Adobe Illustratör Nedir Ne İşe Yarar
Adobe Illustratör Nedir Ne İşe Yarar

Dijital ortamın ihtiyaçlarını karşılayan ürünlerin sahibi Adobe’nin gözde tasarım uygulamalarından biri de Adobe Illustrator’dür. Alanında vazgeçilmezlerden biri olan program sadece profesyonel anlamda değil kişilerin günlük hayatlarında da verimli bir şekilde kullanılabilir. Sizde eğer bu programı kullanmayı düşünüyorsanız veya merak etmişseniz, Adobe Illustratör nedir, ne işe yarar; gelin görelim.

Adobe Illustratör Nedir?

Adobe Illutratör, Adobe firması tarafından geliştirilen ve temelinde vektörel grafik tasarım ve çizim programıdır. Vektörel çizim anlamında birçok gelişmiş imkan sağlayan program dünya çapında profesyonellerin ilk tercihlerindendir. Program günümüze kadar 17’den fazla sürümüyle güncelleme alarak sektörde kullanılan birçok programı açık ara geçmiş ve ilk sıralara yerleşmiştir.

Adobe Illustratör Nedir Ne İşe Yarar
Adobe Illustratör Nedir Ne İşe Yarar

Vektörel çizim ve tasarım sektörü kapsamında daha öncelerde Freehand ve CorelDraw programları daha çok kullanılmaktaydı. Ancak Adobe Illustratör kendini her güncellemesinde oldukça geliştirerek imkan ve kolaylık açısından birçok programdan daha kullanışlı hale gelmiştir.

Vektörel Çizim ve Tasarım Nedir?

Vektörel çizim ve tasarım dediğimiz olayı ise bilmeyenler için kısaca açıklayalım. Bir görsel grafiği oluşturan 2 farklı sistem vardır, biri fotoğraflarda kullanılan pikseller biri ise vektörlerdir. Piksel tabanlı görseller ve projeler tekrardan boyutlandırılırken bozulmalar yaşar. Ancak vektöre tabanlı projeler sınırsız sayıda boyutlandırılabilir ve bozulma yaşamaz.

Illustratör ve vektörel çizim nedir
Illustratör ve vektörel çizim nedir

Bu konuya örnek vermek gerekirse en basiti logolardır. Bir giysi firmasının logosunu hem kıyafetlerin üzerinde küçük bir şekilde hem de mağazaların tabelasında devasa şekilde görebilirsiniz. Eğer bu logoyu piksel tabanlı yapsaydınız bir logo çok netken diğer logo bulanık ve net olmayan şekilde olurdu.

Adobe Illustratör Nedir, Ne İşe Yarar?

Adobe Illustratör temelinde vektörel çizim ve tasarım programıdır. Bu program ise aklınıza gelebilecek çoğu vektörel tasarımını yapabileceğiniz bir düzenleyicidir. Adobe Illustratör programı ne işe yarar, sorusuna ise vektörel tabanlı çalışmalarda kullanılır diyebiliriz. Peki bu program hangi alanlarda kullanılabilir, bu programda hangi vektörel tasarımlar yapılabilir görelim.

İllustratör nedir, çallışma alanı
Adobe İllustratör nedir, çallışma alanı

Web tasarım ve grafik tasarım kapsamında birçok alanda bu programı kullanabilirsiniz. Örneğin grafik tasarım yaparak para kazanma yazımızda söylediğimiz işleri kolaylık Adobe Illustratör’de yapabilir ve para kazanabilirsiniz. Bu programın en çok kullanıldığı çalışmalar ise genel olarak kurumsal kimlik çalışmalarının da logo, kartvizit, banner, pankart, afiş, broşür gibi projelerdir. Bu çalışmaların bu programda yapılmasının sebebi ise istediğiniz zaman çalışmanızın boyutunu değiştirebilir ve çeşitli yerlerde kullanabildiğinizdir.

Kurumsal kimlik çalışmalarının yanı sıra web site arayüzü, dergi, kitap, gazete ,reklam, afiş, poster gibi birçok projede de Adobe Illustratörü rahatlıkla kullanabilirsiniz. Adobe şirketinin dijital ortamda ihtiyaç olabilecek tüm çalışmalar için neredeyse bu tarz programı bulunmakta. Grafik tasarım konularında ise Adobe Illustratör kadar Adobe Photoshop da ilgi görmektedir ancak aralarında bir kaç temel fark vardır.

Adobe Illustratör ve Photoshop Farkları

Bu iki program arasında temel bir fark vardır. Az önce bahsettiğimiz vektörel tasarım ve piksel tasarım durumu. Bu bağlamda Illustratör vektörel, Photoshop ise piksel tabanlıdır. Bu sebeple Illustratörde tasarladığınız bir görsel boyutlanıdırılırken bozulmaz ancak Photoshop’ta tasarlanan görseller boyutlandırılırken bozulmalara uğrar.

adobe photoshop nedir
adobe photoshop ve ıllustratör farkları

Az önceki dediğimiz temel farka bağlı olarak ise Illustratör’de hazır çekilmiş fotoğraflar üzerinden düzenleme yapmazsınız. Aynı şekilde Photoshop üzerinden de sıfırdan çizimlerle tasarımlar çok tavsiye edilmez. Daha çok fotoğrafçılar Photoshop üzerinden zaten belli boyuttaki projelerini düzenlerler. Bu fark sonucunda ise şunu diyebiliriz ki; Illustratör boş bir tuvale kendi emeğinizle bir eser çıkarmanıza yararken, Photoshop ise zaten var olan bir eseri kendi dokunuşlarınızla daha güzel şekle veya biçime dönüştürmenizi sağlar.

Bu konuda ise Adobe Photoshop nedir, ne işe yarar; yazımıza da buradan ulaşabilir ve bu iki program arasındaki farkı daha iyi anlayabilirsiniz. Ayrıca Adobe Illustratörü ise buradan indirebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.