NoFollow nedir ? Neden kullanılmalı ? Nerelerde kullanılmalı ?

0
350

Nofollow parametresi arama motorlarının tanımladığınız site urlsini taramamasını sağlar. Diğer bir deyişle bu siteye güvenmiyorum, sakın gitme oraya ve benimlede ilişkilendirme demiş olursunuz. Ancak ben sitenizdeki içeriklerinizde ve makalelerinizde dışarıya verdiğiniz bağlantılar için nofollow etiketi kullanmanızı kesinlikle önermiyorum.

Nofollow ne anlama gelir?

NoFollow kabaca güvenilmeyen anlamına gelir. Googlenin sıralama algoritması için gerekli olan backlink ağlarında, nofollow ile işaretlenen linklerin site sahibine faydası olmayacaktır. Sizede olmayacaktır ancak en azından spam sitelere üzerinizden kazanç imkanı vermemiş olacaksınız.

Nofollow neden kullanmamalıyım ?

Nofollow kullanımı için kendi kategori sınıfım var, bu tarz bir sınıfı sizede öneriyorum. Sitenizdeki her bağlantıya nofollow eklemeniz bir nevi sizi kötü gösterecektir. Düşünsenize sitenizden dışarıya verdiğiniz 50 linkten 45 i nofollow ile etiketlenmiş. Google ye bir nevi işaret vermiş oluyorsunuz, sitenizden verilen linklerin sorumluluğunu kabul etmiyorsunuz, buda kullanıcının yararına olmayacak paylaşımlara yer veriyor olabileceğiniz anlamına gelir.

Güvenmediğiniz linklere nofollow etiketini ekleyin: Bu sitenize backlink veya spam için atılmış yorumlar olabilir, ziyaretçi defterlerinizdeki bağlantılar olabilir ve sitenizde üye girişi yada üye ol sayfaları gibi google botlarının boş yere zamanını alacak ve gereksiz sayfaların taranmasını önleyecek bağlantılar olabilir.

Ancak bunun dışında kalan güvenilir ve kaynak gösterilebilecek linklere nofollow etiketini eklemeyin. Bu en azından googleye, bakın ben güvenilir linkler paylaşıyorum, içeriklerimi ve bağlatılarımı kontrol ediyorum izlenimi verebilir.

Nofollow nerelerde kullanılmalı?

Nofollow, spam oluşturabilecek yorum, ziyaretçi defteri gibi alanlarda, google botun içerik bulamayacağı site içi sayfalarınızda (Örnek: giriş, üye ol, mesaj gönder v.s sayfalarında), güvenilir seviyenizden aşağıdaki sitelere verdiğiniz linklerde/sayfalarda kullanabilirsiniz.

Aklıma geldi yazmak istedim, nofollow kullanmayın önerim bir teoridir. Ancak kullanacağınız sayfalarıda yukarda belirttim, dikkate almanızı öneririm.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.