Ana Sayfa Günlük hayat Blog yazmaya başlamadan.. #2

Blog yazmaya başlamadan.. #2

0
Bu yazıda da yine bir konunun altını çizeceğim:
Kendimize ait host + domain üzerinden blogumuzu yayınlamanın önemi ! Yani ücretsiz servislerin başımıza daha sonra ne gibi sorunlar açabileceğini , kendimize ait host ve domainimiz olursa bunun bize ne gibi avantajları olabileceğini tartışacağız.
 
Öncelikle genelleme yapmasam da bir gözlemimi söylemek istiyorum . Blog yazmaya yeni başlayacak olan arkadaşlar , internetteki ücretsiz blog servislerinden faydalanıp host ve domaine para vermemeyi akıl kârı olarak görürler. Tamam , bir yere kadar öyledir. Hiç bir şeye para ödemiyorsunuz , size bir alan veriyorlar , bir subdomain alıp blog ile yayın veriyorsunuz. Fakat bunların eksilerini baştan görememenize rağmen sonradan çok iyi göreceğinizi biliyorum. Öncelikle özelleştirme şansınız pek olmayacak. Nedir bu özelleştirme ? Demek istediğim ; tema ve eklenti kurulumları çok kısıtlıdır. Template üzerinde özgürce dolaşamazsınız , istediğiniz kısmı editlemeniz ancak bir hayal olabilir. Fakat host kendinize ait olsa istediğiniz dosyalarla oynar , değişiklik yapabilirsiniz. Resimlerinizi veya başka dosyalarınızı kendi hostunuzda saklayabilirsiniz.
Bu tür servislerin bir diğer eksisi ise , yakın zamanda da şahit olduğumuz domain banlanma olayı. Blogspot domaini Türkiye’de engellendi ve bütün blogspot bloglarına ulaşılamaz oldu. Bu çok talihsiz bir olay olmasıyla birlikte zaten gayet mümkün bir olay olarak görünüyordu.
 
Benim ve çoğu blogcunun genel kanısı , ücretsiz blog servisleriyle açtığınız bloglarda özgürleşemezsiniz , kısıtlı kalırsınız. Bu da sizi rahatsız eder. Ayrıca uzun süre ücretsiz serviste yazdıktan sonra , kendi hostunuza geçmek istediğinizde tüm yazılarınızı taşımak oldukça zor olacaktır. Öncelikle ücretsiz servis blogunuzdaki yazıları temizlemeli ve Google belleğinden dışarı atmalı , daha sonra yazılarınızı tek tek yeni hostunuza taşımanız gerekecek. Ancak böyle kopya içerik gibi görünmekten kurtulabilir ve yazılarınızı yeni hostunuza başarıyla aktarabilirsiniz. Ücretsiz blog servisinde uzun süre birçok yazı yazdıysanız , bu sizin için çok zahmetli olabilir.
 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.