Kategoriler
Geçmiş Tarih Tarih Makale

İlhanlı Devleti

Toluy’un erkek oğlu Mengü, “ büyük kağan “ takma adıyla erkek kardeşi olan Hülagu’yu batıda bulunan Anadolu’nun ve İran’ın kontrolüyle mesuliyetlendirmiştir.

1256 senesinde Amu Derya’yı işgal ederek İran’a giren Hülagu, İran’ıda işgal etmiş ve bu sayede İlhanlı Devleti’nin ilk temellerini oluşturmuştur. Bu olaydan sonra, Bağdat’ı işgal eden Hülagu, Halife Mut’asım ve çeşitli aile bireylerini öldürerek Abbasi devletinin hakimiyetine 1258 senesinde son vermiştir. Halife soyundan olanlara babalık eden Memluk sultanı Baybars bunlardan birini halife seçerek halifeliği Mısır topraklarına taşımıştır. İlhan Devleti’ne karşı Memluk, Altınorda ve Anadolu Selçukluları arasında bir üçlü ittifak kurulmaya çalışılmışsada İlhanlıların, Suriye, İran ve Doğu Anadolu topraklarında egemen olması engellenememiştir.

İlhanlı hükümdarı olan Ahmet Teküdar İslamiyet dinini kabul etmiş ve Gazan Han zamanında ise İlhanlı halkının tamamı Müslümanlığı tercih etmiştir. Gazan Han’ın hükümdarlığıyla birlikte İlhanlı devletinde Türk-İslam sentezleşmesi iyice kendini belli etmiştir. Fakat Ebu Said Bahadır Han zamanındaki iç isyanlar devletin kontrolünü zorlaştırmış ve ülkenin kontrolü zaman geçtikçe Azerbeycan’da bulunan Emir Çoban Oğulları ve Bağdat’ta bulunan Şeyh Hasan olmak üzere iki soylu ailenin kontrolüne geçmiştir. Bu sırada bir Uygur Türk’ü olan Eretne Bey, Doğu Anadolu topraklarındaki kontrolü kendi eline geçirerek, kendi hükümdarlığını ilan etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.