adobe photoshop nedir
adobe photoshop kısayolları

Teknoloji ve internet gün geçerek ilerledikçe grafik ihtiyacı da bir o kadar artmaktadır. Grafik dediğimizde ise aklınıza görsel anlamda fotoğraf, reklam, çizgi roman gibi birçok içerik gelebilir. Aklınıza gelen neredeyse tüm grafiklerde Adobe Photoshop’un parmağını görebilirsiniz. Gelin dünyaca ünlü bu Adobe Photoshop nedir, ne işe yarar; görelim.

Adobe Photoshop Nedir?

İsmini üretici firmasından alan ve genel olarak photoshop konularında kullanılan Adobe Photoshop programı temel olarak bir resim düzenleme programıdır. Ancak dediğimiz gibi temeli ne kadar resim editörü olsa da bu temelin üzerine gökdelenler dikilmiştir. Bu programla grafik adı altında birçok projeyi tasarlayabilir, oluşturabilir, düzenleyebilirsiniz. Genel anlamda hazır materyallerin, resimlerin düzenlenmesinde veya üstünde çalışılmasında daha çok kullanılır. Ancak hayal gücünüze bağlı olarak ister boş bir sayfadan ister bir materyal üzerinden kendi eserinizi oluşturabilirsiniz.

adobe photoshop nedir
adobe photoshop nedir

Teknoloji veya internetle ya da iş dünyasıyla alakadar olan neredeyse herkesin az çok ihtiyacı olan görseller ve grafikleri Adobe Photoshop kullanarak oluşturabilirsiniz. Bu programı kullanarak isterseniz ücret karşılığı iş yapabilir, isterseniz ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

Programa biraz teknik anlamla yaklaşırsak, Adobe Photoshop ; şimdiye kadar geliştirilmiş en kapsamlı ve en profesyonel grafik ve fotoğraf düzenleme programı olmayı başarmıştır. Programda dijital projeler dışında fiziksel fotoğraflarda içeri aktarılabiliyor ve düzenlenebiliyor. Bu konuda ise Adobe Photoshop  BMP, GIF, JPG, PCX ve TIF formatları dahil tüm fotoğraf formatlarını da desteklemekte.

Bu programda genel olarak bir fotoğrafta yapılabilecek tüm düzenlemelerin ayrıntılı imkanı bulunmakta. İster fotoğrafınıza efekt ekleyin ister aile fotoğrafınızda fark edilmeyecek şekilde birisini atın veya ekleyin. Kırda koşan bir kızı fotoğrafta kesebilir yerine dağ taş yeşilliği getirebilir veya yeşillikte koşan kızı fotoğrafın başka tarafına taşıyabilirsiniz. Genel olarak manipülasyon ve fotomontaj teknikleriyle eşsiz eserler oluşturabilirsiniz.

Adobe Photoshop Ne İşe Yarar?

Photoshop
Photoshop

Bu soruya cevap vermek için çok düşünmemek gerek. Genel olarak çevrenizde görebileceğiniz tüm görsel ögeleri dijital ortama aktararak bu programda düzenleyebilirsiniz. Veya elde ettiğiniz materyallerden bambaşka projeler üretebiliyorsunuz. Bu projeler iş hayatınız veya kendi ihtiyaçlarınız için de olabilir. En basitinden İnstagramda paylaştığınız fotoğrafları bu programda düzenleyerek göze hoş görünen paylaşımlar yapabilirsiniz.

Adobe Photoshop temel olarak grafikleri düzenlemek için kullanılır dedik, evet. Bu temelin üzerine yazılım ve web tasarım harçları dökülerek ise apayrı bir dünyaya dönüşebiliyor. Photoshop’ta düzenlenen taslaklar bir yazılımın planı olarak kabul edilip üzerine kod yazarak apayrı yazılımlar ve cihazlar oluşabiliyor. Onun haricinde Web tasarımda da aşırı derecede önemli olan bu program bu alanların tam anlamıyla vazgeçilmezi durumda.

Bu programı satın almak ve indirmek için bu linke gidebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.