adobe premiere nedir
adobe premiere nedir

Dijital ortamın neredeyse tüm ihtiyaçlarına çözüm olaran Adobe Programlarından biri ise Adobe Premiere Pro. Adobe System firmasının ürünleri olan bu programlar dijital ortamdaki grafik, görsel vs. gibi gerekli materyalleri üretebilmenize imkan sunuyor. İşte yine film, video, reklam gibi dijital ihtiyaçlarda hem giriş hem de profesyonel seviye kullanılan program Adobe Premiere. Peki Adobe Premiere nedir, Adobe’nin bu programı ne işe yarar, görelim.

Adobe Premiere Nedir?

Adobe premiere nedir
Adobe premiere nedir

Adobe Premiere temelinde video ve film montaj programıdır. Giriş seviyesindeki amatörler ve profesyoneller dahil dünya çapında en çok kullanılan video düzenleme programıdır. Bu program TV programcıları tarafından kullanıldığı gibi YouTube içerik üreticileri içinde ilk adrestir.

Adobe firmasının en gözde programlarından biri olan Premiere yediden yetmişe video geliştiricileri tarafından kullanılan bide video düzenleme ve montaj programıdır. Alanındaki rakiplerine göre daha basit ve daha çok imkana sahiptir. Basit bir arayüz, karanlık bir çalışma alanına sahiptir. Kullanmayı öğrenmek oldukça basit ancak bu programda üretebileceğiniz eserler profesyonel düzeydedir.

Adobe Premiere Ne İşe Yarar?

Adobe Premier nedir ne işe yarar
Adobe Premier nedir ne işe yarar

Adobe programlarının çoğunda bulunan bir özellik Premiere’de de bulunmakta ve alanındaki programlardan ön plana çıkmasını sağlamaktadır. Bu özellik ise desteklediği format çeşitliliğidir. Size elinizdeki her formatta ki video ve müzik materyalerrini bu programa atarak filme dahil edebilir oluşturduğunuz içeriği ise istediğiniz formatta dışarı aktarabilirsiniz. Dışarı aktarma konusunda ise ister bilgisayarınıza ister CD ve DVD’ye aktarabilirsiniz.

Adobe Premiere sizlere bir video düzenleyici adına birçok imkan sağlamakta. Filminizi kesme, ekleme, maniple etme, görsel efektler ekleme gibi birçok özelliği size sunmakta. Bu özellik ve imkanlara ek olarak genellikle Premiere, Adobe After Effects ve yer yer Adobe Photoshop ile de kullanılmaktadır. Özellikle After Effecst sayesinde birçok sıra dışı efekti projenize ekleyebilirsiniz.

Sekronize çalışmak
Sekronize çalışmak

Yukarıda da söylediğimiz gibi Adobe programlarının diğerleriyle sekronize çalışarak profesyonel çalışmalar elde edebilirsiniz. Onun haricinde Adobe Premiere, ses ve görsel efekt ekleme konusunda biraz geri kalabiliyor. Ancak yine dediğimiz gibi After Effects gibi Adobe programlarıyla sekronize çalışarak bu farkı kapatabiliyor hatta büyük farklar oluşturabiliyorsunuz.

Adobe Premier Pro şuan uygun bir ücretle aylık veya yıllık abonelikle satılmakta. Buna ek olarak farklı paketlerle After Effects veya Photoshop programlarını dahil eden paketleri alarak daha çok kar edebilirsiniz. Satın almak konusunda kararsızsanız bu linke giderek deneme sürümünü kullanabilirsiniz.

***

İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.