız size önereceğim ücretsiz script tabi ki WordPress olacaktır. Nedenleriyle ilgili internette fazlasıyla döküman bulunduğu için burada yazmaya gerek duymadım.
Eğer ücretsiz bir servis kullanmak istemiyorsanız ( umarım bu yazı dizisinin önceki yazılarını da okumuşsunuzdur.Yazının en altında bağlantılara ulaşabilirsiniz.) bir hosting firmasından ücretli olarak host almamız gerekiyor. Host alırken de bize en uygun paketi belirlememiz hem ekonomik açıdan hem de ileride sorun çıkarmaması açısından çok önemlidir. İçini depo olarak kullanmayacaksanız , bir wordpress sitesi için 50-100 mb’lık bir paket yeterli olacaktır.
Bunun dışında daha önemli olan bir diğer kriter ise bandwidth. Bandwidth sözcüğünün Türkçe karşılığı band genişliğidir. Açıklamak gerekirse ; sitenize bir ziyaretçi girdi , sizin hostunuzda bulunan sayfaları görüntüledi. Toplam 180 kb boyutunda veri görüntüledi , bir de sayfanıza 5 mb’lık video eklemişsiniz. Onu da sonuna kadar izledi. Toplamda 5,18 mb ( 5mb 180 kb) boyutunda band kullandı. Yani günlük hiti çok olan bir site için band genişliğini yüksek tercih etmek bizim için çok önemlidir. Aksi taktirde aylık band genişliğini aştığımızda sitemiz diğer ayın başlangıcına kadar kapalı kalıyor. Bu da hit kaybetmemize yol açacaktır.
Hostu hallettik. Sırada domain var. İnternetteki tüm domainler ICANN adlı kuruma bağlıdır. Diğer tüm domain satan firmalar en dolaylı yoldan ICANN ‘ın bayisidir. Türkiye’de de bir çok domain bayi firması bulunmaktadır. Ortalama domain fiyatı 15 TL ‘dir fakat farklı firmaların getirmiş olduğu kampanyalarla bu fiyatta değişme olabilir.
Hostu ve domaini satın aldıktan sonra yapmamız gereken WordPress dosyalarımızı bir FTP aracı ile hostumuza gönderip kurulum yapmak. İnternette WordPress kurulumuyla ilgili resimli dökümanlar yer almakta.
 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.