Adobe After Effects Nedir
Adobe After Effects Nedir

Adobe firması dijital ortamın neredeyse her türlü grafik, içerik ihtiyacı için bir program üretmiş sayılır. Temelinde video, film düzenleme olarak zaten hali hazırda bir premiere var ancak After Effects apayrı bir şey. Peki yine video düzenleme ve özellikle montaj, efekt konularında kullanılan Adobe After Effects nedir, ne işe yarar; gelin görelim.

Adobe After Effects Nedir?

Adobe Premiere programı şu yazımızda ayrıntılı anlattığımız gibi temelinde bir video düzenleme, kırpma, ekleme ve formatlama üzerine üretilmiş alanında başarılı bir program. After Effects ise genelde alan olarak Premiere’nin alanında gösterilir ancak bu program bam başka bir sektöre ithaf ediyor. Adı üstünde daha çok efekt ve montaj konularında kullanılan After Effects genellikle diğer Adobe ürünleriyle sekronize çalışmalarıyla olağan üstü projeler üretebiliyor.

After Effects 2010 yılında Adobe tarafından satın alındı ve hala günümüze kadar güncellenmeye devam ediyor. Bu programın temel amacı videolara efekt eklemek, dinamik montajlar oluşturmak, filtreler gibir birçok özelliğidir. Bu programı alanındaki programlardan ve hatta Premiere’den ayıran özelliği ise eklenti desteğidir. Bu program binlerce eklentiyi destekleyebilmekte ve bu sayede akıl almaz efektlere imza atılabilmektedir.

Adobe After Effects tür olarak video düzenleme programı olarak geçse de profesyonel derecede bir filmin efectkleri After Effects’te yapılıp düzenleme işlemleri ise Adobe Premiere ile yapılır. Bunun sebeblerinden biri Adobe programlarının sekronize çalışmak için oldukça uygun olması, diğer sebebi ise iki uygulamanın da efekt ve düzenleme konularında sunduğu imkanların farklı olması. Adobe Premiere pro efekt konusunda biraz geri iken After Effects ise katmanlı video düzenleme konularında biraz geride denilebilir.

Adobe After Effects Ne İşe Yarar? Bu Programla Neler Yapılabilir?

After Effects sadece Premiere ile sekronize çalışmaz. Zaten dediğimiz gibi Adobe programları kendi aralarında format sıkıntısı olmadan çok kolay bir şekilde sekronize çalışabilmekteler. Yaygın olarak After Effects, Adobe Photoshop ile de sekronize çalışarak özellikle maniple tekniğiyle güzel projeler çıkarmanıza yarar.

Adobe After Effects ne işe yarar, sorusuna ise hayal gücünüze bağlı olarak “Ne işe yaramaz ki” diye cevap verebiliriz. En son izlediğiniz bir bilim kurgu filmini hatırlayın film içerisinde uçan arabalar, uzaylılar, canavarlar, ultra teknolojik silahlar ve birçok sahne direkt olarak görsel efektler kullanılarak yapılır. Tabi bunları yapmak o kadar kolay değil ancak bu programla üretebileceğiniz görsel efektlerin sınırı sizin hayal gücünüze bağlıdır.

Adobe After Effects ile sadece görsel efektler yapılmaz. Birçok 2 boyutlu veya 3 boyutlu animasyonların altında bir After Effects yatmaktadır. Bu konuda ister animasyonları bir çizgi film olarak veya bir film olarak kurgulayın ister bir firmanın reklamı olarak. Her bu tarz yazıda bahsettiğimiz gibi sizde bu tarz animasyon ve görsel efektlerle güzel miktarlar kazanabilirsiniz. Bu konuyu ise grafik tasarım yaparak para kazanma başlığı altında bu yazımızda ayrıntılı bir şekilde hazırladık.

***

İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.