Adobe Substance Nedir
Adobe Substance Source

Bu yazımızda internette Türkçe olarak kaynağı az bulunan bir programı daha doğrusu bir program ailesini inceleyeceğiz. Bu program 3D tasarım alanındaki önemli isimlerden Adobe Substance veya sadece Substance olarak geçmekte. Bu ailenin şuanlık 4 ayrı önemli tasarım uygulaması vardır. Peki bu programlar Adobe Substance Painter, Designer, Source, Alchemist nedir ne işe yarar , nerelerde kullanılır; gelin görelim.

Adobe Substance Nedir

İnternette araştırma yaptığınızda genel olarak Adobe Substance adıyla bu program ailesini bulamazsınız. Bunun sebebi ise Adobe’ye sonradan katılan programlar arasında en yeni programlar olması diyebiliriz. Substance programlarının geliştiricisi Allegorithmic firması geçtiğimiz yıl 2019’un ocak ayında Adobe tarafından satın alındı. Adobe bu firmayı ve programlarını satın alarak kendi bünyesindeki 3 boyutlu tasarım ağını arttırmış oldu.

Dediğimiz gibi Substance ailesinin temel amacı 3 Boyutlu çalışmalar tasarlamak. Bu amaçla piyasaya sürülmüş onlarca program olsa da Substance bize sunduğu imkan ve kalite sayesinde oldukça ön plana çıkmakta. Substance ailesinin altındaki programlar sayesinde istediğiniz sektör için 3 boyutlu çalışmaları sınırsız imkanla üretebilirsiniz.

Adobe Substance
Adobe Substance Nedir

Substance Ne İşe Yarar, Nerelerde Kullanılır?

Substance 3B tasarım uygulamaları, 3 boyutlu çalışmaların ihtiyaç olduğu tüm sektörlerde kullanılabilir. Substance uygulamalarından Painter sayesinde 3 boyutlu çalışmanıza istediğiniz doku boyamasını veya doku üzerinde eskitme, aydınlatma gibi etkileri oluşturabilirsiniz. Designer sayesinde de bu 3 boyutlu maddeleri tasarlayarak ve ürettiğiniz dokuları da kullanarak format sıkıntısı çekmeden ister oyun motorlarına, ister film motorlarına veya istediğiniz çalışma ortamına kolayca aktarabilirsiniz.

Peki bu sektörlere örnek vermek gerekirse en önemli örnekleri görelim;

  • Oyun
  • Film
  • Ürün Tasarımı
  • Moda – Tekstil
  • Mimari
  • Ulaşım – VR, AR
Adobe Substance nedir, ne işe yarar
Adobe Substance nedir, ne işe yarar

Oyun ve filmler konusunda birçok firma ve stüdyo bu uygulamayı kullanmakta. Aklınıza gelebilecek yüksek grafikli oyunlardan en büyük bütçeye sahip filme kadar bu programın imzası görülebilmekte. Ürün tasarımı alanında ise telefon kılıfları veya teknolojik aletlerin görünümünü tasarlama konusunda yine bu uygulama rahatça kullanılabilir. Yine ürün tasarımına benzer olarak Moda ve Teksit ürünleri de bu uygulamayla önce dijitalde sonrasında tekstil fabrikalarında üretimler gerçekleşmektedir. Bunlara ek olarak mimarı ve ulaşım sektörlerinde de bir proje öncesi tasarımı yine bu uygulamayla 3D şekilde tasarlayabilir ve ön izleyebilirsiniz.

Substance Programları Nelerdir?

Substance 3D tasarım alanında ihtiyacınız olabilecek her alan için bir uygulama üretmiş durumda. Yani Substance ailesini kullanarak aklınızdaki veya hayalinizdeki sınırsız imkanla tasarlayabilirsiniz. Substance programları toplamda şuanlık 4 tanedir. Allegorithmic firmasına sahip olan bu uygulamalar Adobe’nin bu firmayı satın almasıyla da Adobe Creative Cloud çatısı altına geçmiştir. Gelin bu progralar nedir bir görelim.

  • Substance Designer
  • Subsstance Painter
  • Substance Alchemist
  • Substance Source

Bu programların en önemlisi ilk iki sırada bulunan Designer ve Painter programları. “En Önemlisi” dememizin sebebi ise oluşturacağınız projeyi önce Designer ile tasarlamanız ve diğer uygulamalarla ürettiğiniz veya indirdiğiniz dokuları Painter ile boyamanız olarak bir sıraya sahip olmalarıdır. Dediğimiz gibi Alchemist ve Source programları da temel olarak dokuları tasarlamanıza veya bir kitaplık haline getirip paylaşmanıa yaramakta. Gelin bu programlara bir bakalım.

Adobe Substance Designer Programı Nedir, Ne İşe Yarar?

Adobe Substance Designer ve Painter İş Birliği
Adobe Substance Designer ve Painter İş Birliği

İstediğiniz bir alan için üretmek istediğiniz obje veya ambiyans için öncelikle Substance Designer programında çalışma yapmanız gerekmekte. 3 boyutlu çalışmalarınızı blueprint alt yapı örgüsüyle beraber bir kodlama yapısına oturtarak üzerinde diğer uygulamalar sayesinde yapmış olduğunuz etkiler dahil başka bir programa kolayca aktarılabilir.

Oyun sektöründe örnek vermek gerekirse en çok Unreal Engine ile uyumlu çalışan program ailesinde yaptığınız çalışmalar kolayca format sorunu olmadan oyun motoruna aktarılabilir. Sonuç olarak Adobe Substance programı ile tasarladığınız proje diğer Substance programlarının etkisiyle devam etmekte. Sıradaki uygulamamız Substance Painter nedir, görelim.

Adobe Substance Painter Programı Nedir, Ne İşe Yarar?

Adobe Substance Painter

3 boyutlu tasarım uygulamaları arasındaki en ayrıntılı doku yerleştirme yapabileceğiniz program Substance Painter programıdır. Doku boyama, düzeltme, aydınlatma veya eskitme gibi birçok özelliğe bu programla ulaşabilirsiniz. Verdiğimiz şu linke giderek resmi sitedeki görseller size oldukça açıklayıcı olacaktır.

Adobe Substance Alchemist Nedir, Ne İşe Yarar?

Adobe Substance Alchemist Nedir
Adobe Substance Alchemist Nedir

Substance Alchemist ve Source uygulamaları temel olarak size doku çeşitliği ve doku üretme imkanı sunmakta. Bu programlar arasında Substance Alchemist programı gerçek hayatta çekilmiş 2 Boyutlu bir dokuyu dijital ortama maksimum gerçeklikle aktarmanızı ve projelerinizde kullanmanızı sağlar.

Alchemistle ürettiğiniz dokuları kolay bir şekilde Painter ve Designer uygulamarında kullanılabilir isterseniz direkt olarak Unreal Engine oyun motorlarına da aktarabilirsiniz. Bu tarz dokular üreterek Unreal Engine’in mağazasında da satış yapma imkanınız bulunmakta.

Adobe Substance Source Nedir, Ne İşe Yarar?

Adobe Substance Nedir
Adobe Substance Source Nedir

Source kelime anlamı zaten kaynak anlamında olduğu için program adından belli olacak şekilde size temel olarak doku kaynağı sunmakta. Kullanılabilir dokular dışında diğer tasarımcıların dokularını da bu programdan satın alabilir, indirebilir kendi doku kütüphanenizi yapabilirsiniz. İster Alchemistle bir doku üretin ister hazır dokuları bu program aracılığıyla kullanın veya ürettiğiniz dokuyu burada kütüphanenize ekleyin.

***

Benzer Adobe Programları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.