Adobe Fresco Nedir
Adobe Fresco Nedir

Adobe’nin en genç programlarından biri olan ve geçtiğimiz yıl içerisinde yayınlanan Adobe Fresco Nedir? Temelinde çizim ve tasarım uygulaması olan ve ilk başta iPad platformu için çıkan program şuan masaüstü sürümüyle de kullanılmakta. Sanatsal çalışmalar tasarlayabileceğiniz Adobe Fresco programı nedir, ne işe yarar; Adobe programları kapsamında göreceğiz.

Adobe Fresco Nedir?

Adobe Fresco dokunmatik ekranlar ve ekran kalemleri için özel çıkartılmış bir boyama, çizim ve tasarım uygulamasıdır. Bir manzara gördüğünüzde veya ilham geldiğinde yanınızda bir tuval taşımadığınız için o ana özel fikri sanatsal olarak belki dönüştüremeyebilirsiniz. İşte Adobe Fresco programı her zaman yanınızda olabilen iPad veya masaüstü platformları sayesinde kendi tuvalinizi ve bin bir çeşit fırçanızı yanınızda taşımanıza yarar.

İlk olarak Adobe tarafınca 2018 yılında bu tarz bir uygulamanın geliştirilmesine başlandığı haberi gelmişti. 2019’da bu projeye dair birçok ayrıntı yavaş yavaş açığa çıkmaya başlamıştı ve 2019’un sonu ve 2020 civarlarında programın kendisine kavuştuk. Program temel olarak iPad üzerinde tasarımlar yapmak için geliştirilse de ekran kalemleri sayesinde masaüstü cihazlarda Mac ve Windows gibi platformlarda da kullanılmakta.

Adobe Fresco Ne İşe Yarar?

Dediğimiz gibi çizim ve boyama temelli bir program olduğu için size sunduğu imkanların da bol olması gerek. Adobe firması da aynı vizyonla ilerleyerek ihtiyacınız olabilecek her tarzda araç ve fırçayı size sunmaya çalışmakta. İstediğiniz tarz boya tipiyle istediğiniz renklerle ve istediğiniz ölçülerdeki bin bir çeşit fırçayla ilhamınızı canlandırabilirsiniz.

Turtle Kaplumbağa Paul Trani Tarafından Resmedilmiş
Turtle Kaplumbağa Paul Trani Tarafından Resmedilmiş

Adobe Fresco isminin nereden ve amacının tam olarak ne olduğunu bu yazıdan öğrenebilirsiniz, biz genel olarak ne işe yaradığından bahsediyoruz. Birçok kesim tarafından ister profesyonel ister çocuklar tarafından kullanılabilen bir uygulamadır. Kısacası aklınıza gelebilecek ve sanki karşınızda tuval elinizde palet ve boyalar varmış gibi tasarım yapabileceğiniz bir uygulama

Diğer Adobe Programları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.