Google’nin website sahipleri için hazırladığı pagespeed testinde başarılı olmak için çabaladığınızı biliyorum. Eğer bu yazımıza denk geldiyseniz bu arayışınız hala sonuçlanmamış demektir. İyi haber size sadece parmaklarınızı şıklatarak %250 oranında pagespeed puanınızı artırmanın yolunu söyleyeceğim..

Neden Pagespeed ?

Pagespeed uzun yıllardır google tarafından geliştirilen ve son dönemde de bir çok farklı özelliği bunun üzerinden sunmaya başladığı harika bir puanlama sistemidir. Bu puanlama oranlarına göre sitenizin kullanılabilirliğini ve kullanıcı etkileşimini analiz edebiliyorsunuz. Bunun iyi tarafı bu testlerden geçtiğinizde sitenizin kullanıcı etkileşimine hazır olduğu anlamına gelir, aksi durumda size düzeltmeniz gereken koşulları söyleyerek iyileştirme çalışmalarınızda size yol gösteriyor. Hal böyleyken biz site sahipleri için google pagespeed test aracı bir nimet haline geliyor. Tabi geçmemiz gereken birde engel. Buna tatlı bir engel diyelim, çünkü bu testler kullanıcılarımızın daha iyi bir etkileşim göstermesine yardımcı olacağı için ilk izlenim iyi yönde olacaktır. Bunun mantığını irdelemeye gerek yok. Müşteri memnun kalırsa tekrar gelir, başkalarına anlatır size yeni müşteriler kazanır. Burda bize müşteri gönderen google, sitemizi önerende kullanıcılarımız oluyor.

Hadi pagespeed puanımızı 2’ye katlayalım

Bu konuda sizlere google pagespeed puanınızı artırmanız için 10larca yöndem söylemeyeceğim, bu başka bir konunun makalesi olsun. Burda google pagespeed puanınızı 2 ‘ye hatda 3 ‘e katlamanın basit yolunu söyleyeceğim ve sizde bu yolla alternatif yöntemler geliştirerekpuanınızı %100 e yaklaştırabilirsiniz. Yöntemim çok basit, sitenizde kullandığınız google adsense yada türevi reklam kodlarını ve site istatistik kodlarını (google analistik gibi) kaldırıp kaydedin. Hadi şimdi google pagespeed puanınıza tekrar bakın. Bakmaya üşeniyorsanız aşağıda size google reklamlar olduğundaki hali (solda) ve google reklamları, google analistik kodlarını kaldırdığım halini (sağda) görebilirsiniz.

Yukardaki testi makaleci.com sitesinde bulunan bu yazı ile yaptım. Bu yazıda da bayağı bir resim var bunuda göz önüne alarak inceleyebilirsiniz. Testimin sonucunda da gördüğünüz gibi google pagespeed puanı nerdeyse %300 e yakın artmış oldu. Bunun bir çok nedeni yada etkeni var ancak şuna kısaca değinmek istiyorum. Google, pagespeed test aracıyla bize yardımcı olmak istiyor ancak bir yandan da google reklamlar yada google analistik ile siteye bir yük bindiriyor. Burda bir çelişki var gibi görünebilir ancak bunun bir açıklaması olduğundan eminim. Aslında google adsense reklamları sayfanın yüklenme hızını etkilemiyor. Sayfa açılıyor ve reklamlar asenkron şekilde sonrada yüklenerek geliyor. Burda reklamların etkilediği konu, kullanıcının etkileşiminin gecikmesi. Etkileşimin gecikmesi doğru orantılı sayfa açılış hızınıda etkilemiş oluyor.

Sadece google pagespeed puanımız yükselsin diye google adsense reklamlarını kaldırmamız mümkün olamıyor. Malesef sunduğumuz hizmetin yada yayıncılık için gerekli olan harcamaların bir şekilde ödenmesi gerekiyor ve çok büyük bir kazanç olmasada sunucu, donanım, domain yada yazar arkadaşlar için kaynak sağlayabiliyor. Bu basit karmaşıklığın yine google tarafından çözüleceğinden eminim, sadece sabırlı olmamız ve güncel teknolojileri takip etmeye devam edelim. Özellikle googlenin website sahiplerine olan ihtiyacından dolayı yaptığı yenilikleri yada önerileri okumak yada izlemek için zaman ayırın.

Güncel kalın ki güncel kalın. (Bu ne biçim bi slogan oldu, gaz verim derken paradoksamı soktum sizi)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.