Tanıtım Yazısı Nedir?

0
Tanıtım Yazısı Nedir?
Tanıtım Yazısı Nedir?

Sitenizi veya işletmenizi internette daha görünü hale getirmek için birçok yöntem kullanabilirsiniz. Bu yöntemlerin birleşim noktası ise SEO’dur. Tanıtım yazısı ise hem SEO’ya etkisiyle hemde reklam niteliği sayesinde bir sitenin arama motorlarında veya ilgili anahtar kelimelerde ön plana çıkmasında oldukça etkilidir. Peki bu tanıtım yazısı tam olarak nedir, görelim.

Tanıtım Yazısı Nedir?

Tanıtım yazısı mantığının temeli sitelerde yazılan blog yazılarında 3. taraf bir sitenin backlinki verilerek reklam niteliği taşımasıdır. Backlink ise sitenin anahtar kelimelerine o sitenin linkini vererek oluşturulur. Tanıtım yazısını yayınlayan site SEO anlamında başarılı ve arama motorunda otoriter bir site olmalıdır. Siz başarılı bir tanıtım yazısı yazarak veya yazdırarak o siteyle anlaşıp ücret karşılığı içinde sizin linklerinizi bulunduran bir yazı yayınlatabilirsiniz. Temelinde tanıtım yazısı budur.

Biraz daha tanıtım yazısını örneklendirmek gerekirse;kahve imalatı yapan bir firma düşünün. Bu firmanın kurumsal bir web sitesi var. Tarih ve bilgilendiirici yazı yazan otoriter bir siteyle anlaşarak başlığı “Türk Kahvesinin ilginç tarihi” adında bir yazı yayınlaması için anlaşıyor. Bu yazının içindeki Türk Kahve alımı, siparişi kelimeleri gibi anahtar kelimelere ise bu firmanın web site linki ekleniyor. Bu saye de kurumsal sitenin hem SEO’su gelişirken hemde o otoriter sitenin takipçileri tarafından tercih edilmeye başlar.

arama motoru ve tanıtım yazısı nedir
arama motoru ve tanıtım yazısı nedir

Bir diğer örneğimiz ise direk bu yazıyla ilgili. Tanıtım yazısı aslında web sitelerde okuduğunuz ilgi çekici yazılardan farkı yoktur. Örneğin şimdiki yazımızın ismi “Tanıtım Yazısı Nedir?”, biz bu yazıyı eğer tanıtım yazısı olarak yayınlamak isteseydik; az sonra tanıtım yazısı nasıl alını, nasıl yazdırılır başlıklarında reklam amaçlı tanıtım yazısı satan bir sitenin bolca linki verirdik. Yanı tanıtım yazısının normal bir yazıdan farkı genel olarak link ve reklam vermedir.

Tanıtım Yazısı Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir otoriter siteyle anlaşıp tanıtım yazısı yayınlanırken bu yazıyı kimin yazacağı da önemlidir. Bazı siteler tanıtım yazılarının ücretini de dahil ederek sizle anlaşırken bazı siteler ise tanıtım yazısının sizin tarafınızdan verilmesini isteyebilirler. Bu hususta tanıtım yazısını az sonraki başlıkta söyleyeceğimiz Webmaster platformlarından birinden makale yazarıyla anlaşarak yazıdırabilirsiniz. Onun haricinde bu yazıyı sizde yazabilirsiniz. Gelin tanıtım yazısı yazarken dikkat edilmesi gerekenleri görelim.

seo tanitim yazisi
seo tanitim yazisi
  • En dikkat edilmesi gereken husus, yazının özgün olmasıdır. Yazının ilgi çekiciliğiyle beraber özgün olması yayınlanan site ve yazının ön plana çıkması konusunda oldukça önemlidir.
  • Yazıya eklenecek backlinkler sizin sitenizin anahtar kelimelerine eklenmelidir. Sitenizi en iyi tanımlayan hedef anahtar kelimelerinizi her 150 kelimeye bir olmak üzere linkleme yapmanız hem SEO hem de ziyaretçi çekme açısından gayet yararlı olacaktır.
  • Üst maddede geçtiği gibi her 150 kelimede bir backlink kullanmalıyız. Yazının ortalama uzunuluğu ise 250-500 kelime aralığında olmalıdır. Bu sebeple yazıda 2 veya 3 link bulunması idealdir.
  • Normal yazılardaki gibi tanıtım yazılarında da medya içeriği önemlidir. Ancak verilen medyaların boğucu olmaması ve yazı bütünlüğünü engellememesi daha çok desteklemesi gerekir.

Tanıtım Yazısı Nasıl Alınır?

Tanıtım yazınızı yayınlamak için anlaşacağınız siteyi veya yazınızı yazdırarak makale yazarlarını genel olarak webmaster aracı platformlarında bulabilirsiniz. Onun haricinde ise tanıtım yazısı hizmeti veren özel kurumsal sitelerle de anlaşabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse de; Wmaraci, bionluk, r10 gibi webmaster alanında köklü platformlarda tanıtım yazısı satan ve yazan bir çok kişiyle anlaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.