Adobe XD Nedir Ne İşe Yarar
Adobe XD Nedir Ne İşe Yarar

Bir sitenin arama motorlarında, bir mobil uygulamanın mağazalarda ön plana çıkması için en önemli hususlardan biri kullanıcı deneyimidir. Adobe XD (Adobe Experience Design) programı ise kullanıcı deneyimini geliştirme odaklı, temelinde arayüz ve kullanılabilir araç tasarımı uygulamasıdır. Adobe adı altında en genç tasarım programlarından Adobe XD nedir, ne işe yarar, nerelerde kullanılır; yazımızda görelim.

Adobe XD Nedir?

Çoğumuzun bildiği üzere arama motorları ve özellikle Google bir siteyi ön plana çıkartma konusunda kullanıcı deneyimini oldukça önemser. Bu sebeple bir sitenin ön plana çıkması sadece içeriğin SEO’ya uygun olmasından dolayı değildir. Aynı şekilde site arayüzünün ve kullanılabilir araçlar kullanıcı memnuniyetine sahip olması gerekmektedir. Dijital ortamın bu ihtiyacına çözüm olan programlardan biri ise Adobe XD (Adobe Experience Design) programıdır.

Adobe XD Kısa Tarihi Nedir

Experience Design Programı Adobe tarafından 2016 yılında bu alanda önemli bir yere sahip Sketch programına benzer şekilde çıkartılmıştır. Şuan en büyük rakibi olan Sketch ile çoğu benzer özelliklerin yanında temel farkları ise platform desteğidir. Sketch sadece Mac işletim sistemlerinde çalışırken Adobe XD Windows, Mac, İos ve Android işletim sistemlerinde çalışabilmekte. Temel sebebi platform desteği olan XD, benzer desteğe sahip uygulamalar arasından ön plana çıkmasının nedeni ise gelişmiş imkanları ve tüm Adobe ailesinde olduğu gibi durmadan güncelleme almasıdır.

Adobe XD ve Sketch
Adobe XD ve Sketch

Vektör tabanlı bir tasarım uygulaması olan Adobe XD, web sitelerine ve mobil uygulamalara kullanıcı deneyimi tasarlayabilme amacıyla üretilmiştir. Bu amaca uygun olan basit arayüzüyle, canlı ön izleme gibi birçok gelişmiş özellikleriyle başarılı bir iş de çıkarmaktadır.

Adobe XD Ne İşe Yarar?

Adobe XD ne işe yarar, diye sorduğunuzda web ve mobil uygulama kapsamında birçok cevap bulabilirsiniz. Bir siteye veya uygulamaya girdiğinizde arayüzde gördüğünüz size kolaylık sağlayan tüm araçlar veya arayüzün kendisini bu program sayesinde vektör tabanlı olarak inşa edebilirsiniz.

Adobe XD nedir ne işe yarar
Adobe XD nedir ne işe yarar

Siteniz veya uygulamanız için göze hoş görünecek veya ayrı bir kullanıcı deneyimi sunabilecek animasyonlar, araçlar, kısayollar gibi aklınıza gelebilecek tüm deneyimler için Adobe XD uygun bir programdır. Bu program 2016 yılında çıkana dek bu alandaki ihtiyaçlar Adobe Photoshop tarafından idare edilmeye çalışılıyordu. Ancak Photoshop direk olarak bu alanı amaçlamadığı ve pixel tabanlı bir tasarım uygulaması olduğu için Adobe, XD uygulamasını piyasaya sürdü.

Adobe ailesi altında tüm programlarda olduğu gibi XD’de diğer Adobe’lerle sekronize çalışarak güzel tasarımlar çıkartmanıza yarıyor. Bu konuda ise dediğimiz gibi Photoshop kullanılırken vektör tabanlı Illistrator programı da oldukça tercih edilebilir.

Adobe XD Nerelerde Kullanılır?

Adobe XD Nerelerde kullanılır
Adobe XD Nerelerde kullanılır

Adobe XD programında üretilen arayüz ve araçlar için ekstra bir lisans ücreti istenilmemektedir. Diğer uygulamaları gibi belli bir ücretle, aylık ve yıllık abonelikle satılan XD; Adobe tarafından ayrı bir lisans ücreti talep etmemektedir. Bu sayede birçok sektörde ve iş hayatında Adobe XD’yi görebiliriz.

Adobe XD alanında başarılı ancak 2016 yılında çıkması ve hala oldukça genç olması sebebiyle tam yaygın değil. Profesyonel anlamda daha çok Sketch programı şuan kullanılmakta ancak Adobe, hiç bir zaman yerinde saymamakta ve her güncellemesinde dişe dokunur yenilikler getirmektedir. Yıllar geçtikçe XD’nin alanında profesyonel anlamda daha yaygın kullanılacağını düşünüyoruz.

***

Benzer Yazılarımız

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.