adobe audition nedir ne ise yarar
adobe audition nedir ne ise yarar

Adobe System şirketinin Adobe başlığı altında topladığı dijital ortamın neredeyse tüm ihtiyaçlarına çözüm bulan uygulamalardan gözdeler arasından biri ise Adobe Audition. Bu programla Adobe genelde grafik tasarım ve görsel üzerine çıkardığı programlar bir yana ses ile ilgili her türlü düzenlemenin yapılabileceği bir programı hedeflemiş durumda. Peki alanında başarılı bu Adobe Audition programı nedir, ne işe yarar ve bu programla neler yapılabilir görelim.

Adobe Audition Nedir?

Adobe Audition, temelinde ses düzenleme programı kategorisindedir ve tipik bir ses dosyası düzenleyicisidir. Ancak Adobe’nin birçok programında olduğu gibi bu uygulamalar çıktığı tarihten bu yana en temelden en komplike hale kadar güncellenmekteler. Zamanımızda birçok profesyonel veya giriş seviyesindeki amatörler tarafından çok kullanılan bu programla ses ile ilgili tüm ayarlar, düzenlenmeler imkanlar dahilinde yapılabilir.

adobe audition nedir
adobe audition nedir

Adobe Audition’un kısa tarihine bakacak olursa, Adobe’nin birçok programında olduğu gibi daha program ilk sürümündeyken satın alınmış. Bu programın Adobe tarafından 2.0 sürümündeyken satın alınmadan önceki ismi Cool Edit Pro’dur. 2003 yılında 2.0 sürümündeyken satın alınan uygulama Adobe Audition ismiyle hizmet vermeye devam etmiştir.

İstediğiniz türde ve formattaki ses dosyasinı içerdiği çeşitli araçlar sayesinde bu programda düzenleyebilir, aklınızdaki şekli verebilirsiniz. Adobe Audition’da After Effect’te olduğu gibi plug-in (eklenti) desteği de bulunmakta. Ve bu destek sayesinde neredeyse her alanda ve her çeşitte sesleri düzenleyebilme ve montajlayabilme imkanına sahip oluyorsunuz.

Audition Programı Ne İşe Yarar?

Girişte söylediğimiz gibi giriş seviyesi amatörler ve profesyoneller dahil neredeyse herkes basit öğrenebilinen arayüzüyle bu programı kullanabilir. Bir ses dosyasındaki amacınız ne olursa olsun ister ayrıntılı ister genel bir düzenlemeye Adobe Audition ile imza atabilirsiniz.

Alanında başarılı ve çok tercih edilen bu ses düzenleme programının en tutulan tarafları ise milisaniyelere kadar ayrıntıya girebilmesi ve eklenti, özellik çeşitinin bol olması. Bu sayede ses dalgalarının her ayrıntısını görüntüleyerek kulakla bile fark edilmeyecek kadar ayrıntıda çalışabilmenize imkan sunulmakta. Adobenin kendi web sitesinde ise Audition’un onlarca özelliği sayılmakta; buradan hepsini ayrıntılı olarak görebilirsiniz.

Audition ile Neler Yapılabilir?

adobe audition kullanımı
adobe audition kullanımı

Audition nerelerde kullanılır, sorusuna cevaben dijital ortamda duyduğunuz her ses dosyası için kullanılabilir diyebilir. Tabi alternatif programlar olsa da özellikle profesyonel seviyede yukarıda saydığımız hususlar sayesinde ne çok kullanılan mix ve mastering programlarından biridir.

Bu program film, sinema, oyun sektöründe kullanılabilirken YouTuberlar tarafından da tercih edilmekte. Sonuçta en basitinden bir video grafik hazırlanırken o grafiğin sesi çok önemlidir. İster bir sesi baştan yaratır isterseniz olan sesi istediğiniz gibi şekillendirin; Audition size bu imkanı vermekte.

Ayrıca direk kayıt aşamasında da kullanılan Audition birçok müzik ve sanat stüdyosunda da kullanılmakta. O kadar profesyonel düşünmediğimizde ise kendi kaydını alıp esere dönüştüren sanatçılar için de sadece bir bilgisayar bu programla ayrıntılı bir stüdyoya dönüşebilir.

Adobe Audition İndir

Adobe’nin birçok uygulamasında da olduğu gibi Audition programı aylık veya yıllık bir abonelikle satılmakta. Ancak tüm adobe programlarında olduğu gibi sekronize çalışabilen bu programı dahil olduğu paketlerle indirimli bir şekilde elde edebilirsiniz. Güncel ücretlendirmeyi görmek veya deneme sürümünü indirmek için bu linke gidebilirsiniz.

***

Benzer Yazılarımız

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.