backlink seo arttırma
Site İçi Linklemenin Seo İçin Önemi Nedir

İyi bir web site oluşturmak zahmetli, maliyetli ve zaman isteyen bir uğraştır. Onun haricinde ise siteler arasında her zaman üst sıralara çıkma yarışı vardır. Bu rekabet ise çoğumuzun bildiği gibi SEO’dan geçiyor. Bu yazımızda uçsuz bucaksız bir deniz olan SEO konusuna çok girmeden yazı içindeki linklerden ve link türlerinin niteliklerinden bahsedeceğiz. Bu link türlerinden site içi linklemenin SEO için önemi nelerdir ayrıca değineceğiz.

Daha önce dış linklemenin öneminden yani “backlink“ten bahsetmiştik. Yine biraz değinecek olursak sitemiz indeks aldıkça farklı sitelerden hem ziyaretçi kazanıyoruz hem de Google botlarından daha çok değerlendirme alabiliyoruz. Bu sayede SEO seviyemiz artıyor.

Sitemizi geliştirmek ve ön sırala çıkabilmek için bu bahsettiğimiz baclinkler gibi birçok yönteme başvurabiliyoruz. Bu yöntemler tanıtım yazısı olabiliyor, bannerlar olabiliyorlar, reklamlar olabiliyor. Bunlar için büyük mevlalar da ödeyebiliyoruz. Hem etkileşimimizin artmasın hem de SEO için bunlar gerekli diye düşünüyoruz. Evet, belli ölçüde haklıyız ancak bu kadar şey yaparken önümüzde duran oldukça önemli bir noktayı kaçırıyoruz. Yazımızda kendi site içi linklemeleri çoğu zaman ya unutuyoruz ya da az yapıyoruz. Gelin bu konun önemine yakından bakalım.

Site İçi Linklemenin Seo İçin Önemi

Optimizasyon Nedir?
Site İçi Linklemenin Seo İçin Önemi Nedir

Site içi linkler yazımızı okuyan kişiyi bizim sitemizde kalmaya iter. Google bu veriler sayesinde sitemize daha çok index yollar. Ayrıca her yeni yazımızda eklediğimiz iç link sayesinde o yazımıza Google botları tekrar giderek index yani inceleme atarlar. Bu da her iki yazının ve sitenin SEO’suna oldukça yarar sağlar.

Ayrıca bu site içi linkleri uygularken bazı farklı yolları denemek bize daha fazla yarar sağlayabilir. Bu konu hakkında önemi yansıtan bazı taktikler vereceğiz.

On-Page SEO Rehberi (Site içi seo rehberi) 17
Site İçi Linklemenin Seo İçin Önemi Nedir

Yazınıza buton ekleyin ve bu buton ziyaretçiyi başka yazınıza yollasın. Sanırım şimdiye kadar hep yazı içerisinde anahtar kelimelere vs., linkleme yaptınız. Hiç yazınızın sonuna veya orta kısımlarına bir buton eklemeyi düşündünüz mü? Buton eklemek ziyaretçiye o butona tıklamak için teşvik edecektir. Bir diğer maddemiz ile de aslında alakalı sayılır ziyaretçinin merakı ve ilgisinden yararlanmalıyız.

Alakalı ve ilgi çekici linkler kullanalım. Az önce ki madde de bu taktiğe oldukça benzer. Bu konuda ziyaretçiyi verdiğimiz linke tıklaması için yönlendirmeliyiz. Bu konuda da ziyaretçinin beklentisini kullanarak yazının konusuna çok yakın benzer yazımızı tam da can alıcı ve alakalı noktalar yerleştirmeliyiz. Okur tam merak ettiği noktayı okurken daha da aydınlanmak için daha merak uyandıran bir yazı başlığını yani linkini görünce tıklamak isteyebilir.

Bir diğer önerimiz ise geriye dönük düzenlemelerinizde çok görüntülenen yazılarınızdan başlayın. Bunu dememizin sebebi geriye dönük site içi linki az olan yazılarımız çoksa hepsine tek tek uğraşmak yerine daha çok görüntülenenlere öncelik vererek düzenleyebiliriz. Bu sayede eklediğimiz site içi linkler daha yararlı olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.