adobe spark nedir
adobe spark nedir

Adobe geçtiğimiz bir kaç yıldır İpad ile uyumlu uygulamaları çıkartmaya başlamıştı. Bunlardan biri daha önce incelediğimiz Adobe Fresco, bu yazımızı da inceleyebilsiniz. Onun haricinde yine bu yıllarda Adobe 3 farklı uygulama çıkarttı. Bunlar Adobe Voice, Adobe Slate,  Adobe Post uygulamalarıydı. En son bu uygulamalarda Adobe Spark uygulama paketi altında birleştirildi ve isimleri değişti. Peki bu Adobe Spark Nedir, Ne İşe Yarar, nerelerde kullanılır: yazımızda görelim.

Adobe Spark Nedir?

Adobe Spark paketi sosyal medya ve web tabanlı sosyal ağ grafikleri, web hikayeleri veya animasyon videoları oluşturma gibi birçok pratik imkan sağlamakta. Daha önce paylaşılan az önce saydığımız 3 uygulama ise yine bu temel fikire sahip olarak 3 ayrı alanda imkan sunmaktalardı.

Adobe Spark nedir
Adobe Spark nedir

Daha önce Adobe Voice adıyla piyasaya çıkan uygulama hareketli videoları ve grafikleri tasarlamanız için kullanılıyordu. Adobe Spark paketi dahilinde yeni ismi ise Adobe Spark Video oldu. Bir diğer uygulama ise Adobe Slate programıydı ve bu uygulama da daha çok metin odaklı projeler için kullanılmaktaydı. Adobe Slate’in yeni ismi ise Adobe Spark Page halini aldı. Bu üçlünün sonuncusu ise eski ismiyle Adobe Post yeni ismiyle Adobe Spark Post halini aldı. Bu uygulama ise sosyal ağ ve medyalar için pratik gönderi hazırlama ve paylaşma için kullanılıyor.

Adobe Spark Ne İşe Yarar?

Bu üç uygulama Adobe Spark adı altında birleştirildi ve web tabanlı gönderiler, sayfalar gibi dijital ortam ihtiyaçlarını karşılayacak basit bir uygulama paketi haline geldi. Bu paketin bize sundukları tamamen dijital bilgiye sahip olmadan etkileyici projeler oluşturmak. Bu uygulamalar birleştirildikten sonra Adobe Spark’ın bir web sürümü de paylaşıldı ve bu sayede telefonda devam ettiğiniz bir projeyi bilgisayarda tamamlayabiliyorsunuz.

adobe spark ile tasarim
adobe spark ile tasarim

Adobe Flash sonrası hem web tabanlı hem sosyal ağlar için oldukça büyük bir imkan sunacağı düşünülen programın bazı eksikleri de bulunmakta. Bunların başında uygulamaların Android sürümünün olmamasını ekleyebiliriz. Daha sonrasında kendi web siteniz için tasarladığınız bazı projelerde şuanlık kısıtlama uygulanabiliyor. Şuan uygulamalar ücretsiz ancak hala Creative Cloud ve web sürümünde premium abonelik bulunmakta.

Uygulamaları buradan görebilir, indirebilir veya ayrıntılarına göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.